steiner
-
Περιεχόμενα
97 -
Εντάχθηκε
-
Τελευταία επίσκεψη
-
Days Won
2
Τύπος περιεχομένου
Profiles
Φόρουμ
Downloads
Gallery
Ειδήσεις
Media Demo
Store
Δημοσιεύσεις δημοσιεύτηκε από steiner
-
-
Ενδιαφέρον, καλημέρα!
-
21 hours ago, jturbo said:
Στην πρώτη περιπτωση, γίνεται δηλαδή να είμαι στον εφκα με ιδιότητα όχι μηχανικού ακόμα και προσωρινά, μέχρι την χρήση του θεσμού της κινητικότητας για την τοποθέτηση σε τεχνική υπηρεσία σε δεύτερο χρόνο;
Μπορείς να αλλάξεις και κλάδο έχω την εντύπωση με την κινητικότητα
Άρθρο 2 Ν.4440/16. "Η μετακίνηση από μία δημόσια υπηρεσία σε άλλη διενεργείται ως μετάταξη σε κενή οργανική θέση κλάδου/ειδικότητας της ίδιας ή ανώτερης κατηγορίας/εκπαιδευτικής βαθμίδας, για την οποία ο υπάλληλος έχει τα απαιτούμενα τυπικά και ουσιαστικά προσόντα."
-
Οι περισσότερες από τις παραλίες που βάλανε στον πίνακα είναι κουλές και ούτως ή άλλως...απάτητες.
Σε όσες υπάρχουν ομπρελοξαπλώστρες, beach bar, καντίνες και άλλα συμφέροντα επιχειρηματικά τις αφήσανε στις προς εκμετάλλευση, ας επιβαρύνονται περιβαλλοντικά.
-
4 hours ago, Gousgounis said:
Η μόνη λύση για να αντιμετωπιστεί η αυθαίρετη δόμηση είναι να ανοίξει η εφαρμογή https://roufianos.gov.gr στο οποίο με κωδικούς taxis θα γίνονται ηλεκτρονικά οι καταγγελίες.
Στον καταγγέλλοντα θα πιστώνεται το 15% του βεβαιωμένου προστίμου, αφού προωθηθεί ανώνυμα η καταγγελία στην αρμόδια ΥΔομ.
Χρηματοδότηση εργου: Ελλάδα 3.0 - Με σκοπό να γίνουν όλοι ενσυνείδητοι πολίτες.
Με επόμενη υπουργική απόφαση, στο site θα ενεργοποιηθεί και η πλατφόρμα για καταγγελία παράνομης στάθμευσης....
Το roufianos.gov.gr θα ειχε πολλή πέραση στη χώρα μας..😄
-
On 12/1/2023 at 3:38 PM, killertomato said:
Θερμά συγχαρητήρια σε όλους τους συντελεστές που σκέφτηκαν αυτό τον τρόπο για να απλοποιήσουν όλο το χαος που ισχύει στις χρεώσεις ρεύματος. Είμαι βέβαιος ότι τώρα κάθε συνταξιούχος/υπερήλικας θα καταλάβει απόλυτα τι γίνεται. Ήδη νοιώθω σαν το πίθηκα στην ταινία 2001 οδύσσεια του διαστήματος
😄 😄 Δεν είσαι ο μόνος!
-
Καλή επιτυχία σε όλους!
-
-
Και ανώνυμη και επώνυμη καταγγελία να κάνεις, η Υπηρεσία θα πρέπει φαντάζομαι να μεριμνήσει, ιδίως άμα την κοινοποιήσεις και σε ένα εισαγγελέα ή στο αστυνομικό τμήμα.
- 1
-
-
Νομίζω ότι αρμόδια για τις αναγνωρίσεις είναι η Υπηρεσία Συντάξεων του ΓΛΚ, Κάνιγγος 29, δοκίμασε στο τηλ 210-3329900.
-
Κατά τα άλλα..."εξορθολογισμός".
Πραγματικά ας μας εξηγήσει κάποιος ιθύνων νους αυτού του νομοσχεδίου, γιατί πληρώνουμε εισφορά για εφάπαξ, εφόσον δεν είναι ανταποδοτική.
-
Όντως ενδιαφέρουσα αλλαγή.
-
Πολύ χρήσιμο, καλημέρα!
-
Δεν θυμάμαι ακριβώς τα ποσοστά των κρατήσεων,αλλά οι ασφαλιστικές κρατήσεις είναι κάπου 6,5% για κύρια σύνταξη, 3,25% για επικουρικό, 2,5% για κλάδο υγείας, 26 ευρώ η κατώτερη κατηγορία στο εφάπαξ και κάτι άλλες κρατήσεις για οαεδ και τυχόν ειδική εισφορά αλληλεγγύης αν δεν κάνω λάθος.Και σ αυτό το ποσό κρατήσεων στον μισθωτό παρακρατείται και ο φόρος.
- 1
-
19 ώρες πριν, nbr said:
Υ.γρ. Πάντως σε όποιο υπουργείο και να πήγε, ο κύριος με το γυαλιστερό κεφάλι, έκανε σίγουρα μία τουλάχιστον "ζημιά". Διαχρονικά! Ας με συγχωρέσουν οι οπαδοί του.
Μετά τον"εκσυγχρονισμό" της πολεοδομικής νομοθεσίας, της Ολυμπιακής Αεροπορίας, της ΔΕΗ κλπ κλπ, ήρθε και η σειρά του ΕΦΚΑ να "εκσυγχρονιστεί"..ούτε ψύλλος στον κόρφο τους..
- 2
-
Συμμετοχή, καλημέρα!
-
Βάζεις τον ΤΚ που μένεις και σου βγάζει τον ΕΦΚΑ της περιοχής σου, που συνήθως για το μηχανικό είναι αναρμόδιος.
Και διαφημίζουν αυτή την εφαρμογή ως επίτευγμα, που είναι παιδαριώδης και σαν σύλληψη και σαν δημιουργία.
Μην αμελήσουμε να στείλουμε την εφαρμογή και στη ΝΑΣΑ να ζηλέψουνε.
-
-
-
Έτσι είναι, όποιος έχει προϋπηρεσία σε ευρύτερο δημόσιο φορέα (συμβάσεις, ειδικός συνεργάτης κλπ), αυτή αναγνωρίζεται μισθολογικά κανονικά,αλλιώς η προϋπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα αναγνωρίζεται μόνο βαθμολογικά, ώστε ανεβαίνοντας βαθμό να διεκδικήσεις πιο γρήγορα θέση ευθύνης-προϊσταμένου, η οποία νομίζω είναι κανά 200ευρω παραπάνω καθαρά.
-
Συνάδελφε σήμερα δεν με αφήνει να μπω ούτε εμένα στο www.tsmede.gr, σαν να το κατέβασαν φαίνεται το site. Είχα μπει 10 του μήνα κανονικά.
Λες και διάβασαν το νήμα και αποφάσισαν να το κόψουν.
-
14 ώρες πριν, edifis said:
Πάντως, αφού διοριστεί κάποιος, μπορεί να αναγνωρίσει προϋπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα, σύμφωνα με τις διατάξεις του Π.Δ. 69/2016 (ΦΕΚ 127/Α'/13-7-2016) «Αναγνώριση προϋπηρεσίας εκτός δημοσίου τομέα»
Η αναγνώριση αυτή είναι μόνο σε βαθμό και όχι μισθολογικά.
Στην προκήρυξη η εμπειρία σαν ελεύθερος επαγγελματίας μοριοδοτείται με μάξιμουμ την 7ετία νομίζω απλά με βεβαίωση ασφάλισης στο ΤΣΜΕΔΕ και την άδεια άσκησης επαγγέλματος από το ΤΕΕ.
- 1
-
Λειτουργεί το site του ΤΣΜΕΔΕ, αλλά πλην πληροφοριών για κατασκηνώσεις ή για εγγυητικές δεν έχει μεγάλη χρησιμότητα πια.Τείνει προς αχρησία και όλα βγαινουν απ το site του ΕΦΚΑ. Εμένα που είμαι μισθωτός, με τους κωδικούς στις ηλεκτρονικές υπηρεσίες με βγάζει ότι δεν είμαι ενεργός ασφαλισμένος, ότι να΄ναι,μάλλον επειδή από 1-1-2017 που υπάρχει ΕΦΚΑ, το ΤΣΜΕΔΕ ουσιαστικά δεν υπάρχει.
-
Καλή επιτυχία!
Σαράντα (40) επιπλέον «Απάτητες Παραλίες» - Ανέρχονται πλέον σε 238
in Ειδήσεις
Δημοσιεύτηκε
Το κύριο κριτήριο για τις παραλίες που μπήκαν σε αυτή τη λίστα ήταν περισσότερο το ποιες δεν έχουν ζήτηση για να μισθωθούν από ιδιώτες.
Και όχι με καθαρά περιβαλλοντικά κριτήρια. Οι περισσότερες είναι απόκρημνες και δυσπρόσιτες.