Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Όνειρο ή εφιάλτης η ανέγερση κατοικίας στην Ελλάδα;


xrysida

Recommended Posts

συνάδελφε ασε τι εχουν δή τα μάτια μου.με τους εργολαβους κλπ κλπ.τελος πάντων.παντως ειναι κανόνας: οταν ο μηχανικός επιμένει για τον Χ εργολάβο κατι τρεχει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 205
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παρακαλώ μην μπερδεύουμε τα πράγματα! Στη συγκεκριμένη περίπτωση δε μιλάμε για κάποιο ''εργολάβο'' (περί αυτεπιστασίας πρόκειται) αλλά για το συνεργείο που ανέλαβε τη σκυροδέτηση. Να μείνουμε στο θέμα...

 

Και για να ρίξω κι άλλο λάδι: δοκίμια ο επιβλέποντας πήρε?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμια πήραμε,μετα απο πιεση δική μου και οδηγίες του μηχανικού και τα έδωσα στο εργαστήριο της Νομαρχιας.Δυστυχως όμως στην επαρχια επειδη γνωριζονται όλοι υπάρχει ο φόβος της συγκαλυψης.

(Πριν 1 1/2 χρόνο ζουσα στην Αθηνα με την οικογενειά μου..εχω δυο παιδάκια και αποφασισα γι' αυτά αλλα και για μενα να ζησω σε ενα επαρχιακο μερός που να μην είναι πολύ μακριά απο την Αθήνα....Ετσι για να ξερετε και την ιστορία)

 

Δηλαδη αν ο καλουπατζής την Πέμπτη με απειλησει πάλι οτι δεν ξεκαλουπωνει αν δεν του πληρώσω το νεο λογαριασμό τί να κανω;

(στον εργολαβο έχω ηδη δωσει 10.500 € σε μετρητα με χειρ.αποδείξεις)

Να του πω ότι για να σε εξοφλησω πρεπει να παραλαβει ο μηχανικός...και να πω στον μηχανικό να τον πιέσει και αυτός... και μετα να περιμένω;

Link to comment
Share on other sites

και να μπλεξει και με δικηγόρο; αντε να βρεις δικηγορο που να καταλαβαινει απο αυτα

Link to comment
Share on other sites

ο δικηγόρος είναι δίκοπο μαχαίρι.η θα ειναι σωστος και καλος οπότε θα βοηθήσει παρα πολύ,η θα είναι να μην πω τί ,οπότε θα μπλεξει διπλά.

αλλα στην αρχή δεν θα παει.θα το παιξει οτι είναι αποφασισμενος μπας και συμβιβαστει ο αλλος

Link to comment
Share on other sites

Επισης το δαπεδο το υπογείου κατα τη γνώμη σας (το αοπλο μπετο πανω απο τη θεμελίωση) ποσο πάχος θα πρέπει να έχει 10 εκατοστα,15 εκατοστά;

Δηλαδη να πεσουν 130 τμ χ 0,10= 13 κυβικά ή 130τμ χ 0,15=19,5 κυβικά ;

(Μετά θα σας πω πόσα εριξε η βαρέλα......)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ο καλουπατζής έριξε 31,5 κυβικά......δηλαδη

 

130 τμ χ 0,245 εκατοστα=31,5 κυβικα

Ειναι δυνατόν το δαπεδο υπογειου να είναι πιο παχυ από τις πλάκες των ορόφων;

Αν και γω απο εξωτερικη επιμέτρηση το μέτρησα περίπου στα 18,5 εκατοστά....

Εγω βασικα εχω αρχισει να φοβαμαι για την στατικότητα της οικοδομης με τα υλικα που εχουν πέσει παραπάνω....Ο πραγματογνωμονας του ΤΕΕ μπορεί να με βοηθήσει λέτε;

Link to comment
Share on other sites

ολα είναι δυνατόν-παλι καλά που δεν σου ρίξανε μισο μετρο.αναλόγως αυτον που θα βρουν ,ρίχνουν.ο μπετατζής μπετα ονειρευεται.αν τον αφήσης και τους τοιχους 0,50μ παχος τοιχεια θα τα κανει

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.