Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΟΚ & πρόστιμα τροχαίας


gio

Recommended Posts

Είναι απο την Δημμοτικη Αστυνομία του Δημου Θεσσαλονικης.

 

Εχει παρελθει 5ετια γιατι η παραβαση ηταν 05.12.2003 - οποτε κλεινω 6 χρονια τωρα.

Μου ειχαν ξανα στειλει πριν 6 μήνες ειδοποιηση...

Οπότε τι κάνω;

 

Το πιθανότερο είναι ότι είτε εσύ κάνεις λάθος στο μέτρημα του χρόνου είτε σου είχαν στείλει και άλλη πριν.

Αφού η υπόθεση βρίσκεται στο δήμο, σε συμβουλεύω να πληρώσεις το πρόστιμο πριν το στείλουν στη ΔΟΥ σου, γιατί τότε θα συμβούν αυτά που γράφω στο #15.

 

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ, χωρίς παραβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

σωστό ,αλλά νομίζω έχει πη ότι ειναι απο άλλο δημο-ασχετο.

Πραγματι ειμαι απο αλλο Νομό!!!!

Δυσκολο να ζητησω κατι απο εκεί.

Ομως μπορει να το "δωσουν" στην εφορια, οποτε εκει τα πράγματα ειναι καπως δύσκολα εαν θελω φορολογικη ενημεροτητα.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι ειμαι απο αλλο Νομό!!!!

Δυσκολο να ζητησω κατι απο εκεί.

Ομως μπορει να το "δωσουν" στην εφορια, οποτε εκει τα πράγματα ειναι καπως δύσκολα εαν θελω φορολογικη ενημεροτητα.

 

Δεν θα δεχτεί η ΔΟΥ να βεβαιώσει το πρόστιμο εφόσον έχει παρέλθει 5ετία και έχει παραγραφεί! Πάω στοίχημα μάλιστα ότι αποπειράθηκε ήδη ο δήμος να το κάνει και έφαγε "πόρτα". Για αυτό σου στέλνουν ειδοποιήσεις μπας και τσιμπήσεις! Αν είχε βεβαιωθεί θα είχες ειδοποίηση από τη ΔΟΥ σου και όχι από το Δήμο. Μην ψαρωνετε μέ τέτοια πράγματα! Εϊναι βρωμερή ιστορία η "τοπική αυτοδιοίκηση" όπως εξελίχθηκε στην Ελλάδα! Μου έλεγε κάποιος τις προάλλες ότι 60-70% των δήμων είναι στο "Τειρεσία" "μαυρισμένοι"! Μπορείς να πάρεις σοβαρά τέτοιους μπαταχτσήδες; Και για να προλάβω κάποιους, το να ασκώ τα νόμιμα δικαιώματά μου, όχι, δε με καθιστούν εμένα "μπαταχτσή".-

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που έγραψα για τη βεβαίωση στη ΔΟΥ, τα έγραψα από προσωπική εμπειρία, γιατί αφού αγνόησα, συνειδητά, τις ειδοποιήσεις του δήμου Αθηναίων, για παράνομο parking και πρόστιμο 60€ περίπου, αν θυμάμαι καλά, σκεπτόμενος με τον ίδιο τρόπο όπως προτείνουν οι συνάδελφοι, ήρθε η ειδοποίηση από την ΔΟΥ για βεβαίωση ποσού 150€ περίπου και τρελάθηκα γιατί αφενός δεν αναγραφόταν η αιτία αφετέρου δεν είμαι συνηθισμένος σε τέτοιου είδους διαδικασίες. Όταν επισκέφθηκα τη ΔΟΥ και ενημερώθηκα για το πρόστιμο, που εν τω μεταξύ είχε προσαυξηθεί και με άλλες επιβαρύνσεις άσχετες με την αρχική αιτία, κατάλαβα ότι δεν μπορούσα να κάνω τίποτε άλλο από τα να πληρώσω ΑΜΕΣΑ. Από τότε άλλαξα τακτική και, αν δεν μπορώ να αποφύγω το παράνομο parking στην ασφυκτική Αθήνα, φροντίζω να τακτοποιώ το θέμα με το λιγότερο οικονομικό κόστος.

 

Για το λόγο αυτό επιμένω να ρυθμίσει ο συνάδελφος το θέμα όσο αυτό είναι στο επίπεδο της ειδοποίησης και όχι της βεβαίωσης. Αν, ό μη γένοιτο, η υπόθεση προχωρήσει, θα βρεθούν, τότε, οι καλοί συνάδελφοι, που προτείνουν το αντίθετο, να τον βοηθήσουν οικονομικά για να αντιμετωπίσει το πολύ υψηλότερο πρόστιμο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.