Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: Άδεια καταστήματος και χώρος στάθμευσης


Recommended Posts

καλησπέρα,θα ήθελα να ρωτήσω κατι και σας παρακαλώ να με βοηθήσετε αν γνωρίζεται.Δίπλα στο σπίτι μου άνοιξε σούπερ μάρκετ το οποίο ειναι 200 τ.μ περίπου.κατοικώ σε χωριό 3000 κατοίκων περίπου και είναι αρκετα πυκνοκατοικιμένο χωρίς ρυμοτομικό σχέδειο.είναι δυνατον ο δήμος (στον οποίο ανοίκει το χωριό μου)να παραχωρεί αδεια λειτουργείας τετοιου καταστήματος σε τέτοια περιοχή?Εχει και χώρο στάθμευσης 150 τ.μ. όπου έρχοντε από τα ξημερώματα και ξεφορτώνουν γαλακτοκομικά προϊόντα και άλλα,με αποτέλεσμα να χάσουμε την ησυχία μας.Εχω και δυο μωρά τα οποία ξυπνούν από τον θόρυβο σχεδόν κάθε μέρα.Σκεφτόμαστε να κινηθούμε δικαστικώς αλλά δεν ξέρουμε προς τα που να στραφούμε.Μιλήσαμε με δικηγόρο αλλά δεν γνωρίζει ακριβώς τι ισχύει σε παρόμοιες περιπτώσεις.Αν μπορεί κάποιος να μας βοηθήσει θα ήμουν υπόχρεη.

 

Παρατήρηση: Τα θέματα πρέπει να αναρτώνται στην σωστή θεματική κατηγορία.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

Το κυριότερο πρόβλημά σας απ' ότι κατάλαβα είναι η τήρηση των ωρών κοινής ησυχίας.

Από τις 7:30 το πρωί και μετά μπορεί να κάνει όση φασαρία θέλει (σε λογικά πλαίσια πάντα που ορίζει ο νόμος).

Άρα η αστυνομία είναι η πλεόν αρμόδια σε πρώτη φάση για την παραβίαση ωραρίου κοινής ησυχίας.

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα σας συμβούλευα να δειξετε ανοχή, εξ' αλλού θεωρώ πως ισως και εσας σας εξυπηρετεί να έχετε άμεση πρόσβαση

 

τα σούπερ μάρκετ αντιμετωπίζουν συχνά τέτοιες "ενοχλήσεις" και ξέρουν πως να καλυφθούν νομικα ακόμη και όταν σφάλουν

 

μην μπείτε στη διαδικασία μιας μάταιης αντιδικίας

διότι θα χάσετε το χρόνο σας, την ηρεμία σας και χρήματα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.