Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2008)


Recommended Posts

Μήπως γνωρίζει κανένας πότε ακριβώς θα βγούν οι επιδοτήσεις νέων επιστημονων 2008? Πάντως Λάρισα που είμαι δεν ξέρουν τίποτε στο υποκατάστημα του ΟΑΕΔ που πήγα και ρώτησα ή δεν λένε!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 821
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γνωρίζει κανείς τι ισχύει για μη εκπληρωμένες στρατιωτικές υποχρεώσεις;

Άνοιξα δικό μου γραφείο τον Ιούνιο 2008. Το δίπλωμα το πήρα Σεπτέμβριο 2005 αλλά γράφτηκα στο ΤΕΕ τον Φεβρουάριο του 2006. Από πότε ξεκινά η μέτρηση των 4 χρόνων. Αν δεν δικαιούμαι τώρα επιδότησης μπορώ να την ζητήσω μετά την εκπλήρωση της θητείας; Ρωτάω για να δω πότε θα είναι καλύτερα να παρουσιαστώ στο στρατό. Τον Ιούλιο είχα ρωτήσει στον ΟΑΕΔ και μου είπαν πως έληξε το προηγούμενο πρόγραμμα έτρεχε ως Μάρτιο (νομίζω) και περιμένουν να βγει νέο

Link to comment
Share on other sites

λοιπον .. θα σας πω τι επαθα εγω. εκανα εναρξη στην εφορία 20 νοεμβριου 2007 ( με εδρα το πατρικό μου ) οπου ειχανε ληξει τα προγραμματα του 07. Αρχες του 2008 πηγα να ζητησω χαρτια για επιδοτηση απο τον οαεδ θεσσαλονίκης και μου ειπαν οτι δεν δικαιουμαι. διακαιωμα ειχαν μονο αυτοι που εκαναν εναξη το 2008. αλλο παράλογο αυτό.. πρεπει να κανεις χαρτια για επιδότηση μεσα στον ιδιο χρονο που κανεις εναρξη αλλιως δεν σε θεωρουν νέο μηχανικο. δηλαδη καποιος μολις βγει απο την σχολή χωρις εμπειρια αν δεν ανοιξει γραφείο αμέσως και θελεί να τσεκάρει την αγορα πρωτα και να μαθει πεντε πράγματα δεν θεωρείται οτι χρήζει βοηθείας?

Link to comment
Share on other sites

CYBERSYMEON

ρώτα στα κεντρικά του ΟΑΕΔ

σίγουρα έχουν ξαναντιμετωπίσει το θέμα

κεντρικά 210 9989000

 

mariekyr

ψάξε το μέσω ένστασης

το θέμα έχει ξανασυζητηθεί

δίαβασέ το από την αρχή

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ με την σειρά μου έκανα εναρξη μέσα στο 2008 (ασχετως που τελειωσα αρκετα νωρίτερα τη σχολη),υπάρχει τρέχον προγραμμα? πάντως τον λογιστή που ειχα βαλει να ρωτησει στον τοπικό ΟΑΕΔ δεν εβγαλε "ακρη"...

 

Επισης,ας υποθέσουμε οτι μπαινει στο Χ προγραμμα.Εγω που ηδη εχω εξοπλίσει το γραφείο,δεν μπορω να εμφανίσω τα τιμολόγια αυτα? ή θα πρεπει να παρω νεο εξοπλισμό?

Link to comment
Share on other sites

1) μπες στο Site του ΟΑΕΔ να δεις αν υπάρχει πρόγραμμα

2) πάρε τηλ στα κεντρικά του ΟΑΕΔ 210 9989000 να πληροφορηθείς

3)φυσικά και μπορείς να εμφανίσεις τα τιμολόγια

 

για να λύσεις όλες τις απορίες σου διάβασε το πρόγραμμα

Link to comment
Share on other sites

όλες τις πληροφορίες που δίνει ο ΟΑΕΔ για το συγκεκριμένο πρόγραμμα μπορείτε να τις κατεβάσετε από τη σελίδα του ΟΑΕΔ:

 

http://www.oaed.gr/Pages/SN_659.pg

 

Διαβάστε και την ανακοίνωση όπου αναφέρονται κάποιες περιοχές της Ελλάδας στις οποίες έχει λήξει το πρόγραμμα. Στις υπόλοιπες ισχύει ακόμα (και μιλάμε πάντα για το πρόγραμμα του 2007)

 

"6.1. Η προθεσμία υποβολής των «αιτήσεων υπαγωγής στο πρόγραμμα» των υποψηφίων αρχίζει στις 27/08/2007 και μέχρι την κάλυψη των θέσεων."

 

Παρά τα σίγουρα προγνωστικά του ΤΗΕΟ, αντίστοιχο πρόγραμμα για το 2008 δεν έχει βγει (ενημέρωση από ΟΑΕΔ αθηνών την προηγούμενη εβδομάδα) αλλά, τουλάχιστον για την Αθήνα, το πρόγραμμα του 2007 ισχύει μέχρι εξαντλήσεως των θέσεων και, απ'ότι μου είπαν στον ΟΑΕΔ, οι αιτήσεις που έχουν γίνει μέχρι στιγμής είναι πολύ λίγες σε σχέση με τις θέσεις.

 

Βέβαια....

 

"6.3. Το Δ.Σ. του ΟΑΕΔ δύναται με ειδικά αιτιολογημένη απόφασή του να παρατείνει ή να διακόψει το πρόγραμμα"

 

Επίσης η ανακοίνωση που υπάρχει στο site για το πού έχει λήξει το πρόγραμμα είναι από τον Απρίλιο του 2008, οπότε καλό θα ήταν όποιος ενδιαφέρεται να κάνει μία ερώτηση στον ΟΑΕΔ της περιοχής του.

 

επισυνάπτω τα σχετικά αρχεία που κατέβασα από το site του ΟΑΕΔ.

___ss_292.doc

___oeue_136.doc

____ueoe_139.doc

Link to comment
Share on other sites

Παρά τα σίγουρα προγνωστικά του ΤΗΕΟ,

 

Συνάδελφε οι πηγές μου ήταν πολιτικές και θέλησα να τις μοιραστώ ανώνυμα με εσάς.

 

Μάλλον πολιτικές και οικονομικές εξελίξεις ίσως έβαλαν πίσω σε προτεραιότητα κάποια ζητήματα του Οικονομικών και Εργασίας.

 

Τεσπά.

 

εγώ δικαίωμα δεν είχα ποτέ........

 

Μακάρι να κάτσει η καλή για όλους σας.

Link to comment
Share on other sites

Theo, το σχόλιό μου δεν αποτελεί προσωπική επίθεση εναντίων σου, απλά θεωρώ ότι καλό είναι, σε τέτοιες συζητήσεις, να παραθέτουμε πληροφορίες οι οποίες προέρχονται από επίσηεμς και επώνυμες πηγές ώστε να βοηθάμε όσους ζητάνε κάποιες πληροφορίες και να μην τους χαώνουμε.

Κι εγώ, όπως και κάποιοι άλλοι, παρακολουθώντας αυτή τη συζήτηση, είχα μείνει με την εντύπωση ότι το πρόγραμμα του 2007 είχε λήξει, με αποτέλεσμα να περιμένω 5-6 μήνες μήπως βγει καινούργιο και τώρα να τρέχω και να μην προλαβαίνω.

φιλικά, Νίκος

Link to comment
Share on other sites

nikostzar

πολύ κακώς βασίστηκες μόνο στα λεγόμενα της συζήτησης

πόσες φορές σε αυτήν εδώ τη συζήτηση έχουμε επαναλάβει διαβάστε την προκυρηξη , ρωτήστε στον τοπικό ΟΑΕΔ, πάρτε τηλέφωνο στα κεντρικά του ΟΑΕΔ κλπ

 

πόσοι από όσους ρώτησαν επανήλθαν στο θέμα για να διορθώσουν ή να πληροφορήσουν τους υπόλοιπους :?:

 

και στην τελική ως μηχανικοί την πληροφορία που λαμβάνουμε την αξιολογούμε και την επιβεβαιώνουμε

και με τη σειρά μας επανερχόμαστε και ξεκαθαρίζουμε τα πράγματα

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.