Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΟΚ & πρόστιμα τροχαίας


gio

Recommended Posts

κοκ & πρόστιμα

Πριν από 7-8 περίπου χρόνια έκανα (μάλλον) παράνομο παρκάρισμα σε μια πόλη που έμενα για λίγες μέρες. Σήμερα μου ήρθε ειδοποιητήριο να πληρώσω για την παράβαση πριν 7-8 χρόνια.

 

Ήμαρτον...

 

Δεν υπάρχει παραγραφή;

 

Εδώ τα λαμογια όλα κλέβουν παίρνουν μίζες εκατομμύρια και παραγράφονται, για τα δικα μου 50 ευρώ κάνουν έτσι.

 

Ερώτηση: Λογικά πρέπει να υπάγονται σε κάποια παραγραφή τα πρόστιμα. Έτσι δεν είναι λογικό να ζητείται η εξόφληση αυτών μετά από πάροδο αρκετών ετών. Αν δεν απατώμαι οι περιπτώσεις των κλήσεων, οι περισσότερες από αυτές, χαρακτηρίζονται από τον ΚΟΚ ως πταίσματα οπότε υπόκεινται σε 5ετή παραγραφή.

Γνωρίζει κάποιος κάτι;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

παληα δικηγόρος μου ειχε πη για 5ετη παραγραφή.επειδη τωρα εχω και εγώ την ιδια περιπτωση θα τον ξαναρωτησω.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως χρόνος παραγραφής είναι ο χρόνος μεταξύ της τέλεσης του αδικήματος και του χρόνου εκδίκασης του.

Στην περίπτωση των τροχαίων παραβάσεων όμως, ο χρόνος τέλεσης και εκδίκασης είναι ταυτόσημος.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν είχε αποσταλλεί άλλη ειδοποίηση εντός της 5ετίας (την οποία ίσως να μην έλαβες ποτέ) από την παράβαση και είναι η πρώτη, έχει παραγραφεί η απαίτηση.

Link to comment
Share on other sites

gio, υπάρχει η πιθανότητα να σου χρεωθεί (σε ανύποπτο χρόνο) το ποσό ως οφειλή προς το Δημόσιο και να μην μπορείς να είσαι φορολογικά ενήμερος. Τσέκαρέ το.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το θεμα...πως να το τσεκάρεις. Στο Δημο σου λενε οτι δεν ισχυει παραγραφει πρεπει να πληρωσεις και στην εφορια δεν ξερουν!!!:?:

Link to comment
Share on other sites

Άστους να λένε ό,τι θέλουν στο Δήμο! Δεν έχει βεβαιωθεί το χρέος καν στην εφορία εντός της 5ετίας και καθόμαστε και συζητάμε;; Για κλήση από Δήμο επρόκειτο;; Μην ασχολείσαι καν! Έχει κλείσει το ζήτημα.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο αν το πληρώσεις κλέινει το θέμα.πάρτο απόφαση και πήγαινε.οχι μόνο δεν παραγράφεται αλλά από τη στιγμή που σου ήρθε και ειδοποίηση αρχίζει και μετράει και πιθανή προσαύξηση

Link to comment
Share on other sites

gzin & tpanag

 

Αυτό ακριβώς λέω. Κανεις δεν ξέρει τι συμβαίνει πραγματικά. Κάποιο έγγραφο, ενας νόμος, κάτι...τίποτα.

Φυσικα ο καθένας λεει αυτο που έζεισε που γνωρίζει. Αλλα ποιά ειναι η αλήθεια;

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με τον tpanag-βεβαια αν και είμαι στιν ιδια περίπτωση ,προσωπικα δεν πρόκειται να την γλιτώσω-καθοσον εχω μελέτη στον οικειο Δημο,οποτε μολις παω να πληρωθω μαλον το ταμειο θα το συμψηφίσει,οπως εκανε και παληα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.