Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Πρόβλημα με εξ αδιαιρέτου αγορά


karabouzouk

Recommended Posts

Σας χαιρετώ σαν καινούριος στο φόρουμ..!

 

Δεν βρήκα κάπου αλλού που να τεριάζει το θέμα και είπα να γράψω εδώ..

 

Πριν περίπου ένα εξάμηνο έκανα μια αγορά σε ένα κτήριο στο οποίο τα ποσοστά ιδιοκτησίας είναι: 60% έχει ο Α, 5% έχει ο Β και 35% αγόρασα εγώ..

 

Ο Α τώρα εδώ και περίπου 5 μήνες έχει αρχίσει να κάνει εργασίες στο κτήριο, το οποίο και έχει διαμωρφώσει οποροπωλείο. Από τη μεριά μου δεν υπάρχει συγκατάθεση για τα έργα αυτά και έχω κάνει καταγκελία στην ατυνομία και πολεοδομεία για παράνομες εργασίες...

 

Το ερώτημα μου είναι το κατά πόσο μπορεί να τις κάνει αυτές τις εργασίες επικαλούμενος το ότι κατέχει την πλειοψηφία του κτηρίου..

 

Επίσης ο εν λόγο κύριος απ την αρχή κινήθηκε επιθετικά και νομικά απαιτώνταςαπό μας να μετακινήσουμε κάποια εγατάσταση που υπήρχε αρκετές δεκαετίες πριν μπροστά από το εν λόγο κτήριο, η οποία εγκατάσταση βοηθάει στη λειτουργεία του διπλανού κτηρίου το οποίο μου ανοίκει και στεγαζει και την επιχείρηση μου.

Έχει δικαίωμα κατεχωντας την πλειοψηφία του κτηρίου να απαιτήσει νομικά τη μετακίνηση της εγκατάστασης ή χρειάζεται και την συγκατάθεση από εμένα και τον άλλο συνιδιοκτήτη..?

 

Ρωτήστε με ότι διευκρήνηση νομίζετε ότι χρειάζεστε..

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας και την όποια βοήθεια σας και συγγνώμη αν έκανα κακή χρήση των σχετικών όρων..!

Link to comment
Share on other sites

karabouzouk

το θέμα-ερώτημα είναι νομικό

τα ποσοστά που αναφέρετε είναι θέματα μεταξύ ιδιοκτητών και δεν είναι αντικείμενο

τεχνικής νομοθεσίας η σχετικών διατάξεων για να συνδράμουμε

να απευθυνθείτε αμέσως σε δικηγόρο, πρίν να είναι αργά!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν το κτίριο δεν έχει κανονισμό οικοδομής ούτε καρφί δεν μπορεί να βάλει χωρείς να συμφωνει το 100%.

Κατα τα άλλα, σε δικηγόρο αμεσως...

Link to comment
Share on other sites

είστε και οι 2 επαγγελματίες τόσο δύσκολο είναι να τα βρείτε;;;;

 

για τη μετακίνηση της αυθαίρετης εγκατάστασης σε πληροφορώ πως όχι απλά δε χρειάζεται τη συγκατάθεσή σου

αλλά πως ο κάθε περαστικός με μια καταγγελία στην πολεοδομία μπορεί να απαιτήσει την κατεδάφισή της

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αυθαίρετη εγκατάσταση απλά είναι στο χώρο μπροστά από το κτήριο και τα δικαιώματα χρήσης τα έχει ο κάτωχος του κτηρίου.. γι αυτό ρωτάω τι γίνεται στην περίπτωση μου.. Για να σου δώσω να καταλάβεις είναι υπόγειες δεξαμενές σε πεζοδρόμειο κάποιες από τις οποίες υπάρχουν και μπροστά από το δικό μου κτήριο (βενζινάδικο) και είναι απολύτως νόμιμες καθώς πληρώνω στο λιμενικό για να έχω δικαίωμα χρήσης του χώρου ο οποίος και ανοίκει στο λιμεναρχείο. Για το επαγγελματίες που είπες είπα και στο πρώτο μου ποστ ότι από την αρχή ο κύριος Α κινήθηκε επιθετικά χωρίς καμία διάθεση για συμβηβασμό απαιτώντας να απεγκαταταθούν οι δεξαμενές μπροστά από από τον επονομαζόμενο "χώρο του" αφού κατέχει το 60% και είναι πλειωψηφία.

 

 

Αν το κτίριο δεν έχει κανονισμό οικοδομής ούτε καρφί δεν μπορεί να βάλει χωρείς να συμφωνει το 100%.

Κατα τα άλλα, σε δικηγόρο αμεσως...

Όταν λες κανονισμό οικοδομής τι ακριβώς εννοείς..? συγγνώμη αν γίνομαι κουραστικός με τις διευκρινήσεις. Το ίδιο πιστεύω και γω ότι δηλαδή κάποια θέση πρέπει να παίρνω και γώ στα σχέδια του και γι αυτό ρωράω τι δικαιώματα έχω εγώ και τί αυτός με βάση τα ποσοστά μας. Σ'ευχαριστώ για το χρόνο σου..

 

karabouzouk

το θέμα-ερώτημα είναι νομικό

τα ποσοστά που αναφέρετε είναι θέματα μεταξύ ιδιοκτητών και δεν είναι αντικείμενο

τεχνικής νομοθεσίας η σχετικών διατάξεων για να συνδράμουμε

να απευθυνθείτε αμέσως σε δικηγόρο, πρίν να είναι αργά!!!!!!!!!!!!

 

Σ'ευχαριστώ για το χρόνο σου αλλά τι εννοείς ότι τα ποσοστά είναι θέμα μεταξύ ιδιοκτητών..? από κάπου πρέπει να ορίζεται μέχρι που φτάνουν τα δικαιώματα του.. εννοώ δεν γίνεται με μόνη δικαιωλογία την πλειωψηφία του να διαμωρφώνει ολόκληρο το κτήριο χωρίς τη συγκατάεσή μας και σα να μην έφτανε αυτό να απαιτεί να αποσηρθούμε εντελώς από το χώρο του κτηρίου.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι

Εφόσον το επάγγελμα του κυρίου είναι "δεν απαντώ", μήπως και εμείς πρέπει να (μην) του απαντήσουμε ομοίως;

Όταν ζητάς βοήθεια από κάποιον, είναι τουλάχιστον θράσος να του απευθύνεσαι μ΄ αυτόν τον τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Από όσο γνωρίζω σε εξ αδιαιρέτου οικόπεδο κανένας δεν μπορεί να κάνει κάτι χωρίς την συγκατάθεση των άλλων συνιδιοκτητών. Αυτό το ξέρω από ιδία πείρα. Για μένα πήγαινε σε δικηγόρο για να τον συμβουλευτείς.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι

Εφόσον το επάγγελμα του κυρίου είναι "δεν απαντώ", μήπως και εμείς πρέπει να (μην) του απαντήσουμε ομοίως;

Όταν ζητάς βοήθεια από κάποιον, είναι τουλάχιστον θράσος να του απευθύνεσαι μ΄ αυτόν τον τρόπο.

 

Ζητώ συγγνώμη που δεν είχα βάλει το επάγγελμα απλά δεν το θεώρησα απαραίτητο και δεν ήξερα ότι είναι τόσο συμμαντικό..

Και πάλι συγγνώμη που δεν είχα διαβάσει τους κανόνες του φόρουμ..

Link to comment
Share on other sites

@Karaboouzouk

Το σημαντικό δεν ήταν η απουσία του επαγγέλματος σου αλλά η δήλωση "δεν απαντώ".

Πάντως μετά τις εξηγήσεις που έδωσες το θέμα θεωρείται λήξαν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.