Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προϋπολογισμός οικοδομικής άδειας και Η/Χ οι οποίοι μετράνε στη δόμηση


Recommended Posts

Η πολεοδομία μου απάντησε ως εξής: Οι ΗΜ/Χ σύμφωνα με τη νεα εγκύκλιο πρέπει να έχουν βάθος μικρότερο ή ισο με 1.80μ. Στα δικά σου αρχιτεκτονικά έχουν βάθος 2.50μ. Αρα οι υπόλοιποι 70 πόντοι δεν νοούνται ως ΗΜ/Χ αλλά ως χώροι κύριας χρήσης, οπότε πρέπει να συμπεριλάβεις τα τετραγωνικά αυτά στην κατοικία.

Πήρα τηλέφωνο στο ΤΕΕ (τμήμα ΓΟΚ) και δεν μου έδωσαν σαφή απάντηση, ούτε μου έστειλαν κάποια σχετική εγκύκλιο. Τελικά θα καταλήξω στο να "χτυπήσω" ξανά αμοιβές (έχω ήδη καταθέσει αμοιβές με μειωτικό) πληρώνοντας μονο την μεταξύ τους διαφορά και φυσικά το αναλογουν ΤΣΜΕΔΕ & ΕΜΠ καθως και την διαφορά των φορολογικών προυπολογισμου. Αν κάποιος έχει καμιά καλύτερη ιδέα παρακαλώ ας την παραθέσει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η πολεοδομία μου απάντησε ως εξής: Οι ΗΜ/Χ σύμφωνα με τη νεα εγκύκλιο πρέπει να έχουν βάθος μικρότερο ή ισο με 1.80μ. Στα δικά σου αρχιτεκτονικά έχουν βάθος 2.50μ. Α

 

Η δικιά σου περίπτωση είναι διαφορετική, έχεις βάλει τετραγωνικά ώς Η/Χ ενώ δεν θεωρούνται άρα νομίζω καλώς σου λέει η πολεοδομία.

Δεν μου έχει τύχει ποτέ τέτοια περίπτωση οπότε καλύτερα να τοποθετηθεί και κάποιος ποιο έμπειρος, δεν θυμάμαι αν στις αμοιβές σαν Η/Χ λαμβάνεται υπόψιν και το βάθος

Link to comment
Share on other sites

Το λάθος που κάνει η πολεοδομία είναι στο "...δεν νοούνται ως ΗΜ/Χ αλλά ως χώροι κύριας χρήσης...". Εάν ανατρέξεις στον ορισμό του "χώρου κύριας χρήσης" και του Η.Χ. κατά ΓΟΚ θα το διαπιστώσεις. Επίσης και στην τελευταία τροποποίηση ("νόμος Σουφλιά") ξεκάθαρα γράφει ότι αν δεν πληρούνται οι προϋποθέσεις μετράει στη δόμηση και όχι ότι δεν είναι Η.Χ.!!! Με την ίδια λογική θα έπρεπε και για τους κλειστούς χώρους στάθμευσης στο ισόγειο, που μετράνε πλέον στη δόμηση, να ισχύει το ίδιο. Επίσης και για υπόγειο καθαρού ύψους 4μ κάτω από κατοικία, που επίσης μετράει στη δόμηση, κ.ο.κ.

Πάντως, σε κάθε περίπτωση, ζήτησε να σου δώσουν γραπτώς την άποψη που διατυπώνουν και συνεκτίμησε αν σε συμφέρει η τυχόν καθυστέρηση που θα προκαλέσει η υποβολή ερωτήματος στο υπουργείο καθώς και το πραγματικό γεγονός ότι αρκετοί μηχανικοί σχεδιάζουν τους Η.Χ. με τέτοιο τρόπο που να μπορούν εύκολα να ενσωματωθούν στους Χ.Κ.Χ.

 

EDIT:

Για διευκόλυνση της συζήτησης παραθέτω τους ορισμούς:

Από το ΓΟΚ85, άρθρο 2, ορισμοί:

32. Ημιυπαίθριος χώρος είναι ο στεγασμένος χώρος του κτιρίου, του οποίου η μία τουλάχιστον πλευρά είναι ανοιχτή προς τον κοινόχρηστο χώρο ή τους ακάλυπτους χώρους του οικοπέδου που δεν προσμετρώνται στην κάλυψη και οι υπόλοιπες πλευρές του ορίζονται από τοίχους ή κατακόρυφα φέροντα ή μη στοιχεία και χρησιμοποιείται για τη μετακίνηση ή προσωρινή παραμονή ανθρώπων.

 

Από το κτιριοδομικό κανονισμό, άρθρο 2, ορισμοί:

3. Χώροι κύριας και βοηθητικής χρήσης των κτιρίων. Χώροι κύριας χρήσης των κτιρίων είναι όσοι προορίζονται για την παραμονή σε κανονικές συνθήκες λειτουργίας, ατόμων (έστω και ενός) επί δύο τουλάχιστον ώρες το 24ωρο.

Οι υπόλοιποι χώροι των κτιρίων είναι βοηθητικής χρήσης. Για παράδειγμα στα κτίρια με χρήση κατοικίας χώροι κύριας χρήσης είναι τα υπνοδωμάτια, οι χώροι διημέρευσης (καθιστικά, σαλόνια, τραπεζαρίες, χώροι παιχνιδιού), οι κουζίνες τα γραφεία κλπ.

Χώροι βοηθητικής χρήσης είναι μεταξύ άλλων οι ακόλουθοι

-Οι χώροι κυκλοφορίας (διάδρομοι, προθάλαμοι, κλιμακοστάσια).

-Οι χώροι υγιεινής.

-Τα μηχανοστάσια.

-Οι αποθήκες.

-Οι χώροι στάθμευσης αυτοκινήτων.

-Τα κτίρια παραμονής ζώων (σταύλοι, βουστάσια κλπ.).

Link to comment
Share on other sites

ΛΑΘΟΣ: Ο νέος νόμος ορίζει διαστάσεις Η/Χ ώστε να μην μετράνε στην δόμηση.

 

Εγώ τον κάνω όπως θέλω τον Η/Χ αλλά το υπόλοιπο μετράει στη δόμηση.

Έχει δίκιο ο προλαλήσας.

Link to comment
Share on other sites

φαίνεται σωστό να πληρωθουν στο συμβατικό σαν Η/Υχώροι αλλα σκεφτείτε μπερδεμα,

 

αλλα τετραγωνικα δόμησης και ημιυπαιθριων στο διαγραμμα κάλυψης,

άλλα μ2 στα φορολογικα,

άλλα στο στελεχος αδείας,

άλλα στον πίνακα του ΙΚΑ, και να δουμε τη συνεχεια άλλα τετραγωνικά στη ΔΕΗ, συμβολαια, ΕΚΚΟ κλπ κλπ.

 

Αν σου την πέσουν : ικα -εφορια-ΔΕΗ, άντε να τους εξηγήσεις τι παίζεται!!!!!

Link to comment
Share on other sites

XRYSA δύο εμβαδά θα είναι.

Σε φορολογικά, στέλεχος αδείας, πίνακα ΙΚΑ, ΔΕΗ, συμβόλαια και ΕΚΚΟ το πραγματικό εμβαδό κατοικίας και Η/Χ.

Μόνο στο διάγραμμα κάλυψης θα υπάρχει άλλο εμβαδό δόμησης και όχι κατοικίας ή Η/Χ.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Εν τέλει επικοινώνησα με τον προιστάμενο της πολεοδομίας και μου δηλωσε οτι πρέπει στα φορολογικά να βάλω τη συνολική δόμηση (κατοικία + εξτρα χωρους που προσμετρουνται στη δομηση - By By μειωτικέ συντελεστη). Το ΤΕΕ δεν παίρνει θέση λέγοντας οτι αυτο ειναι στη διακριτική ευχέρεια της εκάστοτε πολεοδομιας διοτι η νομοθεσια δεν ειναι ξεκαθαρη σε αυτο το σημειο. Καλα χριστούγεννα σε ολους.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να βρίσω όλους αυτούς τους άσχετους (κρατιέμαι λόγω κανόνων) που το παίζουν ελεγκτές και προϊστάμενοι. Χωρις να μπορούν να διαβάσουν έναν νόμο. Και μας λένε να κάνουμε συνεχώς μμμμμμμμμ.....ιες. Γιανα καλύπτουν την ασχετοσύνη τους,

Και φυσικά στον προυπολογισμό αδείας μετράνε οι ΗΧ και γενικώς οι χώροι όπως κατασκευάζονται ανεξαρτήτως αν μετράνε στη δόμηση ή όχι.

Η ουσία της εφευρεσης του συμβατικού προυπολογισμού είναι για να βρεθεί η κατασκευαστική αξία του κάθε χώρου και απο εκει η αξία του κτιρίου. Συμβατικά. Και από εκεί η αξία συνολικά του κτιρίου από όπου βγαίνουν και οι αμοιβές. Δεν αλλάζει η αξία το ΗΧ αν μετράει στη δόμηση ή όχι. Σου λέει ο νόμος ότι η κατοικά κοστίζει ένα Α ποσο /μ2 να κατασκευαστεί. Ο ΗΧ κοστίζει τα μισά από ότι η κατοικία. Γι αυτό ένει συντελετη 0.5. Δεν θα κοστίσει παραπάνω αν μετρήσει στην δόμηση.

Με το βλαμένο σχεπτικό των ελεκτών κλπ που σου λένε θα έπρεπε και οι αποθήκες που μετράνε στη δόμηση να παίρνουν τον συντελεστη της κατοικίας (το τραβάω μαλλια για να καταλάβουμε το ατοπο του σκεπτικού τους).

Link to comment
Share on other sites

Χαρακτηριστική περίπτωση αυθαίρετης ερμηνείας διατάξεων από τη συγκεκριμένη Πολεοδομία. Αυτό που είναι προφανές δεν χρειάζεται καμιά ερμηνεία! Γι' αυτό και δεν υπάρχει κανένα σχετικό έγγραφο. Ακόμη και το γραφείο υποστήριξης του ΤΕΕ που λέει ότι η νομοθεσία δεν είναι ξεκάθαρη σ΄αυτό το σημείο έχει άδικο: η νομοθεσία είναι απολύτως ξεκάθαρη! Αν ήμουν στη θέση σου συνάδελφε θα το δεχόμουνα όπως στο λένε μόνο για να τελειώνω με τη διεκπεραίωση της υπόθεσης (καταλαβαίνεις φαντάζομαι πόσο ασήμαντα και μίζερα είναι όλα αυτά σε σχέση με την επιστήμη μας) αλλά θα απαιτούσα να σταλλεί ερώτημα στη ΔΟΚΚ ώστε να "λυθεί η παρεξήγηση" για άλλες υποθέσεις και άλλες Πολεοδομίες στο μέλλον. Και πού ξέρεις! Ίσως να έχουν δίκιο...

Μια ενδιάμεση λύση πάντως θα ήταν να μπεί ως ημιυπαίθριος στον προϋπολογισμό (που είναι το σωστό επιμένω) αλλά να μην κάνεις χρήση του μειωτικού συντελεστή 0,60 (που ούτως ή άλλως είναι επίσης αναιτιολόγητος και παράλογος - ένας "ανέξοδος λαϊκισμός" του νομοθέτη - έχει συζητηθεί και αλλού αυτό στο φόρουμ).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.