Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκτός σχεδίου αποστάσεις από κόμβους Εθνικών Οδών


erling

Recommended Posts

Αυτή η απόφαση λέει πως στις συγκεκριμένες αποστάσεις, ο δρόμος χάνει την κατηγορία του και ανεβαίνει στην κατηγορία του δρόμου που διασταυρώνεται?

Δηλαδή αν έχω δρόμο που ανήκει στο Δευτερεύον Εθνικό και αυτός διασταυρώνεται με Βασικό Εθνικό, μέσα στην απόσταση των 200μ από τον κόμβο δεν μπορώ να δομήσω ή ότι απλά οφείλω να κρατήσω αποστάσεις από άξονα αντίστοιχες με του Βασικού Εθνικού?

Ευχαριστώ και πάλι.

 

ετσι ακριβως

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ποιο από τα δύο dgt?

1. Δεν μπορώ να δομήσω

2. οφείλω να κρατήσω αποστάσεις από άξονα αντίστοιχες με του Βασικού Εθνικού?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω ότι πρέπει να τηρήσεις τις αποστάσεις. Για απαγόρευση δόμησης δεν το έχω ξανακούσει. Ποια διάταξη επικαλούνται στην πολεοδομία ?

Link to comment
Share on other sites

τηρηση αποστασεων

 

απαγορευση δομησης μονο επαγωγικα μπορει να ισχυσει σε περιπτωση που κοντα στο ακινητο σου εχεις κομβο εισοδο-εξοδου οποτε δεν εχεις τη δυνατοτητα να κατασκευασεις κι εσυ

Link to comment
Share on other sites

avgoust, λόγω των ημερών, ο υπάλληλος μου το ανέφερε στα φευγάτα, αφού έφευγε για άδεια.

Ελπίζω από Δευτέρα να το έχω ξεκαθαρίσει, απλά με έφαγε το συκώτι η περίπτωση να απαγορεύουν την δόμηση, όπως μου είπε στα φευγάτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τελικά ο νόμος που μου ανέφεραν είναι του 2006 και συγκεκριμένα το Π.Δ. 118/06 (ΦΕΚ 119 Α/16-6-2006).

Μπορεί κάποιος συνάδελφος να με βοηθήσει, δείχνοντάς μου που πρέπει να απευθυνθώ ώστε να πάρω απάντηση σε ποιο δίκτυο (εθνικό, δημοτικό) ανήκει κάποιος δρόμος?

Όπως καταλάβατε, έχω μπλεχτεί στα γρανάζια της αναρμοδιότητας των διαφόρων υπηρεσιών.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αμα δεν ξέρουν μάλλον στο ΥΠΕΧΩΔΕ θα καταλήξει το πράγμα.

 

Πάντως ψάξε τα εξής :

 

1. ΔΜΕΟ/ε/ο/266/9-3-1995 ΦΕΚ 293Β 17-4-95 Υπουργική απόφαση "Περί Ανακατάταξης Επαρχιακού Οδικού Δικτύου των Νομών της Χώρας"

 

2. ΔΜΕΟ/ε/οικ/1308/15-12-1995 Υπουργική απόφαση "Περί Κατάταξης Εθνικών Οδών Περιφερειών Αττικής , Στερεάς Ελλάδας,Θεσσαλίας,Ηπείρου,Μακεδονίας και Θράκης σε Βασικό (πρωτεύον), Δευτερεύον και Τριτεύον Εθνικό Οδικό Δίκτυο"

 

3. ΑΠΟΦ. ΔΜΕΟ/ο/9244/ε/1242 της 11/31-12-2007 ΦΕΚ 560 όπου χαρακτηρίζεται το παράπλευρο οδικό δίκτυο εθνικών και επαρχιακών οδών της χώρας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.