Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2008)


Recommended Posts

Είμαι νεα μηχανικος, γραφτηκα τον 10/2008 στο τεε αλλά δεν εχω κάνει ακόμη εναρξη επαγγέλματος.Σκέφτομαι να κάνω αίτηση για την επιδότηση νεου μηχανικου για τις 15000Ε, γνωρίζει κανένας ποιες είναι οι προϋποθέσεις?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 821
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

διάβασε παλαιόερες προκυρήξεις για να πάρεις μια ιδέα

 

φυσικά κάποια πραγματα μπορεί να αλλάξουν στη νέα επιδότηση

δι'αβασε και παλαιότερες δημοσιεύσεις

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, σημερα πηρα την τριτη κ τελευταια δοση απο την επιχορηγηση 2007-2008 κ επιτελους ξεμπερδεψα με αυτους τους γελιους τυπους(υπαλληλοι ΟΑΕΔ ΒΟΛΟΥ).

 

στην αρχη της επιχορηγησης με ειχαν βαλει να συμπληρωσω μια υπευθυνη δηλωση για τις ωρες κατα τις οποιες θα ειναι ανοιχτο το γραφειο μου.Δηλωσα μονο απογευματινες ωρες, με την προφαση οτι ασχολουμαι αρκετα με τοπογραφικα. Υποστηριξα, οτι τα πρωινα βρισκομαι εκτος γραφειου κ καλα δεν θα μπορουσα να τους εγγυηθω οτι θα ειμαι στο γραφειο σε μια πρωινη επισκεψη απο τον οαεδ.

 

προς συναδερφο που ρωτησε, το καλυτερο πραγμα που μπορεις να κανεις ειναι να νοικιασεις μια μικρη γκαρσονιερα ως γραφειο, εγω εχω ενα γραφειο με το pc κ ενα καναπε, κ δεν υπηρξε προβλημα. Δεν επιτρεπετε να εχεις π.χ. ενα 2αρι με το ενα δωματιο να το εχεις κανει υπνοδωματιο με καποιο κρεβατι.

 

κ οταν νοικιασεις τον χωρο, στο συμβολαιο ενοικιασης που θα κανεις να γραψεις οτι ειναι για επαγγελματικη στεγη η χρηση του διαμερισματος. για τι αλλιως θα εχεις προβλημα .

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την πληροφόρηση που είχαμε από το Γραφείο Επαγγελματικών Θεμάτων του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδος και δημοσιεύθηκε στο ΕΣΠΑ και Μηχανικοί , στάλθηκε ήδη επιστολή στον ΟΑΕΔ από τον Πρόεδρο του ΤΕΕ στην οποία αναφέρονται τα εξής:

 

"Από πρόσφατα δημοσιεύματα του ημερήσιου Τύπου ενημερωθήκαμε για το πρόγραμμα επιχορήγησης Νέων Επιστημόνων έτους 2009, του οποίου οι όροι βρίσκονται στο τελικό στάδιο επεξεργασίας από τον Οργανισμό Απασχόλησης Εργατικού Δυναμικού.

Ένας από τους όρους ένταξης στο πρόγραμμα αναφέρεται ότι θα είναι και το έτος έναρξης επιτηδεύματος από τον υποψήφιο, το οποίο και δε θα πρέπει να είναι προγενέστερο του 2009. Η ύπαρξη του συγκεκριμένου όρου επιβεβαιώθηκε και τηλεφωνικά, κατόπιν επικοινωνίας του Τμήματος Επαγγελματικής Ανάπτυξης του ΤΕΕ με το αρμόδιο Τμήμα του ΟΑΕΔ.

Πρέπει να τονίσουμε ότι την προηγούμενη χρονιά δεν υπήρξε ανάλογο πρόγραμμα, με αποτέλεσμα να μην μπορέσουν πολλοί νέοι επιστήμονες να ενταχθούν στο αντίστοιχο πρόγραμμα του 2007, λόγω συμπλήρωσης των προβλεπόμενων θέσεων ανά Περιφέρεια και Νομό.

Αποτέλεσμα αυτού είναι, εάν τελικά υπάρξει ο όρος που προαναφέρθηκε για το νέο πρόγραμμα, ένας μεγάλος αριθμός επιστημόνων που ξεκίνησαν την επαγγελματική τους δραστηριότητα εντός του 2008, να μην μπορεί να ωφεληθεί από το μοναδικό πρόγραμμα που απευθύνεται σε επαγγελματίες που δεν εγγράφονται στα Μητρώα Ανέργων του ΟΑΕΔ.

Εν όψει της τελικής διαμόρφωσης των όρων του προγράμματος, θεωρούμε ότι τα παραπάνω πρέπει να ληφθούν σοβαρά υπόψη από τον ΟΑΕΔ, ώστε να εντάσσονται στο νέο πρόγραμμα κι αυτοί που δεν είχαν την ευκαιρία να επιχορηγηθούν με τα προηγούμενα, κατά γενική ομολογία επιτυχημένα, προγράμματα.

 

Με εκτίμηση

 

Ο Πρόεδρος

Γιάννης Αλαβάνος"

 

Συγχαρητήρια στον συνάδελφο GPSmaniac που πήρε την πρωτοβουλία και σε όλους όσους συμμετείχαν στο συγκεκριμένο θέμα και ανέδειξαν τη σοβαρότητα του ζητήματος. Ο συγκεκριμένος τρόπος παρέμβασης θα πρέπει να συνεχιστεί και σε άλλους φορείς αλλά και σε άλλα θέματα.

Ωστόσο, νομίζω ότι θα πρέπει να συνεχίσουμε.

α. Μια ιδέα είναι να στείλουμε, όσο το δυνατόν περισσότεροι, ανάλογου περιεχομένου Mail στον ΟΑΕΔ.

β. Η συγκεκριμένη κουβέντα για τις εμπειρίες θα πρέπει επίσης να συνεχιστεί για να ενημερώθούν όσοι θα υποβάλουν πρόταση στο νέο Πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Θα ανεβασω το βραδυ τη 2η απαντηση που πηρα απο τον ΟΑΕΔ. Το "ζουμι" αυητς της απαντησης ειναι οτι ΣΕ ΚΑΜΙΑ περιπτωση δεν γινεται να ισχυσει το προγραμμα αναδρομικα.....Μακαρι να αλλαξει κατι..

Link to comment
Share on other sites

xekolla τι ελέγχους κανουν αυτοί του οαεδ?Όχι μονο στον πρώτο αλλα και στους άλλους ελέγχους?και τι έξοδα παρουσίασες?Ευχαριστω!!!

 

στον προελεγχο(1η δοση) κ στον δευτερο ελεγχο(2η δοση) ηρθαν το απογευμα ωρες γραφειου κ απλως υπεγραψα καποια χαρτια εκατσαν 1 λεπτο και εφυγαν δεν ελεγξαν κ δεν ζητησαν τιποτα. Στον τριτο ελεγχο ειχαν ερθει αλλα ελειπα εκτος πολης, κ μου αφησαν ενα χαρτι κ καλα οτι ηρθαν κ η επιχειρηση ειναι κλειστη. πηγα απο τον οαεδ την επομενη μερα κ μου ειπαν οτι οταν λειπω εκτος πολης κ το γραφειο θα παραμενει κλειστο θα πρεπει να ενημερωνω τον οαεδ....... τελικα μετα απο μια εβδομαδα ηρθαν παλι για ενα λεπτο κ ολα οκ

 

πρεπει το συνολο εσοδων κ εξοδων να ειναι ισο με το μισο του ποσου της δοσης (στην περιπτωση μου 2000) εβαλα το ενοικιο, κ αγορα pc γενικα μπορεις να βαλεις ολα τα τιμολογια που εχουν σχεση με την δουλεια κ το γραφειο, μεχρι κ αγορα tv για το γραφειο ή τα επιπλα του γραφειού.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες ότι πρεπει το συνολο εσοδων κ εξοδων να ειναι ισο με το μισο του ποσου της δοσης,εννοείς ότι σε κάθε δόση απο τις 3 θα πρέπει το σύνολο εξόδων και εσόδων να είναι ίσο με το μισο?Π.χ αν το τελικό ποσό είναι 12000, οι δόσεις θα είναι των 4000.Τα έξοδα(αν δεν βάλω έσοδα) πρέπει να είναι καθε φορα περίπου 2000?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.