Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Πρόβλημα με εξ αδιαιρέτου αγορά


karabouzouk

Recommended Posts

 

Όταν λες κανονισμό οικοδομής τι ακριβώς εννοείς..? συγγνώμη αν γίνομαι κουραστικός με τις διευκρινήσεις. Το ίδιο πιστεύω και γω ότι δηλαδή κάποια θέση πρέπει να παίρνω και γώ στα σχέδια του και γι αυτό ρωράω τι δικαιώματα έχω εγώ και τί αυτός με βάση τα ποσοστά μας. Σ'ευχαριστώ για το χρόνο σου..

 

 

όταν αγοράζουμε ένα χώρο ο οποίος έχει και άλλους ιδιοκτήτες, όπως όταν αγοράζουμε διαμέρισμα σε πολυκατοικία για παράδειγμα, υπογράφουμε μαζί με τα συμβόλαια συνήθως και τον κανονισμό που υπαγορεύει το πλαίσιο με τις υποχρεώσει και τα δικαιώματά μας. Αυτός είναι ο κανονισμός της οικοδομής. Εκεί θα πρέπει να ανατρέξετε σχετικά με το αν έχει διακαίωμα να κάνει εργασίες ή όχι. Και πάλι όμως είναι νομικό θέμα και όχι μηχανικού.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιο τέτοιο συμφωνιτικό που να ορίζει σαφώς τα δικαιώματα του καθενώς. Ρώτησα εδώ μήπως είχατε εμπειρία από κάποια παρόμοια περίπτωση..

 

Μήπως ξέρετε κάποιο καλό φορουμ που να μπορώ να πάρω απάντηση σε ένα τέτοιου είδους θέμα..? Μιας και μου λέτε ότι είναι πιο νομικό.. γιατί δεν έχω ρωτήσει κάπου για παρόμοιο θέμα ενώ εσείς κάτι παραπάνω θα ξέρετε..

Ευχαριστώ.

 

Παρατήρηση: Μη διαχωρίζετε την απάντησή σας σε δύο ή περισσότερες διαδοχικές δημοσιεύσεις. Χρησιμοποιείστε την "επεξεργασία" για να αλλάξετε το περιεχόμενο ή να προσθέσετε κάτι στην τελευταία σας δημοσίευση.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

Δεν προκειται να λυσεις το προβλημα σου απο το ιντερνετ. Ουτε θα σηκωθει το pc σου να παει να καταθεσει ασφαλιστικα μετρα ή δεν ξερω τι. Συμβουλεψου ενα δικηγορο, εκει θα καταληξεις καποια στιγμη ειτε το θες ειτε οχι.. Οσο το καθυστερεις ειναι εις βαρος σου

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα έχει πάρει το δρόμο της δικαιοσύνης όπως πολλοί πρωτείνατε εδώ και καιρό απλά ήθελα μια γνώμη από κάποιον που ξέρει και ΔΕΝ έχει συμφέρωντα, γιατί δεν νικάει πάντα η δικαιωσύση αλλά αρκετά πολλές φορές το χρήμα... και όταν οι δικηγόροι τα έχουν κάνει πλακάκια και δεν είσαι εσύ αυτός που μπορεί να πληρώσει καλύτερα τότε δυσκολεύουν τα πράγματα.. Τώρα ελπίζω να καταλάβατε γιατί ρωτάω εδώ..

Αν μπορούσατε να μου υποδείξετε κάποιο site που να μπορώ να απευθυνθώ για μια δεύτερη γνώμη, να ξέρω που πατάω, θα σας ήμουν ευγνώμον...

Link to comment
Share on other sites

karabouzouk , υπάρχουν fora νομικών , αλλά αυτά συνήθως είναι μόνο για δικηγόρους . Ψάξε στο google κάτι θα βρεις.

 

Θα συμφωνήσω όμως με τους προηγούμενους ότι αυτά δεν μπορούν να λυθούν μέσω internet.

 

Βρες έναν δικηγόρο της εμπιστοσύνης σου έστω και σαν σύμβουλο να ελέγχει τι κάνει ο άλλος και να σε συμβουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.