Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: Άδεια Ψητοπωλείου


hkan

Recommended Posts

Χαιρετώ το φορουμ και συγχαρητήρια σε όλους για την υπαρξή του.

 

Είμαι ιδιώτης και θέλω να ανοίξω ένα ψητοπωλείο.

Ο χώρος που βρήκα λειτουργούσε πριν ως καφετέρια. Θα χρειαστεί να χτιστεί ένας εσωτερικός τοίχος και θα βγάλω άδεια εργασιών μικρής κλίμακας.

Επίσης είχαν μπει κάποιες γυψοσανίδες από τον προηγούμενο νοικάρη και είχε δημιουργήσει μια αποθήκη.

Ερρώτηση 1. Οι κατόψεις που θα καταθέσω στον δήμο θα είναι αυτές τις άδειας της οικοδομής ή θα πρέπει να γίνουν καινούριες λόγω των γυψοσανίδων και του τοίχου;

Ερρώτηση 2. Θα χρειαστεί καινούρια μελέτη πυροπροστασίας;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αφου αμφισβιτείται τον μηχανικό σας γιατί δεν πάτε σε καποιον αλλον?

Πιστευετε πως αν παρετε καποια απαντηση από καποιο forum, θα είναι και η σωστη?

Θεωρώ πως θα χρειαστειτε ΕΠΑΕ, έλεγχο στατικής επάρκειας, αλλα και διόρθωση του κανονισμού της πολυκατοικίας για την καμινάδα που θα βγει και όλα αυτά με την συγκατάθεση των συνιδιοκτητών... Οπόπε μαλλον θα χρειαστείτε αναθεώρηση της αδείας αφου επηρεάζονται ΟΛΕΣ οι οψεις του κτιρίου.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου. Απλα θελω να ειμαι διαβασμενος και ηθελα μια απαντηση απο ενα εξειδικευμενο φορουμ. Η καμιναδα θα βγει μεσα απο τον φωταγωγο και υπαρχει η συγκαταθεση των ιδιοκτητων. Οι οψεις παραμενουν οι ιδιες. Απλα υπαρχει το θεμα με την κατοψη...

Link to comment
Share on other sites

αλλαγή χρήσης θες για ψητοπωλείο > νεα οικοδομική άδεια όπου βάζεις και τις υπόλοιπες αλλαγές ψευδοροφές, χωρίσματα κλπ

 

(η καμινάδα θέλει από μόνη της άδεια+στατικά)

Link to comment
Share on other sites

Έχω μιλήσει με 3 μηχανικούς και μου είπαν όλοι διαφορετικές απόψεις.

πήγα σήμερα στην πυροσβεστική και μου είπε επειδή ο χώρος δεν αλλάζει χρήση μιας και πριν ήταν καφετέρια, μου έδωσε την βεβαίωση που θέλω για τον δήμο, που είχε βγει για το προηγούμενο μαγαζί, λέγωντας χαρακτηριστικά ότι δεν την νοιάζει για τις εσωτερικές διαρυθμίσεις(πχ τοίχος) αρκεί να εφαρμοστεί η μελέτη πυροπροστασίας της αρχικής άδειας, και η βεβαίωση ισχύει για 2 χρόνια ακόμη!! ΑΛΑΛΟΥΜ!!!:shock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.