![](https://www.michanikos.gr/uploads/set_resources_9/84c1e40ea0e759e3f1505eb1788ddf3c_pattern.png)
elm46st
-
Περιεχόμενα
50 -
Εντάχθηκε
-
Τελευταία επίσκεψη
Τύπος περιεχομένου
Profiles
Φόρουμ
Downloads
Gallery
Ειδήσεις
Media Demo
Store
Δημοσιεύσεις δημοσιεύτηκε από elm46st
-
-
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες. Καταρχάς ο τίτλος είναι παραπλανητικός: "Αντιδράσεις" ενώ ουσιαστικά μιλάμε για μία "αντίδραση" μέσα από μια δημοσίευση στο FB μίας κυρίας την οποία αναπαρήγαγε το μέσο που αποτελεί την πηγή του post. Θα ήταν καλό να εξετάζουμε σφαιρικά το θέμα και όχι απλά ν αναπαράγουμε αυτούσια άρθρα.
-
-
Καλή επιτυχία
-
Είναι καινούριο φρούτο. Τους έστειλα e-mail να μου εξηγήσουν από που προκύπτει ότι πρέπει να βάζουμε σενάριο σε δεύτερο ΠΕΑ του εξοικονόμηση κατ’ οίκον. Ακόμα δεν έχω απάντηση. Από άλλο συνάδελφο που τους μίλησε του είπαν ότι πρέπει να βάλει και σεναριο. Ότιναναι...
-
Το ολιστικό σχέδιο γράφτηκε απλά για έπρεπε να γραφτεί κάτι..
-
Ξεφτίλα δηλαδή..
-
Απο το 2014 όταν και το είχε ανακοινώσει ο Σπίρτζης σε κοινή συνέντευξη τύπου με τον Καμίνη, ακόμα περιμένουμε. Καλά κρασιά..
-
Απλά θα "πέσει" το συστημα...
-
-
Τσιπρας: Ρε σεις ο Καμίνης πολύ γκρινιάζει τελευταία και συνεχίζουμε να χάνουμε ψηφαλάκια! Τι κάνουμε;
Σύμβουλοι: Να τον καλέσουμε στου Μαξίμου για να δείξουμε οτι ενδιαφερόμαστε
Τσίπρας: Ναι και τι θα του πούμε;
Σύμβουλοι: Ε να του δείξουμε ότι θέλουμε να βελτιώσουμε την πόλη. Έχουμε στο συρτάρι απο παλιά κάτι ωραίες "αναπτυξιακές" μελέτες..
Τσίπρας: Ωραία! Κάντε σπέκουλα μέσα απο τα φιλικά ΜΜΕ για να οργανώσουμε κατάσταση και να δείξουμε κινητικότητα.
Σύμβουλοι: Έγινε! Έτσι κι αλλιώς σε 6 μήνες θα έχει ξεχαστεί το θέμα.
-
-
Όταν σαν πηγή για την ενημέρωσή μας χρησιμοποιείται η "Ημερησία", δυστυχώς αυτά θα παρουσιάζονται ως ευχάριστες ειδήσεις.
Ευτυχώς υπάρχουν πολλοί που αγωνίζονται για να μην υλοποιηθούν τα βρώμικα σχέδια κάποιων.
Χρήστο Σπίρτζη εσύ;;;;
-
6
-
-
Δεν δέχομαι με τίποτα ότι ο ελεγκτής δόμησης που έδωσε εξετάσεις είναι επιστημονικά πιο επαρκής από έναν οποιοδήποτε Διπλωματούχο Μηχανικό. Δεν δέχομαι επίσης ότι ο ενεργειακός επιθεωρητής που έδωσε εξετάσεις είναι επιστημονικά πιο επαρκής από έναν οποιοδήποτε Διπλωματούχο Μηχανικό. Καιρός να σταματήσει η διαμάχη των λίγων πιστοποιημένων και των ελάχιστων υποστηρικτών τους κόντρα στην πλειοψηφία των Μηχανικών που παλεύει καθημερινά να εξασφαλίσει έστω και ένα μικρό μεροκάματο από τις μικροεργασίες που μας έχουν απομείνει σαν αντικείμενο εργασίας και πιστεύουμε ότι τα επαγγελματικά μας δικαιώματα τα αποκτήσαμε παίρνοντας το Δίπλωμά μας από το Πολυτεχνείο.
Ήρθε η ώρα να πιέσουμε το υπουργείο να καταργήσει και τις εξετάσεις για τους ενεργειακούς επιθεωρητές. Το θετικό είναι ότι ακόμα και τώρα (ένα μήνα πριν τη λήξη της τελευταίας παράτασης), η συμμετοχή στις εξετάσεις είνι σχεδόν μηδενική. Έχω την αίσθηση ότι οι υπεύθυνοι έχουν πάρει το μήνυμα. Όταν έχω και πιο συγκεκριμένες πληροφορίες θα ενημερώσω αμέσως. Έχω προαίσθημα ότι αυτή τη φορά δεν θα μας κόψουν το μεροκάματο στο τέλος Ιουνίου όπως πέρυσι.
Μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μην πεις.....
-
Σοβαρό επίτευγμα!!
-
Καλές όλες αυτές οι παρατάσεις κύριοι του υπουργείου. Οι μηχανικοί όμως περιμένουν άλλη παράταση. Άντε γρήγορα δώστε παράταση και στις άδειες των Ενεργειακών Επιθεωρητών. Μην μας πιάσει πάλι ο Ιούνιος και τρέχουμε στα υπουργεία να φωνάζουμε. Πέρυσι το αφήσατε για την τελευταία στιγμή και είδατε τι έγινε. Τουλάχιστον τώρα που βλέπετε ότι εκδίδονται καθημερινά περίπου 1200 Ενεργειακά Πιστοποιητικά, μην μας ξανακόψετε αυτό το έστω και μικρό μεροκάματο.
Ο καημός σου εσένα αυτός είναι..
-
3
-
2
-
-
Επιτέλουςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς!!!!!!!!!!!!!!!!!!
-
Μυρίζετε κάτι;;;; Σαν μπαρούτι νομίζω μυρίζει..... Μήπως θα πέσει "πιστολιά" ;;;;;; Λέω μήπως;;;;
-
Μα τι γκρίνια είναι αυτή που σας έχει πιάσει;; Αν μη τι άλλο η όλη αναπαράσταση είναι εντυπωσιακή και πολύ ενδιαφέρουσα! Και κάθεστε και μιλάτε για κόστη, τσόντες κτλ...
-
1
-
-
Το ΠΑΣΟΚ είναι ΕΔΩ ενωμένο δυνατό!!
-
1
-
-
Εδώ ο κόσμος χάνεται και το ΞΕΕ συνεχίζει να κάνει τις αρπακτές του.
Αντί το κράτος να δημιουργεί ανάπτυξη, δημιουργεί παρασιτικούς οργανισμούς. ΕΛΕΟΣ!!!!!
Επιτέλους δεν υπάρχει κάποιος να διαγράψει αυτές τις ΥΑ της διαπλοκής?
Χιλιάδες ξενοδοχεία στη χώρα λειτουργούν με ΕΣΛ του ΕΟΤ και μάλιστα με αυστηρότερα κριτήρια.
Τί βάζουν και το ΞΕΕ στο κεφάλι των ξενοδόχων?
Για να μη χάσουν τα ταξιδάκια τους και τις δεξιώσεις τα κακομαθημένα παιδιά των επιμελητηρίων?
Τάχατες προωθούν τον ελληνικό τουρισμό στις διεθνείς εκθέσεις.... Ρωτήστε τους ξενοδόχους να σας πουν αν αυτοί προωθούν τον ελληνικό τουρισμό ή το booking, expedia, hotel.com ...
Χα χα χα!! Συνάδελφε μάλλον είσαι βαθιά νυχτωμένος για το πως δίνει ο ΕΟΤ τα ΕΣΛ και την κατάταξη! Ένα μόνο θα σου πω: με την κατάλληλη ...λίπανση μπορεί ένας να δηλώσει και πεντάστερος με παροχές 2 αστέρων! Έτσι κι αλλιώς στην Ελλάς είσαι ότι δηλώσεις! Αυτό πάει να σταματήσει η νέα νομοθεσία γι αυτό και βάζει ιδιωτικούς διεθνείς φορείς πιστοποίησης στο σκηνικό! Τα επιχειρήματα σου τα χω ξανακούσει από ιδιοκτήτες καταλυμάτων που δεν γουστάρουν την αξιολόγηση γιατί απλά ...φοβούνται! Μήπως τυγχάνει να είσαι και συ ένας απ αυτούς;; Αλλά βέβαια αυτή η χώρα έχει αλλεργία στην αξιολόγηση οπότε τι να λέμε τώρα....
-
Καλά καλά δεν έχουμε τελειώσει τα νυν έργα των οποίων η περιπέτεια ολοκλήρωσης τους συγκρίνεται μόνο με την Οδύσσεια, και βάζουμε πλώρη γι άλλα! Από στόχους και όνειρα άλλο τίποτα! Από ουσία όμως μηδέν!
-
1
-
-
Ξεφτιλίκια μια ζωή...
-
1
-
-
Δηλαδή στις σοβαρές χώρες που τα τεχνικά επαγγέλματα και οι Μηχανικοί πιστοποιούνται, οι άνθρωποι εκεί είναι κορόιδα και θύματα στου συστήματος; Αλήθεια εσείς που τα υποστηρίζετε αυτά τι γνώμη έχετε για την αξιολόγηση των πανεπιστημίων και του δημοσίου γενικότερα;
-
3
-
-
Καλήσπέρα,
στην περίπτωση κτιρίου, όπου η οικοδομική άδεια έχει πάρει την τελική θεώρηση, αλλά δεν έχει εγκατασταθεί-τοποθετηθεί το σύστημα θέρμανσης μπορεί
να εκδοθεί ΠΕΑ;
Ευχαριστώ
Ναι γίνεται. Βάζεις το θεωρητικό σύστημα του κτιρίου αναφοράς..
Κλήρωση για μια άδεια χρήσης του λογισμικού στατικών μελετών ΡΑΦ κύρια μονάδα + Οπλισμένο σκυρόδεμα + Αποτίμηση κτηρίων Ο/Σ + Ενισχύσεις
in Ειδήσεις
Δημοσιεύτηκε
Καλή μας επιτυχία!