Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί πτώσης του Κομμουνισμού


Γιαννης-ιος

Recommended Posts

Σα να τα έμπλεξες λίγο...

Για την ευρεσιτεχνία σου δεν μπορώ να πω κάτι γιατί δεν το γνωρίζω το θέμα.

Για την πτώση του συστήματος του Σοσιαλισμού όπως εφαρμόστηκε υπάρχουν πολλες θεωρίες, καμία όμως δεν έχει λάβει υπόψη της το γεγονός ότι με την πτώση το εξωτερικό χρέος της Σοβιετικής Ένωσης ήταν μηδενικό σε αντίθεση με την Αμερική που είχε και έχει το μεγαλύτερο στον κόσμο.

Η δυτικές χώρες δανείζονται, ζουν από τα δανεικά κι όταν δεν έχουν να πληρώσουν είτε ξεπουλιούνται - βλέπε Ισλανδία, προσεχώς και Ελλάδα - είτε κάνουν πόλεμο - βλέπε Η.Π.Α. και Αγγλία-. Αν τώρα αυτό θεωρείται επιτυχία του καπιταλισμού τότε ή εγώ τόσα χρόνια στα θρανία δεν έμαθα τίποτα ή απλά τα μάτια όλων βλέπουν μόνο ότι τους δείχνουν...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 139
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν τα έμπλεξα καθόλου φίλε alej. Έχω μάθει στην ζωή μου να είμαι πρακτικός άνθρωπος και να κρίνω εκ του αποτελέσματος του προιόντος. Πες μου αν μπορείς το εξής. Τι προιόντα είχαμε μέσα στα σπίτια μας πριν μερικά χρόνια, και πόσα και τι τώρα? Και μετά πες μου πιο από τα αξιόλογα προιόντα, εφευρέθηκε, και κατασκευάστηκε ποιοτικά σε κομουνιστική χώρα? Αν δεν κάνεις τίποτα, δεν χρωστάς και τίποτα...Αν είχαμε τα προιόντα που κατέχουμε σήμερα στα σπίτια μας πριν 30 χρόνια, θα θεωρούσαμε τον εαυτό μας, το λιγότερο πλούσιο.

Link to comment
Share on other sites

Γιά τις χώρες του υπαρκτού έχει ειπωθεί η εξής φράση από πρώην κατοίκους των περιοχών αυτών : "Εμείς κάναμε ότι δουλεύαμε και αυτοί έκαναν ότι μας πλήρωναν "

 

Τώρα γιά το τι έφταιγε η απάντηση μπορεί να είναι και απλή και να μας την δώσει η ιστορία .

 

Οι αυτοκρατορίες όταν κλείσουν τον ιστορικό τους κύκλο πέφτουν από μέσα απλά γιατί δεν έχουν τα οικονομικά μέσα να συντηρήσουν τον εαυτό τους .

Η ΕΣΣΔ αφού δεν την δάνειζε κανείς δεν μπορούσε να αντέξει το βάρος της συντήρησης έστω και σε χαμηλό επίπεδο κατανάλωσης , όλου του ανατολικού μπλόκ . Ετσι απλά κατέρρευσε .

 

Αν ήταν στο δυτικό κόσμο το κόστος της λειτουργίας της αυτοκρατορίας πολιτικό και στρατιωτικό , θα την οδηγούσε σε έκδοση πληθωριστικού χρήματος , το οποίο δεν θα την επηρέαζε όσο αυτοί που το αγόραζαν δεν είχαν οι ίδιοι ισχύ η εναλλακτική λύση . Τότε η πτώση θα ερχόταν αν το χρέος της το αγόραζε μιά άλλη ισχυρή δύναμη η οποία θα είχε εμπορικό πλεόνασμα .

 

Το αποτέλεσμα θα ήταν ένας κύκλος μεταφοράς ισχύος από τον δανειζόμενο στο δανειστή .

 

Αν αυτά κάτι σας θυμίζουν στο σημερινό διεθνές περιβάλλον ΔΕΝ έχετε άδικο .

 

Γιά την καπιταλιστική κρίση που βιώνουμε θα μιλήσω σε επόμενο πόστ .

 

 

Υ.Γ. Μιά και μιλάμε γενικότερα , μήπως θα ήταν σκόπιμο να αλλάξει ο τίτλος του θέματος ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι ο μόνος λόγος καταρευσης ήταν η χαμηλή παραγωγικότητα.

Μάλλον η Αμερική έβαλε το χεράκι της σε συνεργασία με την ντόπια κυρίαρχη τάξη,η οποία ηθελε να βάλει στο χέρι αυτα που διοικούσε.σου λεει δεν το διαλύουμε το σύστημα να τα κάνουμε δικά μας?και καποιοι βρέθηκαν αμέσως μετά με τεράστιες περιουσίες.

Οι αυτοκρατορίες διαλύοντε παντα λογω διαφθοράς.Βλ Βυζάντιο-Οθωμανικη Αυτοκρατορια κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι οι αιτίες είναι πολλές συμπεριλαμβανομένων και αυτών που αναφέρατε.

Link to comment
Share on other sites

κρατικομονοπωλιακός ιμπεριαλισμός

+

ανομοιογενές κράτος

+

ιμπεριαλιστική εξωτερική πολιτική

+

ΗΠΑ

+

γυάλινα πόδια οικονομίας βασισμένη σε ευσταθές σύμφωνο

 

κάποια που μου έρχονται βιαστικά αλλά γενικά το θέμα και τα ποστς(ας με συγχωρέσουν όλοι) είναι αλλού για αλλού.

 

Ένας ρωσσομαθής (7 χρόνια προ περεστρόικα) και λάτρης της ρώσικης κουλτούρας.

Link to comment
Share on other sites

Γιά την καπιταλιστική κρίση λοιπόν , σήμερα ο λόγος .

 

Πρίν από 10 + χρόνια , στην μεγάλη καπιταλιστική μητρόπολη , είχε αρχίσει μιά φιλοσοφική συζήτηση , περί του τρόπου διοικήσεως των εταιρειών , των οποίων οι ιδρυτές έχουν αποχωρήσει από τον μάταιο τούτο κόσμο .

 

Θέμα " Ποιοί πρέπει να διοικούν τις εταιρείες ? Οι φυσικοί διάδοχοι των ιδρυτών ή επαγγελματίες τεχνοκράτες ? "

 

Η απάντηση που δόθηκε από τις διάφορες πανεπιστημιακές έδρες ήταν ανάλογες με τον αν πρέπει να έχουμε κληρονομικό ή αιρετό ανώτατο άρχοντα και χρησιμοποιήθηκαν τα ίδια επιχειρήματα ένθεν κακείθεν .

 

Ετσι είπαν λοιπόν ότι πρέπει την διοίκηση να την έχουν τεχνοκράτες και όχι οι φυσικοί διάδοχοι και μάλιστα ότι πρέπει οι εταιρείες να πάψουν να έχουν οποιαδήποτε προσωπική μορφή κα να συνενωθούν σε γιγάντια σχήματα , ώστε να προκύψουν οικονομίες κλίμακας .

 

Αυτό που οδήγησε όμως ?

 

Οδήγησε στην μετατροπή των επαγγελματιών τεχνοκρατών σε golden boys , δηλαδή σε ανθρώπους τρομακτικής ισχύος και μηδενικού ρίσκου .

 

Τα άτομα αυτά , κοίταζαν μόνο το άμεσο κέρδος που είχε άμεσο αντίκτυπο στα έσοδα τους και όταν οι συνήθεις τρόποι αύξησης των κερδών εξαντλήθηκαν , αυτοί μετέτρεψαν την παραγωγική διαδικασία σε καζίνο .

Δημιούργησαν σε συνεργασία με τα πανεπιστήμια που τους γέννησαν , αυτά τα σύνθετα χρηματοοικονομικά προιόντα , που στην κατάρρευση τους ονομάστηκαν "τοξικά ομόλογα" , που στην ουσία ήταν κάτι σαν τις αλβανικές "πυραμίδες" της δεκαετίας του 90 . Ηταν προιόντα απόλυτου τζόγου που όσο έφερναν κέρδη , τόσο πιό μεγαλύτερου ρίσκου γινόντουσαν , μέχρι ξαφνικά να σκάσει η φούσκα .

 

Στο τέλος έπαιζαν προιόντα με απόδοση 33 φορές , που σήμαινε ότι άν η επένδυση έχανε το 3 % της αξίας της , ο επενδυτής έχανε το 99 % του κεφαλαίου του .

 

Αρα το θέμα δημιουργήθηκε γιατί το σύστημα , άφησε τους υπαλλήλους να φέρονται σαν επιχειρηματίες και να παίρνουν τις αποφάσεις .

Επειδή όμως δεν ήταν πραγματικοί επιχειρηματίες και επειδή ΔΕΝ ρισκάριζαν δικά τους λεφτά , προκειμένου να δείξουν κέρδη και να πάρουν και μπόνους , έπαιρναν τέτοια ρίσκα που κανείς νουνεχής επιχειρηματίας δεν θα έπαιρνε , μιά και αυτοί το μόνο που ρισκάριζαν ήταν ο μισθός τους και όχι η η περιουσία τους .

 

Μετά την κρίση επειδή οι άνθρωποι εκεί στερούνται παράδοσης και της κουλτούρας που δημιουργεί αυτή , αντέδρασαν εντελώς σπασμωδικά και πέρασαν στην απέναντι άκρη , θεωρώντας ότι τα golden boys είναι οι μάγισσες της εποχής μας και πρέπει σύμφωνα με την σύγχρονη ιερά εξέταση να καούν συλλήβδην στην πυρά , ενώ ταυτόχρονα όλες οι μεγάλες εταιρείες πρέπει να σπάσουν σε πολυ μικρότερα κομμάτια .

 

Οπως λοιπόν βλέπετε η φράση τον προγόνων μας "Παν μέτρον άριστον" , έχει διαχρονική ισχύ , αλλά δεν γίνεται κατανοητό από όλους , ιδιαίτερα από τους νεόκοπους λαούς και τους ηγέτες τους .

Link to comment
Share on other sites

Ρωσσομαθή μου, θεωρώ πολύ πιό σημαντική την έλλειψη υποστήριξης του καθεστώτος εκ των έσω από κάποια στιγμή και μετά... Σε αντίθεση με το άλλο στρατόπεδο, οι πολίτες δεν ήταν ευτυχισμένοι/παραμυθιασμένοι... Δεν είχαν κάν "Σοβιετικό όνειρο" να κυνηγήσουν...

Link to comment
Share on other sites

Ρωσσομαθή μου, θεωρώ πολύ πιό σημαντική την έλλειψη υποστήριξης του καθεστώτος εκ των έσω από κάποια στιγμή και μετά... Σε αντίθεση με το άλλο στρατόπεδο, οι πολίτες δεν ήταν ευτυχισμένοι/παραμυθιασμένοι... Δεν είχαν κάν "Σοβιετικό όνειρο" να κυνηγήσουν...

 

Είχαν σπίτι, δουλειά, φαγητό, θέρμανση, παιδεία, υγεία, πολιτισμό κλπ κι όλα αυτά - ώ τι έκπληξη - χωρίς να τα χρωστάνε σε δάνεια!!!

Το όνειρο ποιό είναι; η Ferrari;

Ωραίο είναι αυτό!

Έχω όνειρα... αλλά δεν έχω δουλειά, η τράπεζα θα μου πάρει το σπίτι...

Το παιδί μου δεν μπορεί να σπουδάσει - πολλά τα λεφτά - κι εξετάσεις στους γιατρούς πάλι, που το πας;

Αλλά έχω όνειρα... να πάρω βίλα, να μην δουλεύω (θα δουλεύουν τα κορόιδα για μένα), να πάρω κάρο των 100.000€...

Αυτή την ζωή ζούμε στην Ελλάδα - κι όχι μόνο - και θα μείνουμε με τα όνειρα!

 

Αα... ξέχασα, πρέπει να σώσω και τον πλανήτη γιατί εγώ τον κατέστρεψα με τα όνειρά μου...!!!

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα ήταν ότι γιά τους μεν ήταν ιδανικά , αλλά σε τελική ανάλυση εικονικά μιά με την κατάρρευση αποδείχθηκε ότι τελικά δεν είχαν τίποτε , ενώ γιά τον Ελληνα είναι απλά Δανεικά .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.