Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δόμηση σε επικλινές έδαφος


Recommended Posts

Μου ζητήθηκε να κατασκευάσω σε επικλινές γήπεδο ισόγειο κατάστημα με ξεχωριστό υπόγειο και διώροφη κατοικία . Η ερώτηση είναι αν το ιδεατό στερεό που θα μελετηθεί ειναι πολεοδομικά ορθο ως προς το ύψος του κτιρίου και αν ισχύει ακόμα το Υ=Η+α<1.5μ για επιλινές έδαφος στην πολεοδομία δεν μου δίνουν ξεκάθαρη απάντηση. Ως Η επιτρεπόμενο εινια τα 7,5μ με στέγη (χωριό πολιτιστικής κληρονομιάς) Ευχαριστω προκαταβολικά

plirofories.txt

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οπως είδα στην τομή σου μπορείς να κατασκευάσεις το εικονιζόμενο κτίριο, προσοχή θέλει όμως μόνο στους ειδικούς όρους δόμησης που μπορεί να υπάρχουν όπως διαφορετικό ύψος στέγης απο το 1,50 και λοιπά που μπορεί να περιλαμβάνονται σε κάποιο ΦΕΚ.

Link to comment
Share on other sites

... και αν ισχύει ακόμα το Υ=Η+α<1.5μ για επιλινές έδαφος .....

http://www.tee.gr/online/afieromata/2000/2122/index.shtml

το σχήμα που αναζητάς είναι το πιο κάτω

δε βρίσκω για ποιό λόγο να μην ισχύει εφόσον πρόκειται για δωτό ύψος 7,5μ

--------

το πρόβλημα που εντοπίζω αφορά τη στέγη

καλύπτει μικρό ποσοστό της επιφάνειας του κτιρίου

post-990-131887230817_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα που εντοπίζω αφορά τη στέγη

καλύπτει μικρό ποσοστό της επιφάνειας του κτιρίου

 

και ποιός λέει ότι πρέπει να καλύπτει μεγαλύτερο?

Link to comment
Share on other sites

ναι :) ναι :) ναι :) , και γώ το έχω αυτό. Αλλά καμιά φορά ξέρεις υπάρχουν εγκυκλίοι όπου ορίζουν οικισμούς όπου η χρήση στέγης δεν είναι υποχρεωτική.

Link to comment
Share on other sites

ε αυτό είναι το πρώτο που κοιτάμε (δηλ τους όρους δόμησης)

διότι είναι πιθανό να απαγορέυεται κιόλας η στέγη !!!!!

Link to comment
Share on other sites

κι όμως είναι πιθανόν οι όροι δόμησης ή οι επιτόπου πολεοδομίες να χαρακτηρίζουν την στέγη απαραίτητο στοιχείο και όμως μου έχει τύχει περίπτωση όπου ερμηνευτική εγκύκλιος ΥΠΕΧΩΔΕ έλεγε τότε ότι ο οικισμός όπου ασχολιόμουν δεν θεωρούταν - ενώ τον θεωρούσε η πολεοδομία ότι ο χαρακτηριστικός τύπος σπιτιού δεν είχε γνώρισμα την στέγη. Και να μου πείς που το ξέρει ο συνάδελφος ? Ας κάνει ότι του πεί η πολεοδομία (με το νου, τα μάτια ανοιχτά) διότι δεν θα ξεμπερδέψει ποτέ. :)

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη παιδιά απλά το ιδεατό στερεό ήταν λιγο πρόχειρο και αναφερόταν στους ορόφους όσον αφορά την στέγη επειδή το χωριό εχει προταθεί για χωριό παγγόσμιας πολιτιστικής κληρονομιάς δεν υφίσταται η έννοια του δώματος οπότε παντού σκεπή.Παντως ευχαριστω για το ενδιαφέρον. :)

Link to comment
Share on other sites

αυτό το παντού σκεπή θα έπρεπε να σε προβληματίσει για τον ισχυρισμό της Myri ότι πιθανόν να μην δεχτούν την λύση λόγω ότι πολύ μικρός ογκος είναι στεγασμένος με στέγη. Μια ερώτηση μάλλον προέγκριση σχεδίων 1/100 και οι ερωτήσεις τι συνηθίζουν οι συναδέλφοι σου θα σου έλυνε τα χέρια.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.