Ως μηχ/γος μηχ/κος δεν γνωρίζω την ακριβή ορολογία.
Δόμηση έχω, κάλυψη χρειάζομαι.
Δεν με αποσχολεί αν θα βρεθεί όλο το τμήμα του κτηρίου κάτω από το χώμα, η απορία συνίσταται στο αν κάνοντας επιχωμάτωση σύμφωνα με τον οικοδομικό κανονισμό τότε θα μπορώ τα εν λόγω τετραγωνικά να τα αξιοποιήσω στην δημιουργία της κάλυψης που μου χρειάζεται.
Ευχαριστώ θερμά.
Μια ιδέα που τέθηκε είναι να αιτηθώ άδειας ανέγερσης του νέου κτηρίου (με σχέδια) και να εμφανίσω την επιχωμάτωση στο υπάρχον κτήριο που συνεπάγεται και μεταφορά συντελεστή κάλυψης στο νέο κτήριο. Και αν περάσει, έχει καλώς. Αλλιώς θα πρέπει να κατεδαφίσω μέρος του υπάρχοντος.