Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η Τοπογραφία στους Τοπογράφους-αρκετά πια.


Recommended Posts

συνάδελφε αυτά που αναφέρεις τα εχω υπόψιν,τα είχα δηλαδή.

γιαυτο ακριβώς και ειμαι καπως "επιθετικός" απέναντι στην σταση που κρατας.

τοτε τι μιλάμε για ΤΕΙ?για κολέγια?

στην Ελλάδα είμαστε.ξέρεις τι σημαίνει αυτό?οτι με ενα μικρό (η μεγάλο) φιλοδώρημα

ο κυρ Μητσος θα γίνεται Μηχανικός.και ας εχει πλήρη μεσάνυχτα.θα προσλαμβάνει μετα τα κορόιδα που σπούδασαν και ολα οκ.

αντι λοιπόν να

ξεσηκωθούμε
ολοι ,και οταν λέω να ξεσηκωθούμε ενοοω να ***********,επιχειρηματολογούμε κιόλας υπερ αυτής της καταστασης.

θα γίνει ότι εγινε με το ελαιοκομικό μητρώο κλπ κλπ

ό καθε ενας του δημοτικού θα παρει ενα gps χειρος και θα κανει τοπογραφία.

αυτα συμβαίνουν εν μερει ηδη ,φανταστειτε τι θα γίνει αν κατοχυρωθουν.

αρα εχω δίκηο οταν λέω ότι η εκτος πραγματικότητας είστε η υποπτοι (οσοι τοποθετήστε ετσι .προς το παρών εσύ και ο dimitris60)

@$5&!!&*9!%$$#

θα πάω και εγω να γίνω γιατρός.

αρα είχε δίκηο ο tpanag που καπου εχει πή να φυγουμε απο την Ευρωπαικη Ενωση

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω ότι σχετικά σύντομα θα εφαρμοστούν αυτές οι αλλαγές για πολλούς και διάφορους λόγους.

Η δική μου άποψη λοιπόν είναι, ναι να γίνει πιστοποίηση επαγγελματικών ικανοτήτων ΑΛΛΑ στις κατηγορίες που αφορούν πχ τα τοπογραφικά να είναι εξεταστές οι GRTOPO, ΘΕΟΧΑΡΗΣ και DOOM για παράδειγμα. Όποιος περάσει τις εξετάσεις πιστοποίησης να συντάσσει μελέτες και ας είναι και Πολιτικός Μηχανικός ή ας είναι Τοπογράφος Μηχανικός ΤΕ.

Από τους 70.000 μηχανικούς που τώρα έχουν δικαίωμα να συντάσσουν τοπογραφικά διαγράμματα δεν θα μείνουν ούτε οι μισοί.

Όσο για τους εμπειροτέχνες, προτείνω σε όσες εργασίες έχουν επαγγελματικά δικαιώματα(πχ από τις παραπάνω που ανέφερα τις 1 και 2 και ΟΧΙ στην 3), να δίνονται μετά από 8ετή εμπειρία που αποδεικνύεται ΜΟΝΟ με μόνιμη σχέση εργασίας(μισθωτός ιδιωτικού τομέα) και μετά από επιτυχής εξετάσεις πιστοποίησης.

Link to comment
Share on other sites

για την ιατρική που με ενδιαφέρει,τομεας ψυχιατρική-νευρολογία,τι προτείνεις?εχω διαβάσει αρκετα βιβλια μεχρι και ανατομία εγκεφάλου.Να πάρω και εγώ μια πιστοποίηση σαυτόν τον τομέα.

Link to comment
Share on other sites

Φτάνουν και περισσεύουν οι υπάρχοντες μηχανικοί για τις τοπογραφικές υπηρεσίες . Ούτε για αστείο εμπειροτέχνες με οποιαδήποτε σφραγίδα .

 

Ξέρουν οι εμπειροτέχνες από αναγωγές μετρήσεων ; από επίλυση δικτύων ; Από σφάλματα μετρήσεων και μετάδοσης τους . Από προβολικά συστήματα κλπ . Με το ζόρι τα γνωρίζουμε εμείς που τελειώσαμε το πολυτεχνείο .

 

Η Αγγλία δεν έχει τον αριθμό των μηχανικών που υπάρχουν εδώ και λειτουργεί σε διαφορετικό επίπεδο .

 

Μην υποβαθμιζόμαστε από μόνοι μας Adavis

Link to comment
Share on other sites

απο GRTOPO

Εσύ λες να του δοθεί ποτέ δικαίωμα υπογραφής???

και τελικά ο adavis καταλήγει.(σε συνέχεια αυτων που εγραψα στο post37)

Προσωπικά πιστεύω ότι σχετικά σύντομα θα εφαρμοστούν αυτές οι αλλαγές για πολλούς και διάφορους λόγους.

ο δε dimitris 80

η πληθώρα φοβιών σε σχέση με την διαφύλαξη των επαγγελματικών δικαιωμάτων του κλάδου μας και η συνωμοσίολογική διάθεση απέναντι σε συνάδελφους άλλων κλάδων που πιθανών να εκφράζουν την αντίθετη άποψη τους που εκφράζεις στην πορεία της συζήτησης, καθιστούν για μένα προσωπικά δυσάρεστη την συζήτηση

Eγώ απλά ρωτάω ,o Συλλογος εχει φοβίες η μηπως δυσαρεστείται και αυτός

απο τετοιες αναφορές?

διότι αν συμβούν σύντομα ολα αυτα οπως λεέι ο adavis τοτε δυσαρεστη θα ειναι η καθημερινή επαγγελματική μας ζωή και οχι η συμετοχή σε καποια συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Την ίδια επιφύλαξη που έχεις συνάδελφε απέναντι στην επίτροπη που θα πιστοποιεί, αν και όταν,εμπειροτέχνες, θα έπρεπε να έχεις και απέναντι στους καθηγητές του πολυτεχνείου και απέναντι στις επιτροπές που χορηγούν άδεις άσκησης επαγγέλματος στο ΤΕΕ κατόπιν ...εξετάσεων. Εάν με κάποιο τρόπο, καταστεί δυνατό να καθαρίσει ο τόπος από τα λαμόγια, που μπορεί να είναι και διπλωματούχα λαμόγια, να γίνει. Δεν σου λέω οτι θα υλοποιηθεί σωστά μια τέτοια διαδικασία, δεν είπα κάτι τέτοιο. Μιλάω σε θεωρητικό επίπεδο επί της διαδικασίας. Εάν ένας εμπειροτέχνης με πολυετή εμπειρία και έχοντας περάσει εξετάσεις (πραγματικές) για άσκηση επαγγέλαματος, να πάρει την θέση του τεμπέλη και αδιάφορου διπλωματούχου. Και σου επαναλαμβάνω πως όλα αυτά τα συζητάω σε θεωρητικό επίπεδο, γιατί όπως αμφιβάλλεις για την υλοποίηση ενδεχόμενης πιστοποίησης εμπειροτεχνών, έτσι κι εγώ στην πράξη, αμφιβάλλω για το επίπεδο γνώσεων που μπορεί να έχει ένας διπλωματούχος μηχανικός. Γιατί, αν και με κατέταξες στην ομάδα των υπόπτων, κι εγώ το πολυτεχνείο τελείωσα, και είδα ανθρώπους που δεν μπορούσαν να λύσουν μια όδευση, να παίρνουν πτυχίο.

Προφανώς παρερμήνευεις την στάση μου και για αυτό διατηρείς μια αυξανόμενη επιθετικότητα που με λυπεί.

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω καμιά επιθετικότητα ,απλα δεν μπορω να φανταστω οτι υπαρχουν διπλωματουχοι

η πτυχιουχοι μηχανικοί που υποστηρίζουν την ιδεα εμπειροτέχνες να πιστοποιούντε.

θέλω να πιστευω οτι το κάνουν απο αγνοια.

συνφωνω οτι υπάρχουν ασχετοι πτυχιουχοι και διπλωματουχοι μηχανικοι.

και γιατι παρακαλώ να μην συμφωνήσουμε να χρειάζετε αυστηρη πιστοποίηση για τούς

μηχανικους ΤΕ και ΠΕ?οπότε να κοπούν οι ασχετοι?

τους εμπειροτέχνες γιατί να τους βάλουμε στο παιχνίδι?

ας δουμε λοιπόν την συγχρονη ελληνική πραγματικότητα οπως είναι.

Ελαιοκομικό μητρώο στην Λεσβο.(και αλλού)

το έκαναν διπλωματούχοι (πιστευω δηλαδή)

λαθος ολο .100%.

ακομα και σημερα ταλαιπωρεί τον Λεσβιο αγρότη.

τι γίνεται στην πράξη?

παει ο αγρότης που δεν εβγαλε το δημοτικό,στον αγρότη που το εβγαλε.

ο αγρότης που εβγαλε το δημοτικό παιρνει ενα gps χειρος ,παει στο κτημα του πρώτου ,παιρνει τις συντεταγμένες και αφου παρει ενα 30ρι

απο τον πρωτο ,πηγαίνουν στον συνεταιρισμο,και δινουν τις συντεταγμένες γραμενες σε ενα τσιγαρόχαρτο.

το κρατος τις παιρνει,τις περνα στο συστημα και αυτο λεγετε ψηφιοποιηση.

τι ποσοστό μηχανικων εχει συμετασχει σε αυτη τη διαδικασία?

μηδεν.διοτι που να συναγωνιστεις τον αγροτομηχανικο με το 30ρι.

Αυτα συμβαίνουν στην Ελλαδα.κυριολεκτικα.

Αν λοιπον συμβουν αυτα που λενε οι αγρότες αντι τρακτερ θα αγοράζουν επαγγελματικα gps.

και να δης ποσοι τοπογραφοι θα κανουν τοπογραφικα και ποσο θα παει το τοπογραφικο.

μην νομίζεις οτι θελει και πολύ να απαξιωθει το επαγγελμα πληρως.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν τι εχεις να πής?ειναι η οχι υποπτη η επίμονη θεση του?που με κάνει να αναρωτιεμαι αν όντως ειναι διπλ μηχανικός.η αν εχει καποιο συγγενή εμπειροτεχνη.
Μιλάς εσυ για επίμονη θέση που έχεις καταστρέψει τόσα θέματα με τις (εμμονές? επιμονές?) σου;

 

Απόδειξη:

Ενώ η θεματολογία των threads που ξεκινάς συνάδελφε parist43 είναι καθ' όλα ενδιαφέρουσα, η πληθώρα φοβιών σε σχέση με την διαφύλαξη των επαγγελματικών δικαιωμάτων του κλάδου μας και η συνωμοσίολογική διάθεση απέναντι σε συνάδελφους άλλων κλάδων που πιθανών να εκφράζουν την αντίθετη άποψη τους που εκφράζεις στην πορεία της συζήτησης, καθιστούν για μένα προσωπικά δυσάρεστη την συζήτηση. Και σίγουρα δεν είναι κομψό, ούτε δίνει λύσεις, το να αμφισβητεί ο οποιοσδήποτε την επαγγελματική ιδιότητα κάποιου ή της οικογένειας του!!!

Συμπέρασμα:

Ειλικρινά, προτιμώ αντί να αναλώνω τον χρόνο και τη σκέψη μου σε τέτοια θέματα, να κάτσω κάτω και να ξεστραβωθώ και να μάθω δυο πράγματα παραπάνω που σε βάθος χρόνου ενδεχομένως να με κάνουν καλύτερο και συνεπέστερο επαγγελματία.

Συναδελφικά πάντα.

Μας εχεις απάσει τα (πιάτα? νεροπότηρα?).

 

Αυτό το διάβασες;

Πως μπορεί ο εμπειροτέχνης να μας επηρεάσει επαγγελματικά αφού το μόνο που μπορεί να κάνει είναι το μετρημα και μόνο!

Εσύ λες να του δοθεί ποτέ δικαίωμα υπογραφής???

 

Ασε το ιντερνετ και κάνε μια βόλτα. Μια (δροσερή πνοή χειμωνιάτικου αέρα?) θα σε βοηθήσει.

 

 

 

Όταν τα '' ©¥¤®°¶°¥$ '' μπορούν να μεταφραστούν υβριστικά (ως προς μέλος) θα λογοκρίνονται...ευελπιστώ σε κατανόηση και συμμόρφωση ss_sk

 

edit (1:20): κατόπιν διευκρινίσεων έχουμε κατά σειρά εμφανίσεως

μ@*¥®&€$ = μπούρδες

&€^%α = νεύρα

©¥¤®°¶°¥$ία = ψυχρολουσία

 

Επαναλαμβάνω πως οι αναρτήσεις δεν πρέπει να έχουν υποψία προσωπικών επιθέσεων κατά άλλων μελών. Κάντε ό,τι είναι δυνατόν παρακαλώ για να αποφεύγονται παρεξηγήσεις ss_sk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.