Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρειάζεται ξεχωριστή εντολή πληρωμής τοπογραφικού;


Recommended Posts

Έχω το ΑΜΟΙΒΕΣ της insoft και για κάποιον λόγο προτείνει ξεχωριστή εντολή πληρωμής του τοπογραφικού από τις λοιπές μελέτες.

Υπάρχει κάπου διατυπωμένη (επίσημα) η απαίτηση αυτή;

Δηλ. για πληρότητα φακέλου, που πρέπει να πληρωθούν Αρχιτ. - Παθ.Πυρ - Τοπο

θέλω ΔΥΟ εντολές πληρωμής ;

α) Εντολή πληρωμής Αρχιτ. & Παθ.Πυρ

β) Εντολή πληρωμής Τοπο.

ή μία εντολή για το συνολικό ποσόν (1+2+3) ;

Πόσους κωδικούς να πάρω από ΤΕΕ;

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πιστεύω ότι μπορείς να τα κάνεις με μία εντολή. Αφού εσύ δεν τα υπογράφεις όλα?! Άρα η εντολή θα είναι στο όνομα σου με το συνολικό ποσό. Το πρόβλημα ίσως να υπήρχε (που δεν νομίζω κιόλας) εάν έβαζες άλλον μηχανικό για το τοπογραφικό.

Link to comment
Share on other sites

Mπόρεις να κανεις μια εντολη...Το πρόγραμμα αυτό σου εξηγεί γτ εχει τη δυνατοτητα να το υπολογιζει χωριστα.. Πάτα το '?' δεξια απο την επιλογη κ θα καταλαβεις...Για οποιαδηποτε απορια παρε ενα τηλ τον κ Καραβουζη, θα σε βοηθησει ειμαι σιγουρος..

Link to comment
Share on other sites

@victim1

 

Υπάρχει στο πρόγραμμα επιλογή που λέει "Ενιαίο xml (Μελέτης + Τοπογρ.)".

Αν το έχεις τσεκαρισμένο, το xml που θα παραχθεί θα περιλαμβάνει και το τοπογραφικό.

Αν δεν το έχεις τσεκαρισμένο, δημιουργείς και υποβάλεις 2 xml αρχεία.

Πάντως είτε ένα είναι το xml, είτε δύο, το συνολικό ποσό και στις δύο περιπτώσεις είναι το ίδιο.

Συνιστώ να είναι τσεκαρισμένο και να βγαίνει ένα ενιαίο xml.

 

Οι λόγοι που υπάρχει η δυνατότητα ξεχωριστού xml μόνο για το τοπογραφικό είναι:

 

1) Υπάρχουν συνάδελφοι που προτιμούν την ξεχωριστή κατάθεση του τοπογραφικού ώστε

και στις Α.Π.Υ. το τοπογραφικό να φαίνεται ξεχωριστά, καθότι ισχύει γι' αυτό άλλος

συντελεστής καθαρού κέρδους από τις υπόλοιπες μελέτες.

 

2) Υπάρχουν πολεοδομίες (όπως π.χ. της Καβάλας) όπου παραδοσιακά από παλιά είχαμε συνηθίσει

να παρουσιάζουμε και να καταθέτουμε την αμοιβή του τοπογραφικού ξεχωριστά και έτσι να

γίνεται και ο έλεγχος στην πολεοδομία.

 

3) Σε περιπτώσεις ελάχιστης αμοιβής στις μελέτες, το τοπογραφικό είναι καλό να παρουσιάζεται

στα έντυπα αμοιβών ξεχωριστά, καθώς στην κατανομή της ελάχιστης αμοιβής δεν περιλαμβάνεται

το τοπογραφικό.

 

4) Η επιλογή αυτή διευκολύνει πολλές φορές τοπογράφους μηχανικούς που θέλουν εύκολα και

γρήγορα να καταθέσουν μόνο τοπογραφικό.

 

Μη μπερδεύεσαι πάντως με όλα αυτά. Τσεκάρισε την επιλογή "Ενιαίο xml (Μελέτης + Τοπογρ.)"

και προχώρα στην δημιουργία του xml το οποίο θα περιλαμβάνει και το τοπογραφικό.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.έχω και εγώ το πρόγραμμα της insoft και είχα μια περίπτωση που είχα οικόπεδο που τα 700τ.μ ήταν εντός οικισμού και τα υπόλοιπα 6 στρέμματα εκτός.σε αυτήν την περίπτωση προσπαθώντας να δώσω αμοιβές και για τό εντός και για το εκτός οικισμού κομμάτι στο πρόγραμμα δεν μπορεί να μου βγάλει ενιαίο xml για τις αμοιβές.μήπως υπάρχει άλλος τρόπος ή απλά δίνω μόνο πχ το εντός σχεδίου κομμάτι όπου και χτίζεται η οικοδομήμαζί με τον προυπολογισμό και το εκτός σχεδίου ξεχωριστα?

Link to comment
Share on other sites

Η σχετικά σπάνια αυτή περίπτωση αντιμετωπίζεται όπως ακριβώς το λες.

Το εντός σχεδίου τμήμα το βάζουμε μαζί με τις υπόλοιπες μελέτες και για

το εκτός σχεδίου τμήμα δημιουργούμε ξεχωριστό xml.

 

Για να είμαι ειλικρινής τη περίπτωση που αναφέρεις, δεν την είχαμε

σκεφτεί ώστε να την λάβουμε υπ' όψιν κατά τον προγραμματισμό.

Το σημειώνω και θα το δούμε. Πιθανόν σε κάποια μελλοντική έκδοση

να κάνουμε κάποια τροποποίηση στο συγκεκριμένο σημείο.

Μέχρι τότε πάντως, η λύση είναι αυτή που αναφέρθηκε παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.