Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποσαφήνιση των υποχρεώσεων της επίβλεψης στατικών σε ιδιωτικά έργα


Recommended Posts

επ, εδώ μου τα χάλασες

γιατί να υπάρχει αυτός ο περιορισμός της εμπειρίας;;;

 

Mα,αυτήν ακριβώς την έννοια έχει ένα Μητρώο......

 

Εγώ προσωπικά δεν ξέρω να μελετάω.Ξέρω να κατασκευάζω.Ωστόσο έχω τις ίδιες ευκαιρίες στην αγορά με ένα γκαβό που δεν έχει λερώσει τη γραβάτα του.Εγώ δεν δικαιούμαι να πληρωθώ τις γνώσεις μου?Αυτός δεν δικαιούται?Από πού θα τις πληρωθούμε,αφού δεν υπάρχει το ΜΗΚΙΕ?Από τις ορέξεις του κάθε μικροιδιοκτήτη που σήμερα συμφωνεί,αύριο δεν γουστάρει?

 

Αυτά ακριβώς τα θέματα έρχεται να λύσει το ΜΗΚΙΕ.Καθώς κ πολλά άλλα παρελκόμενα,όπως αυτές τις αστείες αντιπαραθέσεις ΑΕΙ-ΤΕΙ.Στην κατασκευή υπάρχει ισονομία.Όποιος την έχει μεγαλύτερη,αυτός είναι που επιπλέει.Οι υπόλοιποι κάθονται στη γραφειάρα τους..........

 

Εξ' άλλου Myri,γιατί να μην καταγράφεται η εμπειρία σου όσο δουλεύεις,δεν το καταλαβαίνω γιατί διαφωνείς.Αν θες να κτίσεις το σπίτι των δικών σου,το μελετάς,το επιβλέπεις κ το κατασκευάζεις.Τώρα,αν πρόκειται για ένα 20 όροφο ουρανοξύστη,ε, πιστεύω ότι δεν θα σε πολυχαλάσει να πληρώσεις κάποιον έμπειρο συνάδελφο να στον σηκώσει.........:wink:

 

Μην φοβόσαστε τις προδιαγραφές,εξυπακούεται ότι θα είναι πολύ χαμηλά ο πήχης στην αρχή.........

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 130
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συγνώμη αλλά το τι θεωρεί το ΙΚΑ ως Αυτεπιστασία δεν με ενδιαφέρει ποσώς...

Η νομοθεσία απο την άλλη προβλέπει Αυτεπιστασία απο τον ΚτΕ μόνο απο το Δημόσιο σε περίπτωση άρτια στελεχωμένης Τεχνικής Υπηρεσίας, και για τον Ιδιωτικό Τομέα η Αυτεπιστασία γίνεται μόνο απο μηχανικό. Και γιαυτό το λόγο το 696/74 τετραπλασιάζει την αμοιβή επίβλεψης.

 

Άρα νομικά είμαστε καλυμμένοι. Αυτεπιστασία γίνεται μόνο με την Διοίκηση Έργου απο μηχανικό στα ιδιωτικά έργα. Ίσως η μόνη τροποποίηση στη νομοθεσία που μπορεί νσ γίνει είναι η πρόβλεψη ότι σε περίπτωση Αυτεπιστασίας, Επιβλέπων και Διαχειριστής Έργου μπορούν να μην είναι το ίδιο πρόσωπο.

 

Τώρα αν με το ΜΗΚΙΕ θέλετε να φέρετε το άθλιο σύστημα της εμπορίας πτυχίων που ισχύει στα Δημόσια Έργα, και στα Ιδιωτικά, τότε σόρρυ, αλλά διαφωνώ κάθετα.

Link to comment
Share on other sites

achille,το 80% των οικοδομών στη χώρα έχει σηκωθεί από κατασκευαστές-γίδια.Τους περισσότερους μάλιστα τους ακούς να βελάζουν όταν σου παρουσιάζουν το ''υπερπολυτελές διαμέρισμα''.Είναι απορίας άξιο πώς πάνε μπροστά οι αεριτζήδες σε αυτή τη χώρα.Προφανώς επειδή ακόμη ο αέρας δεν φορολογείται.

 

Η ανοικοδόμηση ΔΕΝ είναι επιχειρηματικό προνόμιο.Ήταν μία πρόχειρη λύση στο οικιστικό πρόβλημα της χώρας,ωστόσο απ' ότι φάνηκε ''ουδέν μονιμότερο του προσωρινού''.

 

Ο μηχανικός δεν είναι σκύλος,για να του βάζουν περιλαίμιο οι κάθε γιδοβοσκοί με το Νομάρχη ξάδερφο.Ο μηχανικός πρέπει να κατοχυρώσει τα αποκλειστικά δικαιώματα στην ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ των έργων.Ο θεσμός της ''Επίβλεψης'' συμφωνούμε όλοι πιστεύω ότι είναι πλέον Α-Ν-Α-Χ-Ρ-Ο-Ν-Ι-Σ-Τ-Ι-Κ-Ο-Σ.ΔΕΝ πρέπει να τίθεται πλέον θέμα επιλογής της διοίκησης του έργου από ιδιώτη ή μηχανικό,ΠΡΕΠΕΙ να επιβληθεί ο ρόλος του μηχανικού στην κατασκευή.

 

Δες πόσα θρεντς έχουν ανοίξει,πόσες άσκοπες διαμάχες μεταξύ των μελών σχετικά με το ποιός είναι ο ρόλος του Επιβλέποντα,πόσοι ταλαιπωρημένοι ιδιοκτήτες κράζουν,τί όνομα έχουν οι μηχανικοί στην πιάτσα,και πες μου στ' αλήθεια φίλε:θεωρείς ότι ο ρόλος σου είναι αναγνωρισμένος με το ισχύον καθεστώς,έτσι ώστε να μην μπορεί να στον προσβάλλει εύκολά το κάθε γίδι-κωλοπαίδι?

 

Θεωρείς επίσης ότι το ΤΕΕ έλυσε το πρόβλημα με την απότομη εκτόξευση των αμοιβών στα ύψη?Εγώ θεωρώ ότι αυτή η απότομη εκτόξευση προκάλεσε τη δυσαρέσκεια του κόσμου κ χειροτέρεψε τις σχέσεις ιδιώτη-μηχανικού,όπως κ κατασκευαστή-μηχανικού,καθώς κ εταιρείας-μηχανικού.

 

Ο χορός των εικονικών δελτίων και των εκπτώσεων καλά κρατεί έκτοτε........Ενώ πρώτα κανείς δεν μπορούσε να διανοηθεί έκπτωση-τουλάχιστον άλλα ποσά φαίνονταν ώς ελάχιστα κ άλλα μαύρα,τώρα το φορολογικό ζόρι το τραβάει στις πλάτες του ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ο μηχανικός.Κ ο μηχανικός δεν είναι μαλαακας για να προσφέρει υπηρεσίες με έκπτωση.Ως αποτέλεσμα,γίνεται αυτό που βλέπεις στην καθημερινότητα,με τον αθέμιτο ανταγωνισμό των εκπτώσεων κ των παραμυθιών ''θα σου φτιάξω'' κ ''θα σου δείξω''......

 

Διαφωνείς να μεταφερθεί το καθεστώς των Δ.Ε. στα ιδιωτικά.......σωστή είναι η ανησυχία σου.Αν έχεις κάτι καλύτερο να προτείνεις,έχει καλώς.Αν δεν έχεις,τότε πιστεύω ότι θα συμφωνήσεις ότι η νομική κατοχύρωση του ρόλου του μηχανικού στην κατασκευή,είναι επιτακτική.Είτε αυτή τη λύση τη λένε ''ΜΗΚΙΕ'' είτε ''γκουφιέ'' είτε δεν ξέρω κ εγώ πώς.....

 

Δες τα οικονομικά στοιχεία των αμοιβών μηχανικού σε μία συνηθισμένη κατασκευή: μελέτη 30.000 ευρώ,επίβλεψη 30.000 ευρώ,κατασκευή 70.000 ευρώ..........κ πες μου αν δεν γουστάρεις κατοχύρωση της κατασκευής.Ειλικρινά!Εγώ ΜΟΝΟ την κατασκευή θέλω,δεν θέλω τίποτε άλλο.Αν δεν κατοχυρωθεί το τελευταίο ποσό,ετοιμάσου να ακούσεις τιμές αδείας κάτω του χιλιάρικου σε μερικά χρονάκια,τα μητρώα ΤΕΕ αυξάνονται κατά 5.000 πλέον σε κάθε εξεταστική περίοδο για άσκηση επαγγέλματος.....

Link to comment
Share on other sites

achille,το 80% των οικοδομών στη χώρα έχει σηκωθεί από κατασκευαστές-γίδια.Τους περισσότερους μάλιστα τους ακούς να βελάζουν όταν σου παρουσιάζουν το ''υπερπολυτελές διαμέρισμα''.Είναι απορίας άξιο πώς πάνε μπροστά οι αεριτζήδες σε αυτή τη χώρα.Προφανώς επειδή ακόμη ο αέρας δεν φορολογείται.

 

Προφανώς αναφέρεσαι στις πολυκατοικίες της Αντιπαροχής... Την οποία -επαναλαμβάνω- κανείς δεν ζητάει να καταργηθεί...

 

.Ο θεσμός της ''Επίβλεψης'' συμφωνούμε όλοι πιστεύω ότι είναι πλέον Α-Ν-Α-Χ-Ρ-Ο-Ν-Ι-Σ-Τ-Ι-Κ-Ο-Σ.ΔΕΝ πρέπει να τίθεται πλέον θέμα επιλογής της διοίκησης του έργου από ιδιώτη ή μηχανικό,ΠΡΕΠΕΙ να επιβληθεί ο ρόλος του μηχανικού στην κατασκευή.

 

Ο θεσμός της Επίβλεψης είναι αναχρονιστικός; Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς... Ότι δεν χρειάζεται πλέον; Εγώ πιστεύω ότι ο θεσμός της επίβλεψης πρέπει να ενισχυθεί με την επιβολή καθολικής υποχρέωσης ελέγχου των κατασκευών. Μόνο έτσι θα επιβληθεί ο ρόλος του μηχανικού στην κατασκευή.

 

Δες πόσα θρεντς έχουν ανοίξει,πόσες άσκοπες διαμάχες μεταξύ των μελών σχετικά με το ποιός είναι ο ρόλος του Επιβλέποντα,πόσοι ταλαιπωρημένοι ιδιοκτήτες κράζουν,τί όνομα έχουν οι μηχανικοί στην πιάτσα,και πες μου στ' αλήθεια φίλε:θεωρείς ότι ο ρόλος σου είναι αναγνωρισμένος με το ισχύον καθεστώς,έτσι ώστε να μην μπορεί να στον προσβάλλει εύκολά το κάθε γίδι-κωλοπαίδι?

 

Ο ρόλος μου σαν επιβλέποντα είναι υποβαθμισμένος. Είναι προφανές. Απο την μια το ΤΕΕ δεν πληροφορεί τους ιδιοκτήτες για την αρμοδιότητα και τον ρόλο των μηχανικών (συνολικά: σαν μελετητές - επιβλέποντες - project managers) και απο την άλλη το κράτος με παράνομες εγκυκλίους Κατσιγιάννη παραβιάζει το ΠΔ που προβλέπει υποχρεωτικό έλεγχο της οικοδομής πρίν την ηλεκτροδότηση, υποβιβάζοντας την επίβλεψη σε γραφειοκρατική διαδικασία υπογραφής Υπεύθυνων Δηλώσεων και δίνοντας το ελεύθερο στον κάθε ιδιοκτήτη - εργολάβο να κάνει ότι θέλει.

 

Θεωρείς επίσης ότι το ΤΕΕ έλυσε το πρόβλημα με την απότομη εκτόξευση των αμοιβών στα ύψη?

 

Όχι. Είμαι κατά τις ρύθμισης των αμοιβών απο το κράτος. Θεωρώ ότι οι ελάχιστες αμοιβές πρέπει να οριοθετούνται απο τους συνδικαλιστικούς φορείς μαζί με τις ελάχιστες απαιτήσεις που απορρέουν απο αυτές, αλλά να μην είναι υποχρεωτικές.

 

Ο χορός των εικονικών δελτίων και των εκπτώσεων καλά κρατεί έκτοτε........Ενώ πρώτα κανείς δεν μπορούσε να διανοηθεί έκπτωση-τουλάχιστον άλλα ποσά φαίνονταν ώς ελάχιστα κ άλλα μαύρα,τώρα το φορολογικό ζόρι το τραβάει στις πλάτες του ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ο μηχανικός.Κ ο μηχανικός δεν είναι μαλαακας για να προσφέρει υπηρεσίες με έκπτωση.Ως αποτέλεσμα,γίνεται αυτό που βλέπεις στην καθημερινότητα,με τον αθέμιτο ανταγωνισμό των εκπτώσεων κ των παραμυθιών ''θα σου φτιάξω'' κ ''θα σου δείξω''......

 

Αυτό σηκώνει κουβέντα... και πριν την αύξηση των αμοιβών γινόντουσαν εκπτώσεις...

 

Διαφωνείς να μεταφερθεί το καθεστώς των Δ.Ε. στα ιδιωτικά.......σωστή είναι η ανησυχία σου.Αν έχεις κάτι καλύτερο να προτείνεις,έχει καλώς.Αν δεν έχεις,τότε πιστεύω ότι θα συμφωνήσεις ότι η νομική κατοχύρωση του ρόλου του μηχανικού στην κατασκευή,είναι επιτακτική.Είτε αυτή τη λύση τη λένε ''ΜΗΚΙΕ'' είτε ''γκουφιέ'' είτε δεν ξέρω κ εγώ πώς.....

 

Ωραία σου κάνω λοιπόν πρόταση: Φτιάξε εσύ με τους άλλους μηχανικούς που ασχολούνται αποκλειστικά με την κατασκευή έναν σύλλογο-φορέα, όπου θα εγγράφονται μόνο οι μηχανικοί που ασχολούνται με την αυτεπιστασία, με αυστηρά κριτήρια. Και διαφήμησέ τον, αν τηρείτε όσα λέτε οι ιδιοκτήτες θα προτιμούν εσας για την κατασκευή. Οπότε σιγά-σιγά όσοι θέλουν να ασχοληθούν με την κατασκευή απο πλευράς Αυτεπιστασίας χωρίς να ανοίξουν κατασκευαστική εταιρία θα γίνουν μέλη λόγω της καλής φήμης. Αλλά χωρίς να είναι υποχρεωτικό απο το κράτος

Link to comment
Share on other sites

Ωραία σου κάνω λοιπόν πρόταση: Φτιάξε εσύ με τους άλλους μηχανικούς που ασχολούνται αποκλειστικά με την κατασκευή έναν σύλλογο-φορέα, όπου θα εγγράφονται μόνο οι μηχανικοί που ασχολούνται με την αυτεπιστασία, με αυστηρά κριτήρια. Και διαφήμησέ τον, αν τηρείτε όσα λέτε οι ιδιοκτήτες θα προτιμούν εσας για την κατασκευή.

 

:lol:

 

Προφανώς κ αστειεύεσαι......ήδη το κάνω κ όχι για το κοινό καλό του κλάδου μας,αλλά του τομαριού μου!Μα,πώς είναι δυνατόν να ισοπεδώνεις τη συζήτηση,με μία πρόταση που δεν αποσκοπεί σε τίποτε άλλο πέρα από το να γελάσουμε.......

 

Πιστεύεις ότι επειδή έχω αντίθετη γνώμη από σένα πρέπει είτε να γίνω ο Μεσσίας ή αλλιώς να το βουλώσω?Γιατί αυτό δείχνεις με αυτά που λες.......εκτός κ αν πραγματικά τα εννοείς,οπότε συγγνώμη,σε είχα υπερτιμήσει,αν τρέχει αυτή η περίπτωση....

Link to comment
Share on other sites

achille και zavi απο οτι καταλαβαίνω δεν διαφωνείτε κάπου επι της ουσίας.

 

Πάντως για να μην μακρυγορούμε το γενικό συμπέρασμα - προτροπή - προσπάθεια είναι να αποκλειστούν οι άσχετοι με την κατασκευή απο την κατασκευαστική δραστηριότητα.

Είτε είναι συνεργεία είτε είναι επιχειρηματίες.

 

Σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Πως; Δεν έχω ακούσει κάτι όλο αυτό τον καιρό...

 

Τί εννοείς,σύλλογο?Δεν έχω σύλλογο καρδιά μου.....δουλεύω για την πάρτη μου.Γι' αυτό κ προφανώς δεν έχεις ακούσει κάτι.Δουλεύω για την πάρτη μου έτσι ώστε να αναγνωριστεί το δικό μου όνομα κ μόνο,κ η επιτακτική ανάγκη να χρησιμοποιούν εμένα,όχι όλους.........

 

achille και zavi απο οτι καταλαβαίνω δεν διαφωνείτε κάπου επι της ουσίας.

 

Επί της ουσίας είναι που διαφωνούνε,μην πας να τ' αλλάξεις,εκτός κ αν κατάλαβες κάτι άλλο από τα ποστς μας!:D

 

Σωστα?

 

Σωστά

Link to comment
Share on other sites

Αχ, ρε zavi...μισές δουλειές μου κάνεις :). Εκεί που περιγράφεις ορθώς το πρόβλημα (για το νεοελληνικό ρόλο της οικοδομής που καθόρισε και το πλαίσιο υλοποίησης) μου πετάς μία μόνο από τις απαιτούμενες λύσεις που δεν είναι καν από τις πρωταρχικές.

 

Τέσπα, στις 27 (αύριο μεθαύριο δηλαδή) πάρτε το μετρό και ξεκινήστε κούτσα κούτσα για Φάληρο μεριά. Έχει σεμινάριο σχετικό εκεί περί ευθυνών. Ρωτήστε και πείτε μας τί (αν) απαντήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.