Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φήμη για έλεγχο άδειας νόμιμου λογισμικού στην Πολεοδομία Πατρών


wgibson

Recommended Posts

Μα για την εφορια μίλησα...

 

Μπορουν να κανουνέλεγχο και στο φορητο υπολογιστη???? (μην κοροιδευομαστε, ολο και κανενα winrar θα εχουμε σπασμενο..ΔΕΝ μιλαω για στατικα-αρχιτεκτονικα προγραμματα)

 

 

αν ο φορητος ειναι αγορασμενος με τιμολογιο και φαινεται στα βιβλια σου, ναι μπορουν να τον ελεγξουν

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

δεν θυμαμαι ακριβως γιατι οπως ειπα ειναι χρονια που ειχα αντιμετωπισει το θεμα σαν υπαλληλος αλλα νομιζω ο δικαστικος επιμελητης εχει ενταλμα για ερευνα στους υπολογιστες. Αυτο τους δινει το δικαιωμα. Για εισοδο δεν εχουν δικαιωμα απο οτι θυμαμαι να μας λενε οι νομικοι συμβουλοι αλλα ειναι ευκολο μια γραμματεας να ανοιξει και μετα ειναι και θεμα λιγο θρασους.

 

Για τον λογο αυτο πριν φτασουνε εκει κοιτανε να εξαντλησουν τα περιθωρια συνεννοησης. Και οπως μου ειχε πει και ενας δικηγορος, αυτα γινονται οταν ειναι σιγουροι πως θα βγαλουν λαυρακι, δηλαδη οχι σε γραφεια 1-2-5 ατομων, αλλα σε εταιρειες με τζιρους ή προβολη, που βλεπουν οτι δεν εχουν πουλησει ουτε μια αδεια. Αν νομιζετε οτι ειναι λιγες σας λεω οτι ειναι παρα πολλες.

 

καθίστε βρε παιδιά (δηλαδή αδυνατώ να το χωνέψω)

σου έρχεται επιστολή από δικηγορικό γραφείο που σε ρωτά να τους πεις τι άδειες έχεις;;;;

με ποιο δικαίωμα;;;;

και μπαίνουν και μέσα στο γραφείο;;; χωρίς εντολή από δημόσια αρχή;;;

-------

και εγώ έχω αγοράσει αδειες για λογισμικό σε ποσά μη ευκαταφρόνητα και πολύ υψηλά για την τσέπη μου

αλλα το να μπάινουν με το έτσι θέλω στο γραφείο μου το βρίσκω απαράδεχτο

 

μην σου κανει εντυπωση γιατι μιλαω πολυ σοβαρα και εχω βρεθει σε 2 ελεγχους - ολα εγιναν οπως στα λεω.

 

η επιστολη ειναι απο τους δικηγορους. τωρα αμα θες δεν απαντας τιποτα. Ετσι εκαναν και τα 2 αφεντικα που ειχα και μετα απο 2 μηνες εσκασαν για ελεγχο. Ο ενας ηταν πονηρουλης και ειχε ριξει σημα στο γραφειο και δεν καταφεραν να μπουν ποτε - απλα γιατι δικαιωμα για μπουκαρισμα δεν εχουν. Στον αλλον που ημουν παρων ανοιξε η πορτα για να βγει καποιος, μπηκαν 4 ανθρωποι και εγινε κανονικα ο ελεγχος. Τωρα αν ηταν το αφεντικο μπροστα και εκανε τσαμπουκα να τους βγαλει εξω, δεν ξερω τι θα γινοταν.

 

Με ενα τηλεφωνο στην BSA πιστευω θα σας βεβαιωσουν αυτα που λεω -

Link to comment
Share on other sites

...... αλλα σε εταιρειες με τζιρους ή προβολη, που βλεπουν οτι δεν εχουν πουλησει ουτε μια αδεια. Αν νομιζετε οτι ειναι λιγες σας λεω οτι ειναι παρα πολλες.

ναι το βλέπω :( και είναι πράγματι προκλητικό!!!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω κοιταζομαι συχνα στον καθρεφτη και ψαχνω να βρω στο κεφαλι μου πού ακριβως γραφει οτι ειμαι...κατι ιδιαιτερο.

 

πηγα περυσι σαν κοροιδο και αγορασα ενα προγραμμα που δεν το δινανε με demo - τελικα χρηση δεν εκανα ουτε μια φορα, η εταιρεια αρνειται να μου επιστρεψει εστω και μερος των χρηματων παρολο που δεν τηρησαν τις υποχρεωσεις τους, και εγω ειμαι μειον 6 χιλιαρικα. Και εχω τους συνεργατες μου μεσα στο γραφειο να με κοιταζουν με υφος "στα λεγαμε, οι original αδειες σε εφαγαν"

 

για μενα ειναι θεμα αξιοπρεπειας να μην συμπεριφερομαι σαν απατεωνισκος. Αλλα υποφερει η τσεπη μου και κυριως με ενοχλει οπως σε ολες τις υπηρεσιες στην ελλαδα που δεν υπαρχει πραγματικο customer service και κυριως το λεγομενο after sales service. Δηλαδη αντε πληρωσαμε και να παμε να πνιγουμε. Οχι ο,τι ειναι δικαιολογια για το 95% της πειρατειας αλλα κι εγω πικραμενος νιωθω. /ειπα τον πονο μου

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι, για να το ξεκαθαριζουμε λιγο.

Ελεγχο πανω σου και σε οτι κατεχεις κανει μονο κρατικο οργανο (αστυνομια, εφορια κλπ). Οποιοσδηποτε αλλος (και καλα ειδικος...) πρεπει να συνοδευεται απο κρατικο οργανο και να εχει εντολη γι αυτο που κανει.

Οτιδηποτε αλλο ειναι παρανομο. Τελεια και παυλα.

Link to comment
Share on other sites

Η απορια μου ηταν αν οντως εχουν σημειωθει παρομοια περιστατικα (επισκεψεις στις κατα τοπους πολεοδομιες) γιατι ουτως η αλλως επισκεψεις απο την ΣΔΟΕ μαζι με BSA γενικα γινονται, στην επαρχια ωστοσο που μενω δεν εχει ακουστει κατι...

 

Αλλη απορια μου ηταν πως γινεται ή πως μπορει να γινει εξακριβωση (απο τεχνικης αποψης) οτι το ταδε σχεδιο εχει γινει με το autocad r14 ή με το autocad 2004.

 

Τωρα οσο αφορα τα λαθη του προγραμματος ως μεθοδος προστασιας αυτου, που αναφερει ο gvarth, δεν ξερω κατα ποσο μπορει αυτο το σημειο να οδηγήσει στο συμπερασμα οτι εχεις σπασμενο προγραμμα

-->δεν ξερω αν θυμοσαστε την παρομοια μεθοδο που ειχε χρησιμοποιηθεί σε καποια εκδοση του colin mc rae, στην οποια εαν ειχες σπασμενο το παιχνιδι τα γραφικα ηταν τοσο χαλια που δεν μπορουσε να παιξεις το παιχνιδι...

 

Το πιο λογικο κατ εμε ειναι η αποψη του howard_roark ο οποιος μιλα για την αποτυπωση των γραμματων πανω στο σχεδιο, κατι που μου φαινεται χειροπιαστο στοιχειο.

 

Το ζητημα ωστοσο ειναι ενα αληθευει η φημη αυτη πως αποκτηθηκαν τα σχεδια και με ποιο δικαιωμα ενοχληθηκαν οι μηχανικοι...

 

Οσο για τους συναδελφους δικηγορους που μπλεκονται σ αυτα προφανως και εισβαλλουν με τσαμπουκα και ψαρωτικα αλλα μην μασατε, το αυτο και για τους δικαστικους επιμελητες, οι οποιοι αμφιβαλλω οτι εχουν τετοια δυναμη οπως λεει ο howard_roark

ο μονος που μπορει να κανει μπουκα ειναι ο εισαγγελεας ή αστυνομικο οργανο με αδεια εισαγγελεα (γενικα και οταν πχ ειναι κλειστο το γραφειο) και η ΣΔΟΕ σε ωρες εργασιας υποβοηθουμενοι ισως απο κλιμακιο κομπιουτεραδων...

 

οποτε dgt +1

Link to comment
Share on other sites

...

 

Αλλη απορια μου ηταν πως γινεται ή πως μπορει να γινει εξακριβωση (απο τεχνικης αποψης) οτι το ταδε σχεδιο εχει γινει με το autocad r14 ή με το autocad 2004.

 

...

 

Αυτο ειναι σιγουρα δυνατο, καθως απο προγραμμα σε προγραμμα, αλλα ακομα και απο εκδοση σε εκδοση, υπαρχουν καποιες διαφορες που ενα εμπειρο ματι μπορει να τις καταγραψει..

Link to comment
Share on other sites

Μη ξεχνάμε και τις δοκιμαστικές εκδόσεις. Έστω ότι κάποιος χρησιμοποιεί το acad δοκιμστικά. Πως μπορεί να αποδειχθεί ότι τα σχέδια δεν έγιναν την συγκεκριμένη περίοδο? Θα πρέπει να γίνει ταύτιση της ip αν πράγματι κατέβηκε το πρόγραμμα εντός του μήνα, και αν δεν έχεις static ip τρέχα γύρευε. Άσε που μπορεί να κάνεις σχέδιο και να βάλεις ότι ημερομηνία σε βολέυει. Εγώ π.χ. όταν ξεκινάω μια σειρά απο αρχιτεκτονικά και έχω 12 σχέδια βάζω ημερομηνία σε όλα την ίδια και συνήθως 1 εβδομάδα μετά την έναρξη της εργασίας μου. Αλλά έχει τύχει να βάλω και ημερομηνία 1 χρόνο πριν για κάποιες περιπτώσεις.

Προσωπικά στο γραφείο έχουμε όλα τα προγράμματα γνήσια και πληρώνουμε και πληρώνουμε και πληρώνουμε συμβόλαια συντήρησης....

Δε μου αρέσει όμως και δεν ξέρω αν επιτρέπεται να έχει κάποιος άσχετος πρόσβαση σε σχέδια πολεοδομίας, αν και είμαι εναντίον σε κάθε μορφή πνευματικής ιδιοκτησίας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.