(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)
Συνάδελφοι καλησπέρα,
σε εκτός σχεδίου περιοχή, κατόπιν αυτοψίας σε ισόγεια κατοικία με οικοδομική άδεια διαπίστωσα ότι έχουν συντελεστεί αυθαιρεσίες
Η κατοικία βάσει αδείας είχε κτιστεί σε ένα οικόπεδο επιφανείας 7000 τ.μ. Κατόπιν μεταγενέστερων συνεχών κατατμήσεων πλέον το οικόπεδο εντός του οποίου βρίσκεται το κτίριο έχει απομείνει 780 τ.μ. Το κτίριο τηρεί τις πλάγιες αποστάσεις βάσει του τοπογραφικού αδείας (15μ.) όχι όμως και σύμφωνα με το υφιστάμενο οικόπεδο. Το ερώτημα μου είναι το εξής:
1) Με ποίο από τα δύο οικόπεδα πρέπει να συγκρίνω για να δώ αν παραβιάζονται πλάγιες αποστάσεις? Αυτό της άδειας ή το υφιστάμενο οικόπεδο? Αν το συγκρίνω με της άδειας το κτίριο τηρεί τις πλάγιες αποστάσεις, έχει κοινό τόπο με το προβλεπόμενο στην οικοδομική άδεια και είναι ΚΑΤ 3. Αν το συγκρίνω με το υφίσταμενο (μετά τις κατατμήσεις) δεν τηρεί τις πλάγιες αποστάσεις και εντάσσεται στη ΚΑΤ5.
2) Αν μπει ως ΚΑΤ3 μπορώ ταυτόχρονα να δηλώσω ότι δεν έχει άδεια σύμφωνα με το παράρτημα Α του Ν4495/17 ή στην ΚΑΤ3 θεωρείται πάντα ότι έχει άδεια? (μικρότερο οικόπεδο λόγω μεταγενέστερης κατάτμησης)
Σας ευχαριστώ