Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποστασιόμετρα laser


Recommended Posts

leica disto D8.

...

Έβλεπα τις προηγούμενες μέρες το D5 κάπου στα 400€ το όποιο έχει και την οθόνη για να βλέπεις την κουκκίδα.

Πέρα από το Bluetooth που έχει το D8 για να περνάς τα data και σε lap δεν μου φάνηκε να υπολείπεται σε κάτι άλλο.

Εσύ που δουλεύεις το D8 σίγουρα μπορείς να κρίνεις καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

800 ευρώ? σου επινοικιάζω το δικό μου με μένα μαζί να σου κάνω τις μετρήσεις!

Είναι τρελλοί αυτοί οι Ρωμαίοι!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

πρέπει ο κάθε ένας που ζητάει συμβουλή να οριοθετεί ένα ποσό που θέλει να δώσει γιατί όντως το D8 είναι πολύ μπροστά αλλά εγώ για παράδειγμα όταν έψαχνα για laser (και κατέληξα στο bosch) είχα ταβάνι τα 150 euro (άσχετα αν τελικά έδωσα 190 για να πάρω και το αλφάδι)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Τι ακρίβεια μέτρησης έχουν;

Δεν μιλάω για τήν θεωρητική. Εχει κανείς ελέγξει κάποια μεγαλη απόσταση (6-15 μ) πρώτα με το λέιζερ και ύστερα με τήν μετροταινία;

Link to comment
Share on other sites

Το laser δεν είναι υπέρηχος!

Έχει μεγαλύτερη ακρίβεια απο την μετροταινία (τυπικά ± 1.0 mm στα 50m), ιδίως τα leica disto που έχουν Smart Horizontal Mode™ (D3a, D330 και ίσως να έχουν παρόμοια τεχνολογία και μοντέλα άλλων εταιριών).

Η τεχνολογία είναι παρόμοια με το αποστασιόμετρο των total station.

Edited by ΘΕΟΧΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έβλεπα τις προηγούμενες μέρες το D5 κάπου στα 400€ το όποιο έχει και την οθόνη για να βλέπεις την κουκκίδα.

Πέρα από το Bluetooth που έχει το D8 για να περνάς τα data και σε lap δεν μου φάνηκε να υπολείπεται σε κάτι άλλο.

Εσύ που δουλεύεις το D8 σίγουρα μπορείς να κρίνεις καλύτερα.

 

Το D8, εκτός από το BT, έχει και το σημαντικό πλεονέκτημα με το κλισίμετρο να μην περιορίζεται στις 45 μοίρες αλλά δουλεύει 360 μοίρες. Επίσης μπορεί να υπολογίσει υψομετρικές διαφορές, πχ δίνοντάς του το σημείο 0, μετά στοχεύεις με το laser σε διάφορα σημεία του χώρου που βρίσκεσαι και εμφανίζεται στην οθόνη η διαφορά του αρχικού σημείου (σημείο 0) με το σημείο που στοχεύεις κάθε φορά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.