Μετάβαση στο περιεχόμενο

Fedra & WoodExpress της Runet


gkol

Recommended Posts

το fedra παντως εχει μια πολυ σημαντικη αδυναμια.

 

δεν δινει οπλισμο θεμελιωσης ουτε πληρη διαστασιολογηση.

 

μονο ελαχιστο πλατος πελματος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

sundance έχει νόημα να σου υπολογίσει ολισμό??

Οπλισμό κάμψης μάλλον όχι...Ο ίδιος ο τοίχος είναι φοβερά άκαμπτος για να καμφθεί το πεδιλοδοκάρι που έχει ως θεμελίωση.

Μόνο το φτερό της πεδιλοδοκού (αν κάνεις πεδιλοδοκό και όχι σκέτη δοκό) πρέπει να υπολογίσεις με το χέρι που είναι απλό.

Link to comment
Share on other sites

sundance έχει νόημα να σου υπολογίσει ολισμό??

Οπλισμό κάμψης μάλλον όχι...Ο ίδιος ο τοίχος είναι φοβερά άκαμπτος για να καμφθεί το πεδιλοδοκάρι που έχει ως θεμελίωση.

Μόνο το φτερό της πεδιλοδοκού (αν κάνεις πεδιλοδοκό και όχι σκέτη δοκό) πρέπει να υπολογίσεις με το χέρι που είναι απλό.

 

....όπου τα Φ12/15 ως ελάχιστο οπλισμό σε καλύπτει κατά 95%. Αρα σουσιαστικά δεν το χρειάζεσε.

Οσο αφορά τα ημιζευκτά σε τετραέρεστες στέγες στην επόμενη έκδοση θα υπάρχουν βελτιώσεις και στον υπολογισμό τους αλλά και στο εύρος-τύπος μορφών.

Link to comment
Share on other sites

το Φεδρα ειναι ευχρηστο αλλα εχει καποιες ανακριβειες π.χ απαιτεί διάφραγμα αλλιώς είναι λάθος, οπότε με τα ξύλινα πατώματα έχεις αβεβαιότητες και πρέπει να λαμβάνεις τα μέτρα σου. Επίσης στον έλεγχο τέμνουσας κάνει κάποια στατιστική επιλογή και συγκρίνει την διατμητική τάση σε ένα πεπερασμένο στοιχείο του οποίου την αντοχή βρίσκει χρησιμοποιώντας την ορθή τάση ενός πεπερασμένου το οποίο δεν έιναι κατα ανάγκη το ίδιο, αλλά μια μέση τάση κ.λ.π. Στην τελευταία έκδοση έχουν γίνει σημαντικές βελτιώσεις που δεν έχω δει ακόμα

 

Αυτό είναι το πρόβλημα του Φεδρα.

Απορώ πως και δεν το σχολίασε κανείς

Link to comment
Share on other sites

To πλάτος πεδίλου που δίνει στο τεύχος με τα αποτελέσματα για την θεμελίωση τοίχου, είναι το πλάτος πτερυγίου; Για ένα τυπικό ισόγειο κτίσμα μου δίνει πλάτος 0,60μ. και μου φαίνεται μικρό.

 

Επίσης, το ύψος πεδίλου είναι το συνολικό ύψος ή το ύψος του πτερυγίου; Μου δίνει ύψος 0,40μ.

Link to comment
Share on other sites

Άρη αυτό με τα ξύλινα πατώματα είναι για μένα σοβαρή αδυναμία του προγράμματος. Αντί να σου κατανείμει τα φορτία στις δύο δοκούς κάνει κανονική κατανομή σαν τετραέρειστη πλάκα. έχεις μιλήσει με την εταιρία γιαυτό? γιατί κάθε φορά ξεχνάω να το κάνω το τηλεφώνημα. Γιαυτό για πιο σωστή προσομοίωση διέρειστων πλακών ή χεράκι ή φεσπα.

Link to comment
Share on other sites

Για σου Panos

και εγώ με το χέρι τα λύνω και φορτίζω τους τοίχους.

Απλά δεν τα έχει φτιάξει ακόμα η Runet

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

το καλύτερο είναι να το βάλεις σαν γραμμικό φορτίο στον τοίχο και ας το πάρει σε όλο το μήκος του τοίχου. Διαφoρετικά κάνε αναγωγή

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.