Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μικρότερο πραγματοποιούμενο Δ λόγω λάθους!


g_ap

Recommended Posts

Οκ.. Αρα το προβλημα με το Δ πρεκυψε στο πισω οριο του κτιριου.. Και το κτιριο βρισκεται 1,5μ πιο μεσα απο την Ο.Γ. σε σχεση με τα σχεδια της μελετης..

 

Παντως οντως η συμμετοχη ή οχι του τοπογραφου στο κοστος αποκαταστασης-διορθωσης του λαθους εξαρταται αποκλειστικα κι μονο απο τη διαθεση του να αποδεχτει το οποιο λαθος του..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 38
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λοιπόν ο συνάδελφος έπαθε το εξής.

Είχε τις συντεταγμένες των κορυφών.

Τις έδωσε στον τοπογράφο, αυτός τοποθέτησε το οικόπεδο αλλά έκανε λάθος και το μετακίνησε κατά 1.5μ.

Η σχετική θέση του κτηρίου ως προς το οικόπεδο που υλοποιήθηκε είναι σωστή αλλά δεν είναι σωστή ως προς το πραγματικό οικόπεδο.

Δεν θα μπορούσε ο συνάδελφος να το ελέγξει με κανένα τρόπο. Μόνο ο τοπογράφος στον οποίο ανέθεσε την υλοποίηση θα μπορούσε, αλλά έκανε λάθος το οποίο διαπίστωσε αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που έχω καταλάβει το κτίριο έχει κατασκευαστεί όπως είναι στην μελέτη απλά σε λάθος θέση στο οικόπεδο. Εφόσον το κτίριο (με τη νέα του θέση) είναι σύμφωνο με τους όρους δόμησης και τον ΓΟΚ ,με εξαίρεση τον εξώστη, από τη στιγμή που δεν κάνει ενέργειες για νομιμοποίοηση θεωρείται όλο το κτίριο αυθαίρετο λόγω θέσης ή μόνο ο εξώστης λόγω Δ?

Link to comment
Share on other sites

Οπως τα λέει ο erling. Δεν είναι κλασσικό ελληνικό λάθος, θα μπορούσε να συμβεί στο καθένα. Αν κατάλαβα καλά όλο το οικόπεδο πακέτο μαζί με το κτίσμα μετακινήθηκε προς τα πίσω κατα 1,50 μέτρο. Αυτό δεν θα μπορούσε να το ανακαλύψει κανείς μόνο ένας άλλος τοπογράφος.

Εχω περάσει και γω παρόμοια λαχτάρα σε εκτός σχεδίου και δεν θέλω να φαντάζομαι τι θα είχε γίνει αν δεν το είχα τριπλοτσεκάρει.

Link to comment
Share on other sites

....ανακαλύφθηκε ότι είναι λάθος τοποθετημένο με αποτέλεσμα να μην έχει τη σωστή απόσταση Δ από το ένα όριο του οικοπέδου. ....

 

Είσαι σίγουρος πως τώρα γνωρίζεις τα ορθά σημεία επί του εδάφους;

Θα σου συνιστούσα "Ιδίοις Όμμασι" να το διαπιστώσεις αυτό.

Δηλαδή βρες total station, στάσεις με συντεταγμένες από την πράξη εφαρμογής και έλενξε.

Κάνε ότι δεν έκανες εξ αρχής!

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό και εγώ δεν υπογράφω πλέον τοπογραφικά στις άδειες.

μα το τοπογραφικό δεν παρουσιάζεται ως επίβλεψη, αλλά ως αποτύπωση

πως ο τοπγράφος έχει την ευθύνη της επίβλεψης;;;;

 

πχ ο Τοπογράφος αποτυπώνει το οικόπεδο και ας πούμε και πως υπογράφει το τοπογραφικό της άδειας

είναι υποχρεωμένος να έρθει να χαράξει και μάλιστα 2-3φορές κατά την κατασκευή

 

επίσης ο τοπογράφος δεν κόβει απόδειξη για τις υπηρεσίες του που περιγραφει την εργασία, άρα δσμέυεται για αυτή;;;;

 

τέλος πάντων

για τι ποσά μιλάμε που αφορούν τη διαιδικασία επίλυσης του θέματος;;;;

 

Ευτυχώς δεν χρειάστηκε να την πατήσω εγώ για να μάθω. Την πάτησαν φίλοι μου και έμαθα εγώ

να κάτι ακόμη που κερδίζουμε από το Forum

μαθαίνουμε από τις εμπειρίες των άλλων

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος πως τώρα γνωρίζεις τα ορθά σημεία επί του εδάφους;

Θα σου συνιστούσα "Ιδίοις Όμμασι" να το διαπιστώσεις αυτό.

Δηλαδή βρες total station, στάσεις με συντεταγμένες από την πράξη εφαρμογής και έλενξε.

Κάνε ότι δεν έκανες εξ αρχής!

 

Ο ίδιος τοπογράφος έβαλε τώρα τα σωστά σημεία στο έδαφος. Πλήρωσα και δεύτερο τοπογράφο ο οποίος επιβεβαίωσε τα σημεία αυτά. Άρα θεωρώ ότι τώρα πλέον είμαι σίγουρος για την ορθότητα των νέων σημείων

Link to comment
Share on other sites

@g_ap: Από το τελευταίο καταλαβαίνω ότι έγινε λάθος στη χάραξη ΌΛΟΥ του οικοπέδου.

Αν όλο σου το οικόπεδο έχει χαραχθεί λάθος ... να είσαι σίγουρος πως θα ανακαλυφθεί λείαν συντόμως ... μόλις ο γείτονας θελήσει να οριοθετήσει το δικό του οικόπεδο. Εκεί έχεις ΣΟΒΑΡΟ πρόβλημα.

Αν το λάθος είναι μόνο στη χάραξη του κτιρίου ... και το όριο είναι σωστό ....

κρύψε το κάτω από το χαλί και κάνε απλά την προσευχή σου για το μέλλον. Μην το κοινοποιήσεις όπως σου ανέφεραν οι συνάδελφοι προηγουμένως.

Link to comment
Share on other sites

Aυτό ηθελα να ρωτήσω και εγώ στο οποίο αναφέρεται η Myri.

Aφού στο στέλεχος δεν προβλέπεται επιβλέπων ειδικά για την χωροθέτηση αλλα γενική επίβλεψη, πως θα μπορούσε καποιος μηχανικός που δεν ασχολείται με τοπογραφικά να ειναι καλυμμένος νομικά στην συγκεκεριμένη περίπτωση αφού ο τοπογραφος της χάραξης και να ήθελε να αναλαβει τις ευθυνες της δεν υπογράφει πουθενα για αυτό;

θα μπορούσε ο g_ap να είχε ζητησει ενα ΔΠΥ για αυτήν την εργασία του τοπογραφου αλλα παλι δεν νομίζω να του προσέφερε καποια ιδιαίτερη νομική κάλυψη κατι τέτοιο.

Και να ήθελε ο συναδελφος δεν νομίζω οτι θα μπορουσε να ειχε προστατεψει τον εαυτό του στην συγκεκριμενη περίπτωση δυστυχώς.

Εγώ είχα αντίστοιχη περίπτωση παλαιότερα όπου τοπογραφος, μου εκανε το δ από 3,50μ 3,00 και το ανακάλυψα "τυχαία" με έλεγχο με μετροταινια απο διαμορφωμένο όριο όπου ήταν πολύ εύκολος ο ελεγχος.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω οτι όταν αναφέρεστε σε λάθη τοπογράφων να εννοείται τοπογράφους και όχι άτομα τα οποία δηλώνουν τοπογράφοι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.