Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρήση γης σε προστατευόμενη περιοχή.


Recommended Posts

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα με ενα αγροτεμάχιο που βρίσκεται κοντά σε υδροβιότοπο στην Ηλεία.

Η περιοχή έχει ενταχθεί στην συνθήκη Ramsar από παλιά και το 1992 με Κ.Υ.Α θεσπίστηκαν ζώνες υψηλής προστασίας (ζώνες Α) με πλήρη κατάργηση της δόμησης και πολλούς άλλους περιορισμούς. Το αγροτεμάχιο πριν την Κ.Υ.Α θεωρείτο εκτός σχεδίου και οικισμού και εκδίδονταν άδειες κανονικά. Με την Κ.Υ.Α πάγωσαν οι άδειες για τρια χρόνια όπου έληξε και η ισχύς της που είχε οριστεί στα 2+1 χρόνια.

Μετά ακολούθησε μια Μ.Π.Ε από το μετσόβιο που την επικύρωσε το Υπεχωδέ και συνέταξε ένα νέο σχέδιο Κ.Υ.Α. βασισμένο στη μελέτη αυτή, χώρίς όμως να υπογραφεί μέχρι και σήμερα.

Παρά όλα αυτά έκανα αίτηση στο Υπεχωδέ να μου γνωρίσουν την επιτρεπόμενη χρήση γής για το αγροτεμάχιο και μου απάντησαν ότι δεν είναι αυτοί αρμόδιοι και διαβίβασαν το ερώτημα στην πολεοδομία Αμαλιάδος. Με την σειρά τους και αυτοί δήλωσαν αναρμόδιοι και μεταβίβασαν το ερώτημα και πάλι στο Υπεχωδέ. Το περιφερειακό τμήμα του υπεχωδέ δηλώνει και πάλι αναρμόδιο και μεταβιβαζει το ερώτημα στα κεντρικά. Τα κεντρικά δηλώνουν και αυτά αναρμοδιοι και το μόνο που μπορούν να απαντήσουν είναι οτι υπάρχει ένα σχέδιο Κ.Υ.Α που θα εφαρμοστεί μελοντικά??????? Αν υπάρχει θεός σε τουτο τον τόπο!!

Τώρα τι να γράψω εγώ πάνω στο τοπογραφικό και με τι νομοθεσία να το στηρίξω; Εκτός σχεδίου προστατευόμενη περιοχή ή περιοχή χωρίς χρήση γής; Και τι αρτιοτητα θα έχει σε αυτή την περίπτωση και με ποιούς ορους δόμησης;

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι να αναφέρεις : "η προβλεπόμενη χρήση της περιοχής είναι ........., η οποία δεν έχει ακόμη θεσμοθετηθεί", έτσι ώστε να είσαι κατά το δυνατόν ακριβής στην βεβαίωσή σου.

Το ίδιο και για την αρτιότητα και τους λοιπούς όρους δόμησης.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνοι! Αλλά η πολεοδομία δεν δέχεται τέτοια τοπογραφικά γιατι αν εκδόσουν άδεια με τέτοια στοιχεία και μετα ανακληθεί από μια πιθανη προσφυγή κάποιου τρίτου, ο ιδιοκτήτης θα στραφεί απέναντι στην πολεοδομία που εξέδωσε την άδεια και κατ επέκταση στον μηχανικό που συνέταξε τέτοιο τοπογραφκό.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και δεν θα δεχθεί η Πολεοδομία να εκδόσει οικοδομική άδεια σε περιοχή με ασαφές ισχύον καθεστώς.

Το τοπογραφικό μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο για συμβολαιογραφική πράξη.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση που δεν δίνει απάντηση κανείς. Πως πρέπει να κινηθεί κανεις για να εκβιάσει καταστάσεις και να πιέσει για μια απάντηση;

Link to comment
Share on other sites

Nα το παμε ως εξης.Πες οτι αυριο ο ιδιοκτητης καταθετει στην Πολεοδομια αιτηση για αδεια οικοδομης.Υπαρχει οποιαδηποτε περιπτωση να την παρει εστω και μετα απο 1 χρονο ? .Οπως τα περιγραφεις οχι.Αν η προς υπογραφη ΚΥΑ προβλεπει τα ιδια τοτε δυο φορες οχι. Αρα ουσιαστικα το γηπεδο ειναι μη οικοδομησιμο.Εγω σε παρεμφερη περιπτωση (οχι με Ramsar ) που η Πολεοδομια δεν απαντουσε (!!) καν στις αιτησεις και επειδη με πιεζαν για συνταξη συμβολαιων κλπ, αποφασισα να γραφω οτι δεν ειναι οικοδομησιμα και τους το εξηγουσα εξ'αρχης , διοτι προτιμω να προκυψει οικοδομησιμο αργοτερα κατι που διορθωνεται συμβολαιογραφικα , παρα να μπλεξω σε καμμια αναστροφη πωλησης με αγωγες και οτι αυτα συνεπαγονται, οπως συνεβη σε συναδελφο.Κανω λοιπον μια ξερη δηλωση του Ν.651/77 ουτε ορους δομησης , τιποτα.Ετσι κι αλλιως δεν απαιτουνται στις μεταβιβασεις.Μεχρι στιγμης εδω και 3 χρονια η κατασταση στην δικη μου περιπτωση εχει μεινει ιδια.Οποτε κανε την αναγωγη στην δικια σου περιπτωση και κρινε.

Τωρα αν θες να πιεσεις καταστασεις , τι να πω, Συνηγορο του Πολιτη ? Επιθεωρητη Δημοσιας Διοικησης ? Αλλα μεχρι να γυρισουν τα γραναζια ....

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να γυρίσουν τα γρανάζια διοτι έχουν περάσει 8 χρόνια από τότε που ξεκίνησαν οι διαδικασίες για την συγκεκριμένη περιοχή και δεν έχει γίνει απολύτως τίποτα.

 

Αν αιτηθώ κάποια οικοδομική άδεια θα την πάρω μετα τους 9 μήνες; Δεν θα είναι υποχρεωμένοι να μου απαντήσουν τότε ναι/ οχι και γιατί;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.