Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Όνειρο ή εφιάλτης η ανέγερση κατοικίας στην Ελλάδα;


xrysida

Recommended Posts

Και ακομα δεν σας εχω πει ποσα ραντεβου κάναμε για να βγουν τα σχέδια...ή μετα απο πόσο καιρό βγηκε η αδεια απο την στιγμή που του ανατεθηκε το έργο....

Αλλα αυτα μπορει να με τσάντισαν αλλα μου πέρασαν......Αυτο που δεν μπορώ

να ξεπεράσω είναι οτι μπορει να είναι συνεργός σε ολο αυτό το σκηνικό.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 205
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

...Οι υπολοιποι δυστυχώς το μονο που κάνετε είναι να επαναλαμβάνεστε και να προσπαθείτε να υπερασπίσετε γενικα τους μηχανικους......

 

Ακου χρυσιδα,

αν νομιζεις οτι 7 σελιδες απαντησεις σε μια μερα εγιναν για να υπερασπιστουμε καποιον που δε γνωριζουμε εισαι πολυ μακρια νυχτωμενος. Τελικα αποδεικνυεται οτι καθενας ειναι αξιος της μοιρας του

Αντε καληνυχτα

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά xrysida, είσαι άδικος. Την απάντησή σου την πήρες πολύ νωρίς. Στην πρώτη σελίδα.

Από εκεί και μετά, έγινε κάποια συζήτηση, με αφορμή το ερώτημά σου, και τίποτα παραπάνω.

Ελπίζω να αντιληφθείς το λάθος σου.

Link to comment
Share on other sites

Ο xrysida δεν κάνει εντελώς λάθος: η συζήτηση ακολούθησε άλλες οδούς, άσχετες με το αρχικό πρόβλημα, και σε κάποιο μη-μηχανικό η ''αλληλοκάλυψη'' μπορεί να αποτελέσει ένα από τα πιθανά ''πορίσματα''. Δεν πείθεται διαδικτυακώς κάποιος για την ανάγκη εξάλειψης της αυτεπιστασίας, ακόμη και αν είναι παθών.

 

Δυστυχώς όμως εντόπισα κάποια σημεία σχετικά με τις υποχρεώσεις του επιβλέποντα που με ενόχλησαν. Στο στάδιο που συζητάμε (κατασκευή φέροντος οργανισμού) κύριο λόγο έχει ο μελετητής τον στατικών - που έχει αναλάβει τη λεγόμενη στατική επίβλεψη:

 

Σαφώς και είναι υποχρέωσή του να δίνει το παρόν ώστε η στατική μελέτη να υλοποιηθεί από το πρώτο σίδερο μέχρι το τελευταίο υποστύλωμα!!!! Ακόμη και αν αυτό σημαίνει συνεχή και καθημερινή παρουσία. Χέστηκ@ αν κάποιοι θεωρούν ότι οι αμοιβές είναι μικρές (το θέμα των εκπτώσεων δε θα μπω καν στον κόπο να το αναφέρω διότι αποτελεί αποκλειστικά αμάρτημα των μηχανικών)!

 

Τα πράγματα είναι απλά κε xrysida: ο επιβλέπων τα στατικά είχε υποχρέωση να παρακολουθεί το έργο και να υπολογίζει τί πέφτει...γιατί πολύ απλά αυτή είναι η δουλειά του. Ο ιδιοκτήτης-εργολάβος οφείλει να κάνει συμφωνίες με τα συνεργεία και να πληρώνει...όχι να μετράει τί σίδερα μπήκανε και πόσα κ.μ. σκυροδέματος πέσανε. Έλεος!

 

Η προμέτρηση που κάνατε με τον επιβλέποντα (ελπίζω στο εργοτάξιο με αποτύπωση της κατασκευής και όχι από σχέδια) είναι ενυπόγραφη? Έχει τη σφραγίδα του? Θα πρέπει...είναι υποχρεωμένος. Μάλιστα αν πράγματι έχουν ''πέσει'' περισσότερα μπετά εγώ θα ανησυχούσα ακόμη και για τη στατική επάρκεια! Η στατική μελέτη υπολογίστηκε για συγκεκριμένα κυβικά...ούτε λιγότερα ούτε περισσότερα.

 

Καλή τύχη...και τα όποια παθήματα ας γίνονται σε όλους μαθήματα!

 

υ.γ. ελπίζω να ακολουθήσατε το σωστό (κατ' εμέ μόνο, δυστυχώς) περί ανάθεσης στους αντίστοιχους επαγγελματίες: Αρχιτέκτονα για τα αρχιτεκτονικά (μελέτη/επίβλεψη) και Πολιτικό Μηχανικό (πότε θα αντικατασταθεί από το ορθότερο ''Στατικός''?) για τα στατικά (μελέτη/επίβλεψη). Αναγνωρίζω ότι το να δώσεις στατικά σε Αρχιτέκτονα (και μάλιστα νέο) είναι εγκληματικό...ελπίζω για το καλό σας να μην το πράξατε!

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με τον ss_sk.εβαλε τα πραγματα στη θεση τους.ο ανθρωπος

"εσκασε" 11000 να εχει το κεφάλι του ησυχο,όχι να τρέχει σε δικηγόρους.

μπείτε στην θέση του.να πληρώνατε 11000 για υπηρεσίες πχ ιατρου η δικηγόρου και να παθαίνατε τα ιδια.

Link to comment
Share on other sites

Απ ότι κατάλαβα ss_sk ο μηχανικός υποχρεούται στην περιπτωση μου να κανει τελική επιμέτρηση;

(Τις προμέτρησεις του μηχανικου έχω μονο στα χέρια μου...ο μηχανικός δεν εχει ξαναερθει μετα τον ελεγχο του τελευταίου σιδερωματος)

Ο μηχανικός υποχρεούται να παραλάβει το εργο μερά το πέρας των εργασιών του καλουπατζή;

Link to comment
Share on other sites

φυσικά υποχρεουται.να ελεγξει αν ειναι συμφωνα με την μελέτη.και να παραλάβει.

ο εργολάβος δεν μπορεί να κανει ότι θέλει.υποχρεουται να εφαρμόζει την εγκεκριμένη μελετη.Μάθαμε τωρα.παιρνουμε τα σχεδια και κρυφά υπολογίζουμε οτι θα κανουμε τόση υπέρβαση και αρα θα βγάλουμε χ κερδος.ετσι σκέπτονται οι εργολάβοι.

αν δεν παραλάβει ο μηχανικος οτι είναι σύμφωνα με την μελέτη κανονικά

δεν πληρώνεται ο εργολάβος

Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνο να ελέγξει αλλά αν αποδειχθεί ότι δεν υλοποιήθηκε σωστά η στατική μελέτη πρέπει να ξανακάνει έλεγχο (δηλ. νέα στατική μελέτη) και αναθεώρηση αδείας*. Εγώ τουλάχιστον αυτό θα απαιτούσα ως πελάτης (και όχι ''φιλικές'' διαβεβαιώσεις ότι δεν τρέχει τίποτα).

 

Επαναλαμβάνω, ΑΝ δεν υλοποιήθηκε σωστά η στατική μελέτη.

 

 

* κωλύομαι να αναφέρω δημοσίως τί θα έκανα αν μου ζητούσε αμοιβή για την αναθεώρηση...

Link to comment
Share on other sites

xrysida

δεν εχετε καμιά υποχρέωση να πληρώσετε υπερβάσεις,ακομα και αν συμφωνήσατε.

διότι 1.συμφωνία παρα τω νόμω είναι ακυρη

2.το να γίνει κατασκευή αλλη απο αυτη που προεβλεπε η μελετη ειναι ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ,

αρα οποιαδήποτε συμφωνια επαυτου ειναι ακυρη.

3.κανονικα πρωτα επρεπε να γίνει αναθεωρηση και μετα εφαρμογή νεας μελέτης.

αρα αν εκανε υπερβάσεις ο εργολάβος είναι στον αερα.

να ξέρουμε καί τι λέμε.

και φυσικά κανονικά ο μηχανικός ΔΕΝ μπορεί να παραλάβει υπερβάσεις γιατί αποτελουν παρανομίες.συμφωνα με το γραμμα του νομου.

αρα αν τον πληρώσετε παρανομειτε και εσεις

.ειχα παρόμοια περίπτωση οταν πρωτοβγήκα στο επάγγελμα.

ο ιδιοκτητης πήγε σε δικηγόρο.

αποτέλεσμα:επιβλέπων και εργολάβος παρακαλουσαν μετα για συμβιβασμό.

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και έχει μερίδιο ευθύνης ο αρχιτέκτονας που ανέλαβε την άδεια άρα τη μελέτη και την επίβλεψη.

Καμμιά σημασία δεν έχει αν πήρε τη δουλειά με έκπτωση ή όχι, που απότι φαίνεται δεν έκανε και έκπτωση.

Επιπλέον όταν ο μηχανικός συστήνει στον ιδιοκτήτη τον εργολάβο, τότε δίκαια αναρωτιέται ο χρysida αν υπήρξε συνεργία για να τον κλέψουν.

 

Απ'ότι καταλαβαίνω και από προηγούμενα θέματα, θεωρείτε όλοι περίπου ως λαμόγια ή ως εκ προοιμίου κλέφτες τους εργολάβους.

Η ερώτηση μου τι έχει κάνει το ΤΕΕ ή εσείς που ασχολείστε με την κατασκευή ως τώρα γι'αυτό;;

Μετά γιατί να μην έχει ο κάθε ιδιώτης τη λογική να το κάνει μόνος του και γιατί σας πειράζει αυτό;;

 

Πάντως xrysida μην αποδέχεσαι ότι αυτό είναι, να αντιδράσεις στην κλοπή που σου γίνεται σύμφωνα με τους τρόπους που σου υποδείχθηκαν εδώ.

Ξεκίνησε ο άνθρωπος να χτίσει σπίτι όχι να του τα φάει ένας νταβατζής, που ζούμε επιτέλους!

 

Αυτοί έχουν κάποια άδεια εξάσκησης επαγγέλματος;

Τι θέλω να πω μ'αυτό: Έστω ότι γίνεται πραγματογνωμοσύνη από μηχανικό που ορίζει το ΤΕΕ και αποδεικνύεται η κλοπή. Γλυτώνει ο xrysida.

Ο εργολάβος-λαμόγιο θα έχει καμμιά συνέπεια ή θα μπορεί να ψάξει το επόμενο θύμα του ανενόχλητος;;

Τι κάνει το ΤΕΕ γι'αυτό, τεχνικός σύμβουλος της πολιτείας δεν είναι, μόνο να ανεβάζει τις αμοιβές των μηχανικών ξέρει;;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.