Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Διάνοιξη ιδιωτικού δρόμου εντός σχεδίου


Recommended Posts

Η ερώτησή μου αφορά οικόπεδο εντός σχεδίου, το οποίο χώρισα σε δύο επιμέρους άρτια οικόπεδα μεταξύ των οποίων άφησα ιδιωτικό δρόμο.

 

Είναι οικοδομήσιμα παρότι δε βλέπουν σε δημόσιο δρόμο ή πρέπει ο δρόμος να χαρακτηριστεί δημόσιος; Συγκεκριμένα ενδιαφέρομαι να τα πουλήσω...τι με συμβουλεύετε να κάνω; Να αφήσω τον δρόμο ιδιωτικό και να αφήσω να το ρυθμίσουν οι επικείμενοι αγοραστές των οικοπέδων;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για φαντάσου να σου ζητούσα συμβουλή για δίαιτα από τον ιστό χωρίς επίσκεψη ; Τι θα μου απαντούσες ; Προφανώς , να έρθω από το γραφείο σου γιατί δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες και πρέπει να εξετάσεις την περίπτωση μου .

 

Σε συμβουλεύω, λοιπόν, να επισκεφτείς το γραφείο κάποιου μηχανικού της περιοχής σου με συμβόλαια και τοπογραφικά σε ένα φάκελο για να σου δώσει μια λύση υπεύθυνα. Διότι με 2 γενικές πληροφορίες δεν παίρνεις

υπεύθυνη απάντηση στο ζήτημα σου

 

Ο σχηματισμός ιδιωτικών οδών σε εντός σχεδίου καλό είναι να γνωρίζεις πως απαγορεύεται από το νόμο .

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτησή μου αφορά οικόπεδο εντός σχεδίου, το οποίο χώρισα σε δύο επιμέρους άρτια οικόπεδα μεταξύ των οποίων άφησα ιδιωτικό δρόμο.

μόνη σου τα χώρισες?χωρις μηχανικό?

Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνη μου...σε τοπογράφο μηχανικό πήγα.(αλλά για προφανείς λόγους ρωτάω κι αλλού να πάρω γνώμη)

Απλά δε θέλω ο δρόμος που τα χωρίζει να ονομαστεί δημόσιος και ψάχνω λύση. Τι άλλο θα μπορούσε να γίνει;

 

Μία γενική κατεύθυνση θα ήθελα από σας thoma :wink:

Link to comment
Share on other sites

Εξέτασε την περίπτωση σύστασης καθέτου συνιδιοκτησίας με μια κοινόχρηστη για τους συνιδιοκτητες λωρίδα που θα είναι ο "δρόμος" που χρειάζεσαι.

 

Ο τοπογράφος σου είπε ότι μπορείς να διανοίξεις κανονικό δρόμο ?

Link to comment
Share on other sites

Δλδ αν κατάλαβα καλά η ενδιάμεση λωρίδα να μείνει ιδιωτική και κοινόχρηστη για τους ιδιοκτήτες των δύο οικοπέδων.

 

Σε αυτή την περίπτωση αν κάποιος θελήσει να χτίσει κάποια στιγμή δεν θα υπάρξει πρόβλημα;

 

(Με συγχωρείτε αν τα απλοποιώ υπερβολικά αλλά δεν είμαι εξοικειωμένη με τις έννοιες)

 

υγ: τον χαρακτήρισε ως δρόμο δημόσιας χρήσης αλλά επειδή του το ζήτησε ο διαμεσολαβητής μεταξύ εμού και του τοπογράφου, τον οποίο δεν εμπιστεύομαι! Γι'αυτό ψάχνω να βρω μια άκρη, καθώς δεν νομίζω να με συμφέρει να γίνει η ενδιάμεση λωρίδα δημόσιας χρήσης αφού δεν έχω πρόθεση εγώ να οικοδομήσω, αλλά θέλω να τα πουλήσω.

Link to comment
Share on other sites

Για την λωρίδα όπως το είπατε με τη μόνη διαφορά ότι δεν έχουμε 2 οικόπεδα.

 

Στην περίπτωση σύστασης , το οικόπεδο πολεοδομικά παραμένει ενιαίο. Η κάθε κάθετη συνδιοκτησία θα έχει τον δικό της διακριτό χώρο επί του εδάφους και ένα ποσοστό συνιδιοκτησίας ας πούμε Α % στο συνολικό οικόπεδο. Θα μπορεί να οικοδομήσει το Α % της επιτρεπόμενης δόμησης του συνολικού οικοπέδου.

 

Προσέξτε τη διαφορά : Η σύσταση δεν είναι κατάτμηση.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε το ενδιάμεσο κοινόχρηστο για τους συνιδιοκτήτες κομμάτι πώς ακριβώς πρέπει να ζητήσω να ονομαστεί νομικά αφού ως ιδιωτικός δρόμος ενέχει παρανομία σε εντός σχεδίου οικόπεδο, όπως είπε παραπάνω ο thomas;

 

Ευχαριστώ για την υπομονή σας! :):oops:

Link to comment
Share on other sites

Τον ενδιάμεσο τμήμα θα ειναι κοινόχρηστο με ποσοστά συνιδιοκτησίας για τους δύο συνιδιοκτήτες και θα απαγορεύεται (με αναγραφή στο συμβόλαιο) οποιαδήποτε εργασία δόμησης εντός αυτού , καθώς και οποιαδήποτε παρεμπόδιση της χρήσης του , που θα ειναι αποκλειστικά και μόνο η διέλευση των συνιδιοκτητών. Ακόμη και η προσωρινή στάθμευση αυτοκινήτου πρέπει να απαγορεύεται , γιατί στο μέλλον ποτέ δεν ξέρεις ποιός θα ειναι ο γείτονας.

Link to comment
Share on other sites

Λίνα Ηλιάδη

μπορείς με την σειρά σου να μας πείς την γνώμη του συναδέλφου στον οποίο ανέθεσες

την υπόθεση και αν έφτιαξε τοπογραφικό διάγραμμα τι έγραψε στην δήλωση

τέλος

να λάβεις πολύ σοβαρά υπόψη τα όσα ανέφεραν παραπάνω οι συνάδελφοι γιατί είναι προφανές ότι κάτι δεν πάει καλά!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.