Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επισκευή αυθαιρέτου


Recommended Posts

Καλησπερα.Εχω σε οικοπεδο εντος σχεδιου,οικια 82 Μ*,μιση με πλακα,μιση με ελλενιτ.Ειναι απο το 1963,εχει και μια πρωτη δηλωση του νομου για νομ/ποιηση απο το 1975.Πως μπορω να αλλαξω τη στεγη?νομιμα.Αδεια μικρης κλιμακας ρωτησα πολεοδομια και δεν μπορω να βγαλω.Μηπως επισκευης?Μηπως επικινδυνης? αλλα ακουω οτι θελει αυτοψια και με πιανει .......Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Γεια χαρά και απο μένα. Νέος μηχανικός και θα ήθελα τη βοήθειά σας. Αφορά αυθαίρετη ισόγεια εξοχική κατοικία. Περιοχή: Εκτός Σχεδίου (;), εντός οικισμού (υπάρχει πράξη εφαρμογής, πολεοδομικό σχέδιο για τον οικισμό με συγκεκριμένες χαράξεις πλεόν για τις κατοικίες και οριοθετημένους κοινόχρηστους χώρους...θεωρείται εκτός σχεδίου;). Επιφάνεια οικοπέδου: ~=800m2. Έχει υπαχθεί στο Νόμο Τρίτση (1337/83). Ο ιδιοκτήτης κατέχει τα νόμιμα χαρτιά της εξαίρεσης απο κατεδάφιση, βάσει του νόμου αυτού. Θέλει να αντικαταστήσει την υπάρχουσα στέγη απο ελενίτ, λόγω χαμηλών συνθηκών διαβίωσης (μπάζουν νερά κτλ). Δε γνωρίζω τι είδους άδεια θα μπορούσα να του υπογράψω. Σε αυτή τη περίπτωση τι γίνεται; Θα ρίξω μια ματιά στο ΦΕΚ (Α33-1983) αλλά δε γνωρίζω αν έχουν βγει ερμηνευτικές αγκύκλιοι. Θα ήθελα τα "φώτα" των συναδέλφων.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για να καταλάβω πρέπει να κάνω κάποιες απλές ερώτησεις:

1) Αφού έχει πάρει εξαίρεση από κατεδάφιση, μετά δεν έκανε νομιμοποίηση των εξαιρεθέντων?

2) Αφού ο οικισμός έχει σχέδιο με πράξη εφαρμογής και το οικόπεδο είναι εντός ορίων , πώς λες ότι "θεωρείται εκτός "?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

catherine76, μετά απο τηλεφώνημα μου επιβεβαιωσα τα εξής:

1) όχι, δεν έχει γινει νομιμοποίηση των εξαιρεθέντων. Απ' όσο διάβασα κι εγώ, ο νόμος Τρίτση δεν νομιμοποιούσε τα προ του '83. Απλά έδινες ένα εφάπαξ ποσόν για διατήρηση και ξεμπέρδευες. Κάτι σαν τους ημιυπαίθριους που γίνεται τώρα (σκοπός του νόμου ήταν η καταγραφή των αυθαιρέτων, αλλά είναι off- topic συζήτηση)

2) στον συγκεκριμένο οικισμό, ο μισός έχει μπει εντός σχεδίου και ο άλλος μισός είναι εκτός. Το δικό του αυθαίρετο ανηκει στο εκτός σχεδίου κομμάτι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω μπροστά μου τον Ν.1512 για να σου πω συγκεκριμένα πράγματα, όμως οι εξαιρέσεις από κατεδάφιση που αφορούν αυθαίρετα κτίσματα προ του 1983 ακολουθούνται από νομιμοποίηση βάσει του Ν.1512. Πληρώνονται πρόστιμα και η άδεια νομιμοποίησης, εννοείται, και ξεμπερδεύεις. Αυτό που δεν μου έχει τύχει και δεν το ξέρω είναι αν αυτά ισχύουν και για τα εκτός οικισμού. Αν ισχύουν και έχει γίνει η εξαίρεση, τότε που έγινε, τότε σου "λείπει" η νομιμοποίηση, την οποία την κάνεις με τον 1512. Και τυτόχρονα του βάζεις και μια αντικατάσταση στέγης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.