Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρήσεις γης εκτός σχεδίου


Recommended Posts

Θέλω να ρωτήσω όποιον γνωρίζει, τι κτίρια επιτρέπονται (και αν επιτρέπονται φυσικά) στις εξής κατηγορίες χρήσεων γης, για δόμηση εκτός σχεδίου:

α) Πράσινο - Ελεύθεροι χώροι

β) Περιοχές ειδικής προστασίας δασών, δασικών εκτάσεων και ρεμάτων

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και Χρόνια Πολλά σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα ε? Τότε μάλλον και για υφιστάμενα κτίρια θα απαγορεύεται και η αλλαγή χρήσης τους...

Υπάρχει μήπως κάπου να ψάξω για το τι επιτρέπεται στις χρήσεις γης εκτός σχεδίου? Γιατί στο ΠΔ/23-2/6-3-87 δεν αναφέρονται οι συγκεκριμένες χρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Από τη διατύπωση του ερωτήματος σου καταλαβαίνω ότι μπορεί η περιοχή να είναι εκτός σχεδίου, αλλά υπάρχει ΓΠΣ ή κάτι τέτοιο. Άρα έχει εφαρμογή το ΠΔ 23.2/6.3.1987 , Περί Χρήσεων Γης.

Το συγκεκριμένο ΠΔ στο άρθρο 9 αναφέρει:

 

Άρθρο 9

ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΧΩΡΩΝ - ΑΣΤΙΚΟΥ ΠΡΑΣΙΝΟΥ

Στις περιοχές της κατηγορίας αυτής επιτρέπονται μόνο :

1. Αναψυκτήρια.

2. Αθλητικές εγκαταστάσεις.

3. Πολιτιστικά κτίρια και εν γένει πολιτιστικές εγκαταστάσεις.

4. Χώροι συνάθροισης κοινού.

 

Για το (β) ερώτημά σου η προφανής απάντηση είναι «κανένα κτίριο». Όμως και στις δύο περιπτώσεις (α) και (β) θα ήταν φρόνιμο να διαβάσεις το ΓΠΣ (ή ΣΧΟΟΑΠ ή ΖΟΕ ή …) για τυχόν ειδικότερες ρυθμίσεις.

 

Υ.Γ.

Γράφαμε ταυτόχρονα...

Link to comment
Share on other sites

Εριξα μια ματιά και στο ΓΠΣ. Τελικά είμαι στην β) περίπτωση και μάλλον δεν επιτρέπεται τίποτα!

Αυτό για το άρθρο 9 δεν το έλαβα υπόψη γιατί μιλάει για αστικό πράσινο, ενώ εγώ είμαι σε περιοχή εκτός σχεδίου. Όπως και να έχει ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εαν υπάρχει ΓΠΣ θα έχει δημοσιευτεί σε ΦΕΚ.αναζήτησέ το και εκεί θα δεις αναλυτικά τί επιτρέπεται και σε ποιες αποστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλέφωνο στον Δήμο και μου είπαν ότι δεν επιτρέπεται η οικοδόμηση σε καμία από τις δύο κατηγορίες. Όταν γίνει η ένταξη στον σχέδιο πόλης τότε θα γίνει αποκατάσταση της ιδιοκτησίας και θα μεταφερθεί κάπου αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.