Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποστασιόμετρα laser


Recommended Posts

Το πήρα και εγώ το D5. Αυτό που δεν μου αρέσει (δεν ξέρω εάν το κάνουν και τα υπόλοιπα) είναι ότι δεν μετράει κλίσεις οριζόντια (κατακόρυφα μετράει). Δηλαδή είμαι σε ένα σημείο και έχω ένα σημείο δεξιά μου και ένα αριστερά μου και θέλω να μετρήσω την μεταξύ τους γωνία. Πως το κάνω?

 

Να το πω αλλιώς! Έχω μία ευθεία γραμμή και θέλω να πάρω την κάθετη της. Πως θα την πάρω? Δεν υπάρχει κλισίμετρο οριζόντιο να το μετρήσει αυτό !

 

Κατά τα άλλα είναι μία χαρά και όντως εργαλείο. Αξίζει τα λευτά του.

Link to comment
Share on other sites

Μέσω internet (Ελλάδα) θα τα βρεις πολύ φθηνότερα: Στο Ηράκλειο το Bosch DLE 50 είχε 170 ευρώ και μέσω internet 115 ευρώ...

 

Εγώ πάντως πήρα το Bosch DLE 70 με 140 ευρώ από Θεσσαλονίκη.

Link to comment
Share on other sites

nik αυτό που ζητάς είναι μάλλον μέτρηση οριζόντιας γωνίας ή αζιμουθίων. Κάποια ακριβά Laser το κάνουν συνήθως χρησιμοποιώντας και ένα μαγνητικό αισθητήρα για να προσδιορίζουν το μαγνητικό αζιμούθιο των σκοπεύσεων, εκτός από τον αισθητήρα κατακορύφου με τον οποίο προσδιορίζουν και τις κατακόρυφες γωνίες όπως και το D5. Τέτοια αποστασιόμετρα που στην ουσία λειτουργούν και σαν θεοδόλιχα ελαφρού τύπου μπορείς να βρείς στα καταστήματα (internet) με εξοπλισμούς για δασικές/χαρτογραφικές εργασίες.

 

ΥΓ: Ο αισθητήρας κλίσεων είναι στην ουσία ένα ηλεκτρονικό εκρεμμές που λειτουργεί με τη διεύθυνση βαρύτητας για να δώσει στο όργανο την αφετηρία κατακορύφων γωνιών/κλίσεων (κάτι σαν τους αντισταθμιστήρες-compensators αυτόματης κατακορύφωσης των total stations). Γι αυτό δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για μετρήσεις οριζόντιων διευθύνσεων/γωνιών.

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα και εγώ το D5. Αυτό που δεν μου αρέσει (δεν ξέρω εάν το κάνουν και τα υπόλοιπα) είναι ότι δεν μετράει κλίσεις οριζόντια (κατακόρυφα μετράει). Δηλαδή είμαι σε ένα σημείο και έχω ένα σημείο δεξιά μου και ένα αριστερά μου και θέλω να μετρήσω την μεταξύ τους γωνία. Πως το κάνω?

 

Να το πω αλλιώς! Έχω μία ευθεία γραμμή και θέλω να πάρω την κάθετη της. Πως θα την πάρω? Δεν υπάρχει κλισίμετρο οριζόντιο να το μετρήσει αυτό !

 

Κατά τα άλλα είναι μία χαρά και όντως εργαλείο. Αξίζει τα λευτά του.

 

 

Nik,

Μπορει να ακουστει χαζο, αλλα αφου το D5 μετραει μονο κατακορυφες γωνιες, εαν κρατησεις το αποστασιομετρο με κλιση 90ο (ως προς τον αξονα της μεγαλυτερης πλευρας του οργανου) δεν μπορεις να μετρησεις μια οριζοντια γωνία?

Link to comment
Share on other sites

Χεχεχε..το δοκίμασα.... Δυστυχώς το προσπάθησα αλλά γυρίζει μέχρι 10 μοίρες . Μετά σου βγάζει σφάλμα. Λογικά είναι αυτό που λέει ο qmd γιατί και εγώ δεν γνωρίζω. Άλλη η λειτουργία των κατακόρυφων κλίσεων και άλλη των οριζόντιων.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οτιδήποτε μικρό για να είναι βολικό εκτός και αν φτιάξεις πατέντα βάση που να στερεώνεται στο στυλαιό. Είτε leica disto είτε bosch 50. Εάν ο controller σου υποστηρίζει εφαρμογή για "τυφλά" σημεία και έχει και bluetooth... και σου περισσεύουν €υρά.... τότε καλό είναι να πας σε ακριβές λύσεις disto όπως το D5 (νομίζω ότι έχει ΒΤ) ή σίγουρα το D6 για άμεση επικοινωνία και καταγραφή των μετρήσεων.

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ καλό αλλά τόση εμβέλεια τη χρειάζεσαι για τη χρήση που το θες (GPS)??

Επίσης το μέγεθος του είναι μεγάλο για χρήση στο κοντάρι.

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ σε κάποια από τις φωτογραφίες του προϊόντος ότι διαθέτει και σκόπευση με το μάτι μέσω κατόπτρου, ευκολία που δεν την έχει ας πουμε το μικρότερο Bosch DLE70 που έχω εγω και παρεπιμπτώντος είναι πολύ καλό!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.