Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποστασιόμετρα laser


Recommended Posts

3 λεπτά πριν, ilias said:

Που πλεονεκτεί αυτό; Σου πετάει τα σημεία σαν κροκί;....

Περίπου ναι....

Σου παράγει για κάθε μέτρηση το dxf και πέραν των line και points που σου δείχνει έχει φωτογραφία για το κάθε σημείο που έγινε η μέτρηση 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 8/20/2024 at 10:03 AM, Gousgounis said:

Εφετζίδικη λύση: με το lidar του ipad. Κάνει το 3d που θες, όμως χάνει σε ακρίβεια (μπορεί και >5εκ). Χρειάζεται και συνδρομή για την επεξεργασία του point cloud.

Και ναι και όχι. Παίζει και με όλα τα iPhone Pro (από το 12 και πάνω). 5εκ. δεν μου έχει τύχει να χάνει ποτέ (εκατοστά μεν, αλλά κάτι λιγότερο από 5). Υπάρχουν και δωρεάν προγράμματα, που έχουν αρκετές μορφές εξαγόμενων αρχείων (δωρεάν πάντα, μιλώντας).

Ένας σοβαρός λόγος που αγόρασα iPhone Pro είναι για να κάνω μια τύποις - υποτυπώδη - φωτογραμμετρία, να μπορώ να έχω μια τάξη μεγέθους διαστάσεων και φυσικά να μπορώ να στρέψω το μοντέλο, όπως θέλω (για να αποκτώ αποσπάσματα οθόνης / για μια τεχνική έκθεση, μια μελέτη κ.λπ.).

 

IMG_9658.png

IMG_9659.jpeg

Edited by JohnnyHoliday
Link to comment
Share on other sites

Πολύ κατατοπιστικές όλες οι προηγούμενες αναφορές, όμως με το θέμα της ακρίβειας έχει ασχοληθεί κάποιος;

Προσωπικά έχω διαπιστώσει ακόμα και σε αρκετά αξιόπιστο Leica επαναλαμβανόμενς αποκλίσεις 5 μμ σε μετρήσεις εσωτερικών χώρων της τάξης από 1 - 10 μ. Θα πει κάποιος και αυτό είναι πρόβλημα; Ναι όταν αποτυπώνεις επί μέρους διαστάσεις, το αθροιστικό αποτέλεσμα έχει σφάλμα εκατοστών.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, πάντως εγώ ένα Leica που έχω παλιό, σε κάποια φάση μου έπεσε και έχανε στις μετρήσεις. Το έστειλα στο service της αντιπροσωπείας και το καλιμπράρανε εκ νέου και από τότε είναι οκ. Θα μπορούσες και εσύ αν δεν είσαι ικανοποιημένος από την ακρίβεια των μετρήσεων να τους το στείλεις για έλεγχο και πιθανό καλιμπράρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Στο ιντερνετ διαφημίζεται ένα περιστρεφόμενο 2d scaner ,κάπου στα 1300Ε ,  το οποίο εξαγει την μετρηση σε  αρχείο dxf , το φέρνει κάποιος στη Ξάνθη νομίζω.

Το έχει δοκιμασει κανείς ?

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, Alexios said:

Προσωπικά έχω διαπιστώσει ακόμα και σε αρκετά αξιόπιστο Leica επαναλαμβανόμενς αποκλίσεις 5 μμ σε μετρήσεις εσωτερικών χώρων της τάξης από 1 - 10 μ. Θα πει κάποιος και αυτό είναι πρόβλημα; Ναι όταν αποτυπώνεις επί μέρους διαστάσεις, το αθροιστικό αποτέλεσμα έχει σφάλμα εκατοστών.

Η ακρίβεια μέτρησης εξαρτάται από διάφορους παράγοντες, όπως θερμοκρασία, Κραδασμοί, ομίχλη/καπνός, ηλιακή ακτινοβολία, συμπεριφορά ανάκλασης του υλικού μέτρησης, απόσταση κτλ.

Αν η ακρίβεια που δίνει ο κατασκευαστής  είναι πχ ±1,5 mmd, ( 1,5 χιλιοστό ανα μέτρο ) στα 10μ μπορεί να χάνεις έως 1,5εκ. Τα ακριβότερα leica νομίζω δίνουν ακρίβεια 0,6 οπότε τα 5μμ στα 10μ δεν είναι υπερβολικά.

Εξάλλου και σε ιδανικό περιβάλλον με καλιμπραρισμένο όργανο και αλφάδι σοβά, λίγο κλίση να δώσεις κατά τη μέτρηση (το χέρι δεν είναι τρίποδας), το σφάλμα θα είναι μεγαλύτερο.

3 ώρες πριν, avgoust said:

Στο ιντερνετ διαφημίζεται ένα περιστρεφόμενο 2d scaner ,κάπου στα 1300Ε ,  το οποίο εξαγει την μετρηση σε  αρχείο dxf , το φέρνει κάποιος στη Ξάνθη νομίζω..

Το site (2dscanner.com) είναι στημένο στα αγγλικά και δε δίνει πολλά πολλά στοιχεία για την εταιρία. Αν googlάρεις ένα κινητό που έχει στο brochure, ένα επιπλάδικο στην Ξάνθη βγαίνει. Αν και δεν είναι lidar, που θα έβγαζε άμεσα σημεία, φαίνεται ενδιαφέρον. Ιδίως αν είναι Ελληνική πατέντα, να το στηρίξουμε.

Edited by Gousgounis
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.