Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας


Recommended Posts

η ανοικοδομηση στο δωμα, εγινε χωρις  οικοδομικη αδεια

 

Προκειται για ανοικοδομηση επι "κοινοχρηστου"

 

Αν ειχε δικαιωμα αποκλειστικης χρησης,  τότε  τακτοποιει μονος του

άλλως απαιτειται συναινεση.

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 640
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ok. αν δεν τακτοποιηθεί υπάρχει κάποιο πρόβλημα στη μεταβίβαση του διαμερίσματος β' ορόφου που απο πάνω του βρίσκεται το αυθαίρετο? ο β όροφος δεν έχει καμιά αυθαιρεσία.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι καλησπέρα και καλή χρονιά.

Περίπτωση διώροφης οικοδομής όπου υπάρχουν δύο οριζόντιες ιδιοκτησίες (Ο.Ι.) οι οποίες φυσικά δεν επικοινωνούν μεταξύ τους μέσω εσωτερικής σκάλας. Υπάρχει η δυνατότητα μετατροπής τους σε μία ενιαία ιδιοκτησία (με την προϋπόθεση ότι συμφωνούν φυσικά οι σημερινοί ιδιοκτήτες)? Θα πρέπει να κατασκευαστεί εσωτερική κλίμακα?

Επίσης, συμφέρει από άποψη εξοικονόμησης δημοτικών τελών, ΕΝΦΙΑ, τελών αποχέτευσης κλπ ή είναι "μία ή άλλη"?

Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο ερώτημα, είναι προφανές ότι θα πρέπει να υπάρχει εσωτερική επικοινωνία για να θεωρηθεί ως μία κατοικία. 

Για το δεύτερο ερώτημα, αρμόδιοι είναι οι φοροτεχνικοί. Τα δημοτικά τέλη πάνε με τα μ².

Link to comment
Share on other sites

Για το δεύτερο ερώτημα, αρμόδιοι είναι οι φοροτεχνικοί. Τα δημοτικά τέλη πάνε με τα μ².

 

Το γνωρίζω, απλώς ρωτάω μήπως υπάρχει κάποιο ελάχιστο πάνω από το οποίο αρχίζει και γράφει το κοντέρ (λέμε τώρα). Δηλαδή εάν με ένα π.χ. ρολόϊ ΔΕΗ τα τέλη κλπ πλην ρεύματος έξοδα είναι μικρότερα από ότι με δύο ξεχωριστά ρολόγια.

 

 

 

Για το πρώτο ερώτημα, είναι προφανές ότι θα πρέπει να υπάρχει εσωτερική επικοινωνία για να θεωρηθεί ως μία κατοικία. 

 

Και τακτοποίηση προφανως? (ως δικαιοπραξία εν ζωή?)

Link to comment
Share on other sites

υποθετω οτι και στα δυο διαμερισματα ειναι ο ιδιος ιδιοκτητης.

θα χρειασθεις αδεια για  την εσωτερικη σκαλα και την διανοιξη τρυπας

θα χρειαστει να κανει και τροποποιηση της συστασης....αρα να ρωτησει και τον συμβολαιογραφο....

[αφου πρωτα τακτοποιησει τις άλλες τυχον αυθαιρεσιες...]

 

δεν θα κερδισει τπτ...εκτος απο μια ΕΡΤ απο την μια ΔΕΗ που θα κοψει

ασε να δεις και πώς θα δουλεψει με μια παροχη μηπως  χρειασθει αυξηση ....στις ασφαλειες...πώς το λενε

 

υγ

συνηθως αυτες οι ιδεες ξεκινουν μετα  απο μερικα...ρακιά...και απο καποια.."συζητηση "  του στυλ....  "ξερεις πώς το εκανε ενας ξαδερφος μου"    στο καφενειο

 

και,  συνηθεστερα, οταν ζητησει ο πελατης να μαθει  τον λογαριασμο........το ξεχναει....

καλη συνεχεια

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

υποθετω οτι και στα δυο διαμερισματα ειναι ο ιδιος ιδιοκτητης.

θα χρειασθεις αδεια για  την εσωτερικη σκαλα και την διανοιξη τρυπας

θα χρειαστει να κανει και τροποποιηση της συστασης....αρα να ρωτησει και τον συμβολαιογραφο....

[αφου πρωτα τακτοποιησει τις άλλες τυχον αυθαιρεσιες...]

 

δεν θα κερδισει τπτ...εκτος απο μια ΕΡΤ απο την μια ΔΕΗ που θα κοψει

ασε να δεις και πώς θα δουλεψει με μια παροχη μηπως  χρειασθει αυξηση ....στις ασφαλειες...πώς το λενε

 

υγ

συνηθως αυτες οι ιδεες ξεκινουν μετα  απο μερικα...ρακιά...και απο καποια.."συζητηση "  του στυλ....  "ξερεις πώς το εκανε ενας ξαδερφος μου"    στο καφενειο

 

και,  συνηθεστερα, οταν ζητησει ο πελατης να μαθει  τον λογαριασμο........το ξεχναει....

καλη συνεχεια

 

Στην....τακτοποίηση θα κολλήσει το πράγμα...

Link to comment
Share on other sites

υποθετω οτι και στα δυο διαμερισματα ειναι ο ιδιος ιδιοκτητης.....

Αυτό είναι και το λογικό για να υπαρχει ερώτημα σαν αυτό.

 

Όμως

εγώ έχω την εντύπωση (99%) ότι αφορά δυο διαφορετικούς ιδιοκτήτες και κάποια πατέντα ψάχνουν για να πληρώσου κάπου κάτι λιγότερο… πχ υπαγωγή σε 4178 κλπ

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

 

 

Όμως

εγώ έχω την εντύπωση (99%) ότι αφορά δυο διαφορετικούς ιδιοκτήτες και κάποια πατέντα ψάχνουν για να πληρώσου κάπου κάτι λιγότερο… πχ υπαγωγή σε 4178 κλπ

 

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Το έλουσες ρε μεγάλε.

Ο ίδιος ιδιοκτήτης είναι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.