Δυστυχώς δεν είναι τόσο απλό!
Στο συγκεκριμένο χώρο έχετε την "αποκλειστική χρήση" αλλά δεν έχετε απολύτως κανένα δικαίωμα που να σας επιτρέπει ν' αλλάξετε αυτή τη συγκεκριμένη χρήση! Ό,τι λοιπόν και να κάνετε σήμερα (π.χ. υπαγωγή στο Ν.4495 κ.λπ.) οποτεδήποτε ο οποιοσδήποτε τωρινός ή ακόμα και μελλοντικός (διάδοχος) συνιδιοκτήτης του ακινήτου, έχει τη δυνατότητα να προσφύγει εναντίον σας νομικά και πάρα πολύ εύκολα να πετύχει την επαναφορά του χώρου στην πρότερη κατάσταση (αυτής της οικοδομικής άδειας)! Κι όχι μόνον, αλλά μπορεί να ζητήσει και να πετύχει κι αποζημίωση, τόσο για την "στατική επιβάρυνση" του κτιρίου, όσο και για την απομείωση της δικής του ιδιοκτησίας κ.λπ.
Κάνοντας απλώς υπαγωγή στο Ν.4495 είναι σαν να πετάτε τα λεφτά σας! Τίτλους ιδιοκτησίας δεν μπορείτε σε καμία απολύτως περίπτωση ν' αποκτήσετε, παρά μόνο αν συναινέσει το 100% των συνιδιοκτητών του ακινήτου στην τροποποίηση της ΣΟΙ κ.λπ.!!!
Πιθανόν σήμερα οι συνιδιοκτήτες σας να μην γνωρίζουν ότι, έχουν αυτή τη δυνατότητα! Είναι το πιθανότερο σενάριο! Κάποιος όμως "αύριο" θα ξυπνήσει και θα το πάρει μυρωδιά και τότε θα "αρχίσουν τα όργανα" (η νομολογία των ανώτατων δικαστηρίων της χώρας το έχει προβλέψει)...
Έχετε δύο εναλλακτικές: Η' το γκρεμίζετε νύχτα (αν μπορείτε) ή με κάθε τρόπο πείθετε τους συνιδιοκτήτες σας να συναινέσουν (π.χ. έστω και με χρηματική αποζημίωση - σας συμφέρει)...
Εύχομαι καλή τύχη!!!
Υ.Γ.1. Τόσο ο μηχανικός σας, όσο και ο δικηγόρος σας όφειλαν και είχαν υποχρέωση να σας ενημερώσουν γι' αυτά πριν οποιαδήποτε άλλη ενέργεια....
Υ.Γ.2. Όταν ένας ιδιοκτήτης σε ένα κτίριο με ΣΟΙ έχει την αποκλειστική χρήση ενός τμήματος χώρου (π.χ. pilotis, δώμα, ακάλυπτος κ.λπ.) και θέλει ν' αλλάξει τη χρήση του συγκεκριμένου χώρου (π.χ. από δώμα να το κάνει διαμέρισμα, ή από pilotis να το κάνει γραφείο, ή από ακάλυπτο χώρο να το κάνει πισίνα κ.λπ.) οφείλει πρωτίστως να τροποποιήσει τη ΣΟΙ με τη σύμφωνη γνώμη του συνόλου των συνιδιοκτητών, να συμπεριληφθεί σε αυτή η "νέα επιθυμητή χρήση" για το συγκεκριμένο χώρο κι αφού μετεγγραφεί νόμιμα η τροποποίηση της ΣΟΙ, να εκδοθεί η αντίστοιχη οικοδομική άδεια για την αλλαγή της χρήσης από την οικεία υπηρεσία δόμησης. Μόνο αν είχατε ακολουθήσει αυτή την οδό θα ήταν όλα νόμιμα!