![](https://www.michanikos.gr/uploads/set_resources_9/84c1e40ea0e759e3f1505eb1788ddf3c_pattern.png)
cosygatos
-
Περιεχόμενα
34 -
Εντάχθηκε
-
Τελευταία επίσκεψη
-
Days Won
1
Τύπος περιεχομένου
Profiles
Φόρουμ
Downloads
Gallery
Ειδήσεις
Media Demo
Store
Δημοσιεύσεις δημοσιεύτηκε από cosygatos
-
-
Breaking news: Τέρμα οι ΜΥΦ (και για το 2021).
"Για το 2021: Οι επιχειρήσεις διαβιβάζουν υποχρεωτικά στην myDATA τα απαιτούμενα δεδομένα των εσόδων τιμολόγησης, εξόδων αυτοτιμολόγησης και τίτλων κτήσης, που έχουν εκδώσει, έως τις 27 Μαΐου 2022.
Read more at Taxheaven: https://www.taxheaven.gr/news/58771/aade-telos-oi-sygkentrwtikes-pelatwn-promhoeytwn-mesw-mydata-h-diabibash-esodwn-gia-to-2021
-
On 25/4/2020 at 9:46 ΠΜ, georgegaleos said:
...
edit: Απ' ότι είδα (αν όχι ως εγκύκλιο/απόφαση κλπ) τουλάχιστον ως ενημέρωση (το 1ον στην δευτερη ομάδα με τις απαριθμήσεις των μέτρων στην παραπομπή) υπήρχε και στο forum μας από 12/4/2020.
Όντως, μάλλον αυτό έγινε: μας έβαλαν στις 12 (στα λόγια, δεν είδα κάπου κάποιο έγγραφο), δεν υπήρξε καμία διευκρίνηση πως και τι αφού μέχρι εκείνη τη στιγμή δε μας αφορούσε το eservices.yeka.gr ούτε είχε πει κανένας κάνετε όλοι αίτηση και βλέπουμε τι θα δικαιούστε και μέχρι να το πάρουμε χαμπάρι πέρασε η 20/04 και έχετε γεια.
Μετά τα υπέροχα Βρούτσερ εθνοσωτήρια κυβέρνηση , δε θα ξεχάσουμε με πόση αγάπη και βαζελίνη μας αντιμετωπίζεις και εσύ...
-
On 24/4/2020 at 5:47 ΜΜ, georgegaleos said:
Είχες υποβάλλει όταν πρωτοείχαν στην αρχή-αρχή όταν είχαν αρχίσει οι δηλώσεις στην ΕΡΓΑΝΗ τότε που δεν είχαν ξεκαθαρίσει τα πράγματα ποιοι έπρεπε να υποβάλλουν ?
Όχι. Είπα να είμαι σώφρων και να περιμένω να κινηθώ όταν θα έχουμε επίσημη ανακοίνωση που να μας αφορά με ρητή αναφορά.
-
Μα, δε με αφήνει να κάνω αίτηση! Δε μου βγάζει επιλογή στο Είδος Δήλωσης και μετά δεν προχωράει η διαδικασία.
-
1 λεπτό πριν, georgegaleos said:
Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει. Προχθές υπέβαλε φίλος κανονικά.
Μπορεί .. λέω μπορεί ... να υπάρχει θέμα με τους ΚΑΔ να μην τους έχουν ενημερώσει ... δεν ξέρω τι άλλο να πω ... αν βρω κάτι άλλο θα γράψω
Μήπως θέλει τον ακριβή 4ψήφιο ΚΑΔ όπως τον έχει η λίστα; Αν είδες, ο δικό μου είναι σε πιο κάτω επίπεδο, 8ψήφιος.
Πώωωω, αυτό θα είναι, κάτσε να δεις, και σήμερα έληγε η προθεσμία αλλαγής τους...
-
-
Σε ευχαριστώ πολύ, αλλά για κάποιο λόγο ΔΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ το δικό μου - στο Είδος Δήλωσης δε βγάζει καμία επιλογή! Για αυτό έλεγα μην είναι κάτι άλλο.
-
Είμαι ελεύθερος επαγγελματίας μηχανικός. Νοικιάζω γραφείο. Τι στον κόρακα πρέπει να κάνω σχετικά για τη μείωση ενοικίου Απριλίου; Ψάχνω δυο ώρες και δεν έχω βρει τίποτα!
-
1 λεπτό πριν, georgegaleos said:
Δοκίμασα. Απλά δε δουλεύει!
Δε μου βγάζει επιλογή εκεί:
Με συνέπεια να μην προχωράει:
Τι βγάζει κανονικά σε εκείνο το κουτάκι επιλογής;
-
Που στον !#!@#@# δηλώνουμε για τη μείωση ενοικίου στο Εργάνη; Ψάχνω δυο ώρες και δεν έχω βρει τίποτα!
-
Αυτό το σχεδιάκι που δείχνει να φορτώνονται τα εμπορεύματα στη Σμύρνη για να ξεφορτωθούν στη Θεσσαλονίκη και να πάνε μετά στα Βαλκάνια, αντί να φτάσουν οδικώς ή σιδηροδρομικώς ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ εκεί, μαγεία... Logistics- η νέα mediaκή φούσκα.
-
Του λες ότι είναι άσχετο το άρθρο που χρησιμοποιεί και σου λέει ότι αμφισβητείς τη γεωλογικη ιστορία της γης. Και εσύ αμφισβητείς ότι στην Αφροδίτη έχει 400 oC; εεεε;
Ε, αφού ας φτάσουμε τους 50δις κατοίκους και 1000ppm CO2 μωρέ και βλέπουμε, το πολύ να εξαφανιστεί το ανθρώπινο γένος, δεν τρέχει τίποτα...
(Άρες μαρες κουκουνάρες...)
-
Φίλε BAS, το να χρησιμοποιείς αποσπάσματα από ένα άρθρο επιπέδου εργασίας 6μήνου (μακριά καν από έστω ένα paper) ενός πανεπιστημιακού Καθηγητή Νεοτεκτονικής και Παλαιοσεισμολογίας από το 2009 δεν δίνει καμία απολύτως αξιοπιστία στα λεγόμενά σου. Πόσο μάλλον όταν ακόμα και σε αυτό αναγράφεται: "Σήµερα, για το διάστηµα 2004-2006, και µε τους γρηγορότερους ρυθµούς τήξης των πολικών πάγων, λόγω του φαινοµένου του θερµοκηπίου, ..."
Εγώ δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα σοβαρά αλλά όταν:
- ο ΟΗΕ λέει επίσημα ήδη από το 2014 ότι "Human influence has been detected in warming of the atmosphere and the ocean, in changes in the global water cycle, in reductions in snow and ice, and in global mean sea level rise; and it is extremely likely to have been the dominant cause of the observed warming since the mid-20th century."
- ακόμα και οι Αμερικανοί (για την ακρίβεια το επίσημο U.S. Global Change Research Program) λένε: "Key Finding 1: In the industrial era, human activities have been, and are increasingly, the dominant cause of climate warming. ... (Very high confidence)"
- το 97% (!) των επιστημόνων που ασχολούνται με το θέμα συμφωνούν: "the vast majority of actively publishing climate scientists – 97 percent – agree that humans are causing global warming and climate change." (https://climate.nasa.gov/faq/)
- Και τελευταίο και πιο σημαντικό για εμένα, όταν αυτά που διακυβεύονται έχουν τεράστια σημασία για την ανθρωπότητα και τον μέλλον της ώστε να μην υπάρχει κανένα περιθώριο πλέον να ρισκάρουμε άλλο με το θέμα ακόμα και αν είναι λανθασμένες οι τρομακτικές εκτιμήσεις,
τότε θεωρώ γελοίο και ανεύθυνο να συζητάμε αν αυτό που έρχεται κατά πάνω μας να μας πατήσει είναι ένα φορτηγό ή ένα αυτοκίνητο. Πρέπει να βγούμε από το δρόμο του το συντομότερο, πρέπει να αρχίσουμε να κινούμαστε τώρα!
-
"... η πλειοψηφία των επισκεπτών του δημοφιλούς συγκροτήματος της Costa Navarino – πάνω από 7 στους 10- προέρχονται από την Ευρώπη. Το ποσοστό των Ελλήνων επισκεπτών στο συγκρότημα φθάνει κοντά στο 23%. Κατά πολύ μικρότερα, κοντά στο 2% είναι τα μερίδια των επισκεπτών από την Αμερική και κάτω από το 1% τα νούμερα των επισκεπτών από την Ασία."
Παρακαλώ μην κάνετε παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος
Διαβάστε τους Κανόνες συμμετοχής
Ευχαριστώ, Γιάννης
-
Να στρώσεις κ...ο και να την κάνεις αλλιώς να μην την αναλάμβανες...
Στάλθηκε από το T8-PLUSM μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-
8
-
-
Αν δεν πάρεις επίβλεψη τότε να έχεις υπόψη σου ότι λογικά θα υπογράψεις την ΥΠ.ΔΗΛ. για την εγκατάσταση, δηλ θα έχεις την ευθύνη για ότι βλακεία κάνουν.
Βάλτο και αυτό στην τιμή, αν και εγώ θα το σκεφτόμουν δίπλα πριν υπογράψω σε μια τέτοια περίπτωση (δεν το έκανα σε παρόμοια περίπτωση).
Στάλθηκε από το T8-PLUSM μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-
Το άρθρο θέλει να μας πείσει... για ποιό πράγμα? Ότι η επαρχία έλυσε τα προβλήματά της κι ας επιστρέψουμε επιτέλους στα προβλήματα των μεγαλουπόλεων? Σοβαρότης μηδέν...
Απλά διαπιστώνει, που είναι το πρόβλημα;
-
1
-
-
Όταν άκουσα ότι προτάθηκε αυτό το έργο φρίκαρα (καλά, όσοι σχολιάζεται ευμενώς δεν έχετε την παραμικρή αίσθηση ότι κάθε επένδυση πρέπει να βγάλει τα λεφτά της; ) !
10 ΔΙΣ ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΜΙΑ ΓΡΑΜΜΗ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΘΑ ΕΧΕΙ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΦΟΡΤΟ; ΠΟΥ ΔΕ ΘΑ ΑΠΟΣΒΕΣΕΙ ΠΟΤΕ ΤΗΝ ΕΠΕΝΔΥΣΗ; ΠΟΥ ΘΑ ΦΕΣΩΣΕΙ ΤΟ ΗΔΗ ΧΡΕΟΚΟΠΗΜΕΝΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ ΜΕ ΔΙΣΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΕΥΡΩ; ΜΑ, ΔΕ ΝΤΡΕΠΕΤΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ;
Τι ακριβώς θα διακινείται σε αυτή; Τα φορτία που φορτώνονται σε τραίνο στην Τουρκία θα ξεφορτώνονται στην Ηγουμενίτσα για να ξαναφορτωθούν σε πλοίο; Θα δρομολογηθούν Ro-Ro πλοία ειδικά για αυτά τα φορτία; Εξάλλου, πόση κίνηση υπάρχει από την Τουρκία μέσω της Εγνατίας για Ιταλία μέσω Ηγουμενιτσας; Ή μήπως θα συμφέρει για τα ελληνικά φορτία από/προς Ιταλία; Και πάλι, σιγά τα ωά, η βασική κίνηση είναι από/προς κεντρική Ευρώπη-Γερμανία, και αυτό δε θα περάσει από Ιταλίά.
Η (εξαιρετική) οδική Εγνατία δε μας φτάνει; Δε θέλουμε να την αξιοποιήσουμε στο μέγιστο μπας και βγάλει ποτέ τα λεφτά της αλλά δεν κρατιόμαστε να μοιράσουμε τους φόρτους σε δύο ανταγωνιστικούς άξονες που ούτε θα βγάλουν ποτέ τα λεφτά τους αλλά και θα μπαίνουν μέσα και θα πρέπει να τους πληρώνει το κράτος για να τους συντηρεί;...
Ερωτήσει πολλές. Σιγά μην υπάρχουν σοβαρές απαντήσεις. Συγγνώμη αν σας το χάλασα αλλά έχουμε χρεοκοπήσει, ξέρετε.
Πάρτε και μια ανάλυση από κάποιον που τα ξέρει πολύ καλύτερα από εμένα, αλλά καταλήγει στα ίδια συμπεράσματα:
Σιδηροδρομική Εγνατία; Γιατί;
http://www.anixneuseis.gr/?p=145718
Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Didonis -
Απλά, για μια ακόμη φορά σολάρει ο Αλεξιάδης σκορπωντας δήθεν φορολογικές μεταρρυθμίσεις του κwλου...
Στάλθηκε από το LG-V490 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-
3
-
-
Να δω πότε θα σκάσει η φούσκα των ακινήτων στο Λονδίνο. Εκτός και αν γίνει κάτι σαν ένα απέραντο Μόντε Κάρλο.
-
1
-
-
Το διαδίκτυο δε το ανέφερα τόσο για αγορές βιβλίων όσο για απευθείας αναζήτηση της πληροφορίας.
Τα βιβλιοπωλεία κλείνουν διότι γενικά το βιβλίο περνάει κρίση σαν μέσο.
Όντως. Ειδικά στον τεχνικό τομέα, όλο και περισσότερο παίρνουμε την πληροφορία σε ηλεκτρονικά κομμάτια (pdfs, fora, άρθρα κοκ).
-
Ποιο μούφα απο τον Παπασωτηρίου στο mall δεν υπήρχε.. Απόλυτος τιποτα
Κατα τα αλλα καλα λεει ο Γιώργος στο Ίντερνετ πλέον βρισκεις τα παντα. Εκτος αν το θέλετε για βιβλιοθήκη
Sent from my iPhone using Tapatalk
Και όμως, τον πρώτο καιρό ήταν καλό. Προφανώς δεν είχε κίνηση και σιγά σιγά το αποψίλωσαν. Το ίδιο είχε και στον Παπασωτηρίου της Πάτρας (στο κέντρο, δεν ξέρω τι γίνεται σε αυτόν της πανεπιστημιούπολης), που όσο πέρναγε ο καιρός έβρισκες και λιγότερα καινούργια βιβλία ώσπου εδώ και μερικά χρόνια δεν περνάω καν από εκεί γιατί θα με πιάσει κατάθλιψη. Αν υπάρχει πια...
Όσο για το internet, δυστυχώς δε βοηθάει καθόλου - πρέπει πρώτα να έχεις δει το βιβλίο και να κρίνεις αν σε καλύπτει. Μια απλή θεματολογία ή έστω τα περιεχόμενα δε λένε πολλά - η ανάλυση και η σελιδοποίηση σε κάθε βιβλίο πολλές φορές διαφέρουν δραματικά.
-
Το έκλεισε; Να πάρει, ήταν πολύ καλός χώρος και με απρόσμενα μεγάλη ποικιλία επιστημονικών βιβλίων, είχα εκπλαγεί ευχάριστα μια φορά που είχα πάει. Για εμένα που ανεβαίνω από επαρχία και συνήθως φιλοξενούμαι σε φίλο στα Β. Π. ήταν πολύ ωραίο να ξέρω ότι μπορώ να πάω μια βόλτα να ψάξω για κανά βιβλίο ειδικότητας χωρίς να πρέπει να κατέβω στο κέντρο οπωσδήποτε, έχω δεν έχω χρόνο ή όρεξη.Δυστυχώς εχω την εντύπωση οτι ολο και λιγοστεύουν οι χώροι που μπορούμε να πηγαίνουμε και να βρίσκουμε βιβλία του χώρου μας.... παλιά υπήρχε και ο ελευθερουδάκης,,,,, υπάρχει και ο Παπασωτηρίου αλλά με λύπη διαπιστώνω οτι και αυτός συρρικνώνεται και δεν τον βλέπω καλα.... σήμερα πήγα στο μολ με στοχο να παω στο βιβλιοπωλειο του εκει. δυστυυχώς το έκλεισε...... και στην αθηνα, στο τομεα του πολιτικού μηχναικού νομίζω οτι δεν εχει τοσα πολλά βιβλία οπως παλια...
να δουμε σε λιγο καιρο που θα πηγαίνουμε να βρίσκουμε συγκεντρωμένα βιβλία διάφορων εκδοτικών οικων.
-
βασικά το πάρκο θα έπρεπε να έχει και μέτωπο στην λ.βουλιαγμένης και ένα μέτωπο στον Δ.Γλυφάδας στο Α-Δ2
ναναι διαμπερές
Αυτό ακριβώς σκέφτηκα όταν είδα τα σχέδια - ότι πάνε να το κάνουν ad hoc "ιδιωτικό", αφού θα είναι περίκλειστο από τις νέες αστικές αναπτύξεις (που ίσως και να είναι και κλειστού τύπου, όπως περιγράφεται στο άρθρο), οπότε αφενός δε θα είναι προσβάσιμο σε walking distance στους κατοίκους των γύρω περιοχών αφετέρου θα είναι ένα μέρος ανοίκειο στους κατοίκους της πρωτεύουσας, άρα και μη επισκέψιμο στην πράξη.
-
5
-
E3 και επιστρεπτέες προκαταβολές, ενισχύσεις, επιδόματα κ.α.
in Φορολογικά-Λογιστικά
Δημοσιεύτηκε
Συνάδελφοι, τι κάνατε σχετικά με τη διαβίβαση εσόδων για τα σχετικά ποσά στο MYDATA;
Για τις επιστρεπτέες πάει στο 2022 η ιστορία λογιστικά, αφότου ξεκαθαρίσει τι θα γυρίσουμε: https://www.taxheaven.gr/news/59524/epistreptea-prokatabolh-forologikh-metaxeirish-kai-xronos-anagnwrishs-toy-esodoy-toy-mh-epistrepteoy-posoy-xronos-kai-tropos-diabibashs-epidothsewn-epixorhghsewn-se-mydata