Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σκίαση φωτοβολταϊκών πάνελ


landrew

Recommended Posts

tsilena, συμφωνώ με το νέο σου σχήμα, με την προυπόθεση ότι οι λοξές γραμμές είναι "γεμάτες" με πανέλα (δηλαδή τα πανέλα δεν είναι υπερυψωμένα).

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς.

Σε κάθε περίπτωση κοιτάμε το κάτω άκρο του πανέλου που δε θέλουμε να σκιάσουμε.

 

Η σκίαση είναι μεγάλος πονοκέφαλος πραγματικά.

Ίσως για αρκετούς το 2.25 φάκτορ να είναι μεγάλο, θα μπορούσαμε πρακτικά να κατέβουμε και στο 1.90, αλλά τότε δε θα μιλούσαμε για εγγύηση μη σκίασης από τις 10:00 μέχρι τις 14:00 στις 21/12 αλλά για +/- 30΄ από τις 12:00. (Για την Ελλάδα)

 

Ευχαριστώ για την υπομονή/επιμονή όλων μας να το ξεδιαλύνουμε.

 

Δε θα έπρεπε να είχα βάλλει το πρώτο σχέδιο και με "έτρωγε" όταν το έβαζα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω τεράστιο θέμα με ένα πάρκο μου, καθώς ενώ λειτουργεί εμφανίστηκε από το πουθενά η Αεροπορία και μου είπε ότι από κάτω περνάει Αγωγός Καυσίμων !!!!

Αυτός ο αγωγός δημιουργεί δουλεία 5 μέτρων κι εμένα πέφτουν ακριβώς επάνω του τα πανέλα μου!

Δεν είναι πουθενά γραμμένη αυτή η δουλεία, σε κανένα συμβόλαιο και φυσικά ούτε πληρώθηκε ποτέ.

Το βάζω σε αυτό το thread διότι πρέπει να μετακινήσω τα 2/3 του πάρκου μου και οι αποστέσεις πρέπει να είναι οριακές.

Σύμφωνα με τον Περδίο για γεωγραφικό πλάτος 38 πρέπει το factor για το οποίο συζητάμε να είναι 3 (!!!!). Τώρα, αν εγώ το βάλω 2 ή 2,25 το πολύ πολύ να χάσω λίγο μέσα στο Δεκέμβρη, δεν ξέρω όμως πόσο, πόσες ημέρες δηλ επηρεάζει αυτή η διαφορά. Γιατί αν είναι για 3-4 ημέρες το προχωράω, αν όμως είναι αντί για 3 να χρησιμοποιήσω το 2 και έχω δκιάσεις για 2 μήνες, τότε θέλει πολύ σκέψη.

Αθάνατη Ελλάδα που εγώ πρέπει να μυρίζω τα νύχια μου για το τι έχεις φυτέψει κάτω από το χωράφι μου χωρίς κανένα έγγραφο!!!!

Link to comment
Share on other sites

tsilena: Θα το δω αύριο επί τόπου. Έχω δύο θέματα:

α. Τις σειρές μεταξύ τους (το οποίο factor στο 2,5 νομίζω είναι καλό)

β. Την απόσταση από την περίφραξη που είναι το ΤΕΡΑΣΤΙΟ μου πρόβλημα αυτή τη στιγμή και που αναπόφευκτα θα είναι σε αποστάσεις μικρότερες των 2 μέτρων (με 2 μέτρα ύψος)

 

Θα δω τι θα κάνω.

Πάντως είναι να τρελλαίνεσαι ... τι άλλο να πω.

Link to comment
Share on other sites

Εν ανάγκη, σήκωσε και κάνε σχεδόν οριζόντια την μπροστινή σειρά των panel. Τα πάνελ αν είναι οριζόντια και ασκίαστα, αποδίδουν ετήσια ενέργεια το 90% της μέγιστης (δηλαδή αυτής με Νότιο προσανατολισμό και κλίση 30 μοίρες).

 

Στη λύση που θα επιλέξεις παίζει ρόλο και η τοποθέτηση των πανέλων κάθε string.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ miltos αλλά οι απώλειές μου δεν είναι της τάξης του 10%, άρα δεν πάω σε τέτοια λύση.

 

... άκου δουλεία χωρίς συμβόλαια ... υψίστης εθνικής σημασίας ναι, αλλά έτσι, στο προφορικό?

Link to comment
Share on other sites

chris_gr, στην πραγματικότητα για το γεωγραφικό πλάτος στο οποίο βρίσκεσαι βάλε τα πάνελς και πιο κοντά από το 2.25 φάκτορ. Παίξει μέχρι και το 1.80.

 

Θα σου πρότεινα να κάνεις μία 3D προσομοίωση της συνολικής εγκατάστασης για να είσαι σίγουρος.

 

Όσο για την οριζόντια τοποθέτηση, που λέει ο miltos, αυτό παιδιά είναι λύση θεωρητική, πρακτικά όμως δε το κάνουμε σε εγκατάσταση, γιατί κάτω από 10° δε λειτουργεί το auto-cleaning των πλαισίων από βροχή, και εξ αιτίας της επιφάνειάς τους θα έχεις πολλές απώλειες λόγω σκόνης. Θα είναι και δύσκολο να πλένεις γενικά.

Link to comment
Share on other sites

tsilena: Χρησιμοποίησα factor 2,5 και απλά τα δύο πάρκα μου ήρθαν πολύ κοντά το ένα με το άλλο. Οι εργασίες ξεκίνησαν και προχωράμε παρακάτω.

 

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις τους

Link to comment
Share on other sites

Όσο για την οριζόντια τοποθέτηση, που λέει ο miltos, αυτό παιδιά είναι λύση θεωρητική, πρακτικά όμως δε το κάνουμε σε εγκατάσταση, γιατί κάτω από 10° δε λειτουργεί το auto-cleaning των πλαισίων από βροχή

 

Έγραψα να τα βάλει σχεδόν οριζόντια και απλά ανέφερα τις απώλλειες για οριζόντια τοποθέτηση για να έχει ένα μέτρο σύγκρισης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.