Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Διάνοιξη ιδιωτικού δρόμου εντός σχεδίου


Recommended Posts

φέρθηκες κλασικά *********.ανοιξες ενα post στο οποίο ελεγες ψέματα ότι είχες χωρίσει ενα οικόπεδο σε 2 αρτια και ότι είχες αφήσει ιδωτικό δρόμο.

Στο post 18 ,λες ότι δεν αφησες ιδιωτικό δρόμο αλλά είχες πρόθεση να αφήσεις και παραδέχεσαι ότι εριξες αδεια(δηθεν είχες αφήσει ιδιωτικό δρόμο) για να πιάσεις γεμάτα(να τσεκάρεις δηλαδή οτι ο δημόσιος δρόμος που είχε αφεθει αν ήταν σύνομος)

αλλη φορά να λες στα ισια την αλήθεια.δηλαδή επρεπε να είχες πή

"παιδιά χωρίστηκε ενα οικόπεδο στα δύο και αφέθηκε δημόσιος δρόμος,αλλά εγώ (εσυ δλδ) θέλω να αφήσω ιδιωτικό.γίνεται?"

διότι διαφορετικά υποτιμάς αυτούς στους οποίους απευθύνεσαι

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Διακρίνω έναν μισογυνισμό parist43;

 

Μπορείς να πεις άστοχο αυτό που έκανα, να μην εξηγήσω το πρόβλημα με όλα του τα δεδομένα εξαρχής αλλά την κατηγορία ότι είχα πρόθεση να ρίξω άδεια για να πιάσω γεμάτα δεν την καταλαβαίνω.

Κι αν ήθελα να κάνω αυτό που λες, θα πρόσεχα τι έλεγα στα επόμενα ποστ. Ξέρεις ούτε εγώ είμαι ηλίθια(όπως κι εσείς δεν είστε-είμαι βέβαιη)

Link to comment
Share on other sites

Απλά να προσθέσω κι όποιος μετακίνησε το θέμα μπορεί να το επιβεβαιώσει, ότι την ερώτηση την είχα κάνει σε θεματική ενότητα με τίτλο: "μη οικοδομήσιμο λόγω έλλειψης προσώπου;"

 

Δεν ξέρω αν σου λέει κάτι αυτό Πάρη.

 

Σε κάθε περίπτωση, λυπάμαι για την αναστάτωση που προκλήθηκε εξαιτίας μου.

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνω στη συζήτηση λίγο καθυστερημένα, και θέλω να επισημάνω ότι όλο το θέμα είναι υποθετικό, δεδομένο ότι για να κάνεις κατάτμηση και να δημιουργήσεις νέα οικόπεδα πρέπει να συντάξεις συμβόλαια και εδώ δεν έχει αναφερθεί κάτι τέτοιο.

 

Να αφήσω τον δρόμο ιδιωτικό και να αφήσω να το ρυθμίσουν οι επικείμενοι αγοραστές των οικοπέδων;

 

Υποθέτω ότι κάποιος, πιθανά μη μηχανικός και οπωσδήποτε όχι τοπογράφος, (ίσως και η ίδια η Λίνα), σχεδίασε στο χαρτί την ενδεχόμενη κατάτμηση με τον ιδιωτικό δρόμο και θεώρησε σκόπιμο να ανοίξει σχετικό ερώτημα και να δει αν η σκέψη της στέκει.

Link to comment
Share on other sites

για να μην τρελαθούμε τελείως, η λινα ανοιγει το θεμα

Η ερώτησή μου αφορά οικόπεδο εντός σχεδίου, το οποίο χώρισα σε δύο επιμέρους άρτια οικόπεδα μεταξύ των οποίων άφησα ιδιωτικό δρόμο.

λεει

χωρισα.

και προκειμένου να μην υπάρχει παρεξήγηση ρωτάω στο post3

μόνη σου τα χώρισες?χωρις μηχανικό?

και απαντάει

Όχι μόνη μου...σε τοπογράφο μηχανικό πήγα
εκτος λοιπόν και αν δεν γνωρίζω ελληνικά η λίνα λεει οτι χώρισε το οικόπεδο και όχι μόνη της αλλά πηγε σε τοπογράφο.

Ολα τα ανωτέρω τα αναιρεί στο post13

Δεν το έκανα εγώ αλλά κάποιος άλλος αντί εμού. Γι'αυτό ανησυχώ για το τι παίχτηκε γιατί κι εμένα όλα αυτά κάπως περίεργα μου φάνηκαν

το ότι δεν αναφέρθηκε συμβόλαιο δεν σημαίνει ότι οι τοποθετήσεις της δεν είναι αντιφατικές μεταξύ τους.αυτά στην κρίση του καθενός

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έγινε ήταν σύσταση -κι όχι κατάτμηση- που έγινε από τοπογράφο, όπως πολύ σωστά κατάλαβε ο avgoust. Το ενδιάμεσο κομμάτι για να εξυπηρετήσει δικά του συμφέροντα ο διαμεσολαβητής ζήτησε από τον τοπογράφο να ονομαστεί δημόσιος δρόμος(όπως και έγινε). Αυτός ήταν και ο λόγος που κατέφυγα εδώ για να πάρω μία ακόμη άποψη.

 

Από κει και πέρα δεν μπορώ ούτε καν να καταλάβω τι γεμάτα με κατηγορείτε ότι ήθελα να πιάσω. Τη θέση μου την έχω ήδη διατυπώσει(χαχα σαν πολιτικός μιλάω) κι ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματά του πράγματι...

Link to comment
Share on other sites

Κυρία Ηλιάδη,

Τα στοιχεία που μας παρουσιάζετε είναι αντιφατικά μεταξύ τους. Μας λέτε για διαχωρισμό οικοπέδου, ενώ μετά λέτε ότι κάνατε σύσταση καθέτου ιδιοκτησίας, αλλά μετά γράφετε για "ενδιάμεσο κομμάτι" το οποίο χαρακτηρίστηκε "δημόσιος δρόμος". Όλα αυτά δεν βγάζουν νόημα, και επειδή το παρόν φόρουμ δεν είναι τόπος παροχής εξατομικευμένων υπηρεσιών μηχανικού, (πόσω μάλλον όταν τα στοιχεία είναι αντιφατικά και ελλειπή) σας συμβουλεύω να αποταθείτε σε κάποιον μηχανικό της εμπιστοσύνης σας, ο οποίος θα σας συμβουλεύσει υπεύθυνα.

 

Το παρών κλειδώνεται.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.