Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γιατί πρέπει ο μέσος συντελεστής θερμοπερατότητας εξωτερικών τοίχων < 0,6 ;


imarkou

Recommended Posts

Σε μία μελέτη της 4Μ είδα οτι πρέπει να ισχύει ο παρακάτω υπολογισμός kW = (ΣkixFi)/ (Fw) < 0.6 kcal/m2hoC για κάθε προσανατολισμό. Ο κανονισμός θερμομόνωσης δεν αναφέρει κάτι σχετικό. Γνωρίζει κάποιος από εσας κάτι για αυτό το θέμα; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Είναι προφανώς ο μέσος συντελεστής θερμοπερατότητας εξωτερικών τοίχων (τύπος (2) της παρ. 7.3.2 του κανονισμού θερμομόνωσης).

Θα πρέπει το κw< 1,6. Προφανώς εκ παραδρομής έχει γραφτει <0,6

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!!

Link to comment
Share on other sites

Όχι arcgeo δεν είναι λάθος εκ παραδρομής. Στέλνω ολόκληρη την εκθεση για να δείς τη σχέση στην παράγραφο ε).

Δέν ξέρω αν αυτή η σχέση είναι στις Οδηγίες Υπουργείου Δημοσίων Έργων για την σύνταξη των μελετών θερμομόνωσης (19/9/78 Α.Π. 26354/476) την οποία δεν μπορώ να βρώ. Αν κάποιος έχει αυτή την οδηγία ας την ανεβάσει. Ευχαριστώ. Καλή Χρονιά.

MONOPR.zip

Link to comment
Share on other sites

από ένα βιβλίο μου :

Γενικώς οι εξωτερικοί τοίχοι, συμπεριλαμβανομένων και των στοιχείων εκ σκυροδέματος (υποστυλώματα, δοκοί) παντός κτιρίου, δεν επιτρέπεται να έχουν συντελεστή θερμοπερατότητας k μεγαλύτερον των 0,6Kcal/m2hC ή 0,7 W/m2K.

Link to comment
Share on other sites

Με βάση τον κανονισμό δεν επιτρέπεται εξωτερική τοιχοποιία με συντελεστή k πάνω από 0.6 και για τις οροφές (ή πιλοτές) πάνω από 0.4

Ο περιορισμός που λέω είναι άλλος και δεν μπορώ να τον βρώ πουθενά.

Παίζει και το ενδεχόμενο να είναι λάθος ο υπολογισμός. Δεν μπορώ να βγάλω άκρη αν τελικά πρέπει να υπολογιστεί και ο περιορισμός με τους προσανατολισμούς.

Link to comment
Share on other sites

imarkou , πριν πολύ καιρό είχα πέσει και εγώ επάνω σε αυτόν τον έλεγχο :D ! Δεν μπόρεσα να βρω τίποτα , αν και εύλογο αυτό που λες σχετικά με την οδηγία . Και εγώ επανελειμένως έχω ψάξει για κάνα δυό έγγραφα υπουργείου σχετικά με τη μελέτη θερμομόνωσης , αλλά ποτέ δεν τα βρήκα . Μάλιστα εντύπωση μου έχει κάνει το γεγονός πως η οδηγία είναι πριν από τον Κανονισμό ! ! ! Ίσως ποτέ να μην πιάσω στα χέρια μου αυτήν την οδηγία . Το μόνο που υποθέτω σχετικά με τον εν λόγω έλεγχο , είναι πως ο έλεγχος να παραμένει λόγω προγράμματος μεταφρασμένο από Γερμανία ή εκεί γύρω (εκεί πάνω η μελέτη Θερμομόνωσης είναι πολύ πιο σύνθετη απ'ότι στην Ελλάδα) .

Link to comment
Share on other sites

Με βάση τον κανονισμό δεν επιτρέπεται εξωτερική τοιχοποιία με συντελεστή k πάνω από 0.6 και για τις οροφές (ή πιλοτές) πάνω από 0.4

Ο περιορισμός που λέω είναι άλλος και δεν μπορώ να τον βρώ πουθενά.

Παίζει και το ενδεχόμενο να είναι λάθος ο υπολογισμός. Δεν μπορώ να βγάλω άκρη αν τελικά πρέπει να υπολογιστεί και ο περιορισμός με τους προσανατολισμούς.

 

Δηλαδή, η διευκρίνηση που ψάχνεις να βρεις είναι σχετικά με τον περιορισμό με τους προσανατολισμούς ; Δηλαδή για κάθε πλευρά του κτιρίου;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.