-
Περιεχόμενα
17.211 -
Εντάχθηκε
-
Τελευταία επίσκεψη
-
Days Won
162
Τύπος περιεχομένου
Profiles
Φόρουμ
Downloads
Gallery
Ειδήσεις
Media Demo
Store
Everything posted by ΙΑΣΟΝΑΣ
-
Ανοιχτός από όλες τις πλευρές; Κλειστός; Ως τι ακριβώς χαρακτηρίζεται στα εγκεκριμένα σχέδια; To "νόμιμο περίγραμμά του είναι ακριβώς το ίδιο με το περίγραμμα των δύο ΟΙ; Στο ισόγειο εκτός από το κλιμακοστάσιο υπάρχει άλλος χώρος; Aυτές οι δύο ΟΙ πότε ακριβώς αναφέρεται στη ΣΟΙ ότι, κατασκευάστηκαν; Επιπροσθέτως στη συγκεκριμένη ΣΟΙ γίνεται αναφορά για ύπαρξη άλλων κοινόχρηστων χώρων στο ισόγειο; k.lp.
-
-
1. Προφανώς και θα μπορούσε να γίνει δήλωση για ρύθμιση των αυθαιρεσιών στους κοινόχρηστους χώρους του ακινήτου. 2. Κατά την προσωπική μου άποψη δεν θεωρώ ορθό τη ρύθμιση των επιμέρους αυθαίρετων υψών του κάθε επιπέδου (ορόφου) με μια κοινή ενιαία δήλωση των κοινόχρηστων. Δεν συμψηφίζονται τα ενδιάμεσα ύψη και αντιμετωπίζονται στον τελευταίο όροφο, που προσπερνάει το επιτρεπόμενο της περιοχής! Κάθε "ενδιάμεσο ύψος" έχει αφετηρία μέτρησης (π.χ. +6,00 κ.λπ.) και τέρμα (π.χ. +9,00 κ.λπ.), οπότε υπάρχει πρόβλημα, άρα κάθε διαμέρισμα - ιδιοκτησία έχει πρόβλημα στο "ενδιάμεσο" ύψος, το οποίο οφείλει να ρυθμίσει με αναλυτικό προϋπολογισμό και με ξεχωριστή δήλωση που θ' αφορά στη ρύθμιση των δικών της αυθαιρεσιών. Προφανώς ο τελευταίος όροφος την "πάτησε" και βρίσκεται εκτός του επιτρεπόμενου και θα ρυθμίσει με τ.μ. Πολλοί συνάδελφοι όμως διαφωνούν με αυτή τη λογική.... 3. Ο κάθε ιδιοκτήτης για την αυτόνομη και ανεξάρτητη δική του οριζόντια ιδιοκτησία μπορεί να κάνει, ή να έκανε ό,τι θεωρεί καλύτερο, γεγονός που δεν επηρεάζει με κανέναν τρόπο τους υπόλοιπους....
-
Εσωτερικές διαρρυθμίσεις διαμερίσματος
ΙΑΣΟΝΑΣ replied to Occultist's θέμα in Έγκριση Δόμησης-Άδεια Δόμησης Ν.4030/11
Σωστά! -
Καλό είναι να επικοινωνήσετε με έναν συμβολαιογράφο, τον οποίον σιγά - σιγά να κάνετε συνεργάτη σας...
-
Δυστυχώς δεν είναι τόσο απλό! Στο συγκεκριμένο χώρο έχετε την "αποκλειστική χρήση" αλλά δεν έχετε απολύτως κανένα δικαίωμα που να σας επιτρέπει ν' αλλάξετε αυτή τη συγκεκριμένη χρήση! Ό,τι λοιπόν και να κάνετε σήμερα (π.χ. υπαγωγή στο Ν.4495 κ.λπ.) οποτεδήποτε ο οποιοσδήποτε τωρινός ή ακόμα και μελλοντικός (διάδοχος) συνιδιοκτήτης του ακινήτου, έχει τη δυνατότητα να προσφύγει εναντίον σας νομικά και πάρα πολύ εύκολα να πετύχει την επαναφορά του χώρου στην πρότερη κατάσταση (αυτής της οικοδομικής άδειας)! Κι όχι μόνον, αλλά μπορεί να ζητήσει και να πετύχει κι αποζημίωση, τόσο για την "στατική επιβάρυνση" του κτιρίου, όσο και για την απομείωση της δικής του ιδιοκτησίας κ.λπ. Κάνοντας απλώς υπαγωγή στο Ν.4495 είναι σαν να πετάτε τα λεφτά σας! Τίτλους ιδιοκτησίας δεν μπορείτε σε καμία απολύτως περίπτωση ν' αποκτήσετε, παρά μόνο αν συναινέσει το 100% των συνιδιοκτητών του ακινήτου στην τροποποίηση της ΣΟΙ κ.λπ.!!! Πιθανόν σήμερα οι συνιδιοκτήτες σας να μην γνωρίζουν ότι, έχουν αυτή τη δυνατότητα! Είναι το πιθανότερο σενάριο! Κάποιος όμως "αύριο" θα ξυπνήσει και θα το πάρει μυρωδιά και τότε θα "αρχίσουν τα όργανα" (η νομολογία των ανώτατων δικαστηρίων της χώρας το έχει προβλέψει)... Έχετε δύο εναλλακτικές: Η' το γκρεμίζετε νύχτα (αν μπορείτε) ή με κάθε τρόπο πείθετε τους συνιδιοκτήτες σας να συναινέσουν (π.χ. έστω και με χρηματική αποζημίωση - σας συμφέρει)... Εύχομαι καλή τύχη!!! Υ.Γ.1. Τόσο ο μηχανικός σας, όσο και ο δικηγόρος σας όφειλαν και είχαν υποχρέωση να σας ενημερώσουν γι' αυτά πριν οποιαδήποτε άλλη ενέργεια.... Υ.Γ.2. Όταν ένας ιδιοκτήτης σε ένα κτίριο με ΣΟΙ έχει την αποκλειστική χρήση ενός τμήματος χώρου (π.χ. pilotis, δώμα, ακάλυπτος κ.λπ.) και θέλει ν' αλλάξει τη χρήση του συγκεκριμένου χώρου (π.χ. από δώμα να το κάνει διαμέρισμα, ή από pilotis να το κάνει γραφείο, ή από ακάλυπτο χώρο να το κάνει πισίνα κ.λπ.) οφείλει πρωτίστως να τροποποιήσει τη ΣΟΙ με τη σύμφωνη γνώμη του συνόλου των συνιδιοκτητών, να συμπεριληφθεί σε αυτή η "νέα επιθυμητή χρήση" για το συγκεκριμένο χώρο κι αφού μετεγγραφεί νόμιμα η τροποποίηση της ΣΟΙ, να εκδοθεί η αντίστοιχη οικοδομική άδεια για την αλλαγή της χρήσης από την οικεία υπηρεσία δόμησης. Μόνο αν είχατε ακολουθήσει αυτή την οδό θα ήταν όλα νόμιμα!
-
Επέκταση στον ακάλυπτο σημαίνει αυθαίρετη επέκταση σε κοινόχρηστο χώρο, δηλαδή, σε χώρο που δεν του ανήκει και που ανήκει σε όλους τους συνιδιοκτήτες του ακινήτου. Κατά τη γνώμη μου, αν δεν επιτευχθεί η συναίνεση του 100% των συνιδιοκτητών του ακινήτου (με οποιοδήποτε κόστος), δεν υπάρχει απολύτως καμία πιθανότητα να ολοκληρωθεί η διαδικασία "συμβολαιογραφικά" (π.χ. τροποποίηση ΣΟΙ, απόκτηση τίτλου με τα σωστά τ.μ.). Επιπροσθέτως, ο ιδιοκτήτης κινδυνεύει ν' αναγκαστεί να γκρεμίσει την αυθαίρετη επέκταση, όταν κι αν κάποιος από τους τωρινούς ή ακόμα και μελλοντικούς ιδιοκτήτες (το κατανοήσει) οποτεδήποτε και στραφεί εναντίον του νομικά!!! Υ.Γ. Έχεις ηθική (κι όχι μόνο) υποχρέωση να τον ενημερώσεις γι' αυτό.... και να του επισημάνεις ν' αφήσει τους "τσαμπουκάδες" και να τα βρει με τους υπόλοιπους συνιδιοκτήτες!
-
Διαφορετική χωροθέτηση θέσεων στάθμευσης
ΙΑΣΟΝΑΣ replied to NNNN's θέμα in Ν. 4495/17 - Αντιμετώπιση Αυθαίρετης Δόμησης
Εξαιρετική τοποθέτηση - λεξιλόγιο! Μπράβο... -
Έτσι νομίζετε! Δυστυχώς όμως ούτε κι αυτό στέκει νομίμως! Θα το βρείτε μπροστά σας.... Ούτε βεβαίως η εγγραφή στο Κτηματολόγιο έχει ολοκληρωθεί! Μεσοβέζικη είναι.... Στον αέρα! Θα ολοκληρωθεί αν κσι όταν υποβληθεί ο τίτλος της αποδοχής κληρονομιάς από όλους σας! Όσον δε αφορά στο Ε9, εδώ γελάνε.... Η εφορία δεν ελέγχει! Αποδέχεται απλώς ό,τι ο φορολογουμενος υποβάλει!
-
Βασίλη, ευχαριστώ! Με κάνεις και κοκκινίζω... Τις παλιές καλές εποχές ο φίλος σου έχει περίπου 20.000 ώρες διδασκαλίας σε ενήλικες, σε περίπου 20 "διαφορετικά ακαδημαϊκά θέματα", σε δημόσια ΙΕΚ, σε Κολλέγια, σε ΤΕΙ, σε εργαστήρια ελευθέρων σπουδών κ.λπ. της χώρας μας... Ένα από τα θέματα αυτά, που εξαρχής το είχα δομήσει - σχεδιάσει κ.λπ. ήταν και το "Σχεδιασμός επαγγελματικής καριέρας"...
-
Προσοχή όμως διότι πρέπει να εκδοθούν 2 ΑΠΥ....
- 349 απαντήσεις
-
- 1
-
-
- σύστημα αμοιβών τεε
- νόμιμες αμοιβές
- (and 3 more)
-
Προσπάθησε να "φανταστείς" τον εαυτό σου 40 χρόνια μετά... Τι θα θέλεις να έχεις ζήσει; Από ποια στάδια θα θέλεις να έχεις περάσει; Σαράντα χρόνια, δουλειά, ζωή, οικογένεια, στόχοι, παιδιά, καριέρα, όνειρα κ.λπ. "Ζωγράφισε" το πως θέλεις τότε να είσαι και το τι θέλεις να έχεις ζήσει! Δημιούργησε, δηλαδή, το όραμά σου! Τον απώτερο στόχο σου! Μετά δημιούργησε τα ενδιάμεσα στάδια! Δηλαδή, τους ενδιάμεσους σταθμούς, που θα σε οδηγήσουν σταδιακά στο μεγάλο σου στόχο! Μάθε να επιτυγχάνεις βήμα - βήμα τον κάθε ενδιάμεσο στόχο σου! Έτσι θα "καμαρώσεις τον εαυτό σου μετά από 40 χρόνια, όπως ακριβώς θα το έχεις σχεδιάσει σήμερα"! Με άλλα λόγια, προσδιόρισε το όραμά σου και φτιάξε το δρόμο για να το πετύχεις! Πέτα μακρυά τα βάρη κι απέκτησε σταδιακά ό,τι σου είναι αναγκαίο και απαραίτητο! Κανε δηλαδή ότι, ο Αννίβας είπε στο στρατό του! "Ή θα τον βρούμε το δρόμο ή θα τον φτιάξουμε"!!! ΥΓ. Μονο εσύ θα απαντήσεις στο ερώτημα που έθεσες αρχικά! Όλοι εμείς δεν ξέρουμε, ούτε μπορούμε να φανταστούμε, το όραμά σου... Καλή τύχη!
-
Εγώ λεβέντες δεν πρόκειται να κάνω οτιδήποτε δεν αναφέρεται στο νόμο! Θα φτάνω στα άκρα τις υποθέσεις με τους συμβολαιογράφους που ζητούν παπαριές! Θα εχω εξασφαλίσει την όποια αμοιβή μου και θα προτρέπω τους ιδιοκτήτες ή αλλάζουν συμβολαιογράφο ή ας αλλάξουν μηχανικό!!! Δεν πρόκειται να παίξω το παιχνιδάκι του οποιουδήποτε συμβολαιογράφου που νομίζει ότι έχει το αλάθητο! Ήδη έχω "διαολοστείλει" καμια δεκαριά από δαύτους....