Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

[

 

Δηλάδη παρότι έχει παρέλθει ο πρώτος μηνας που δικαιουτε την εκπτωση της εφαπαξ καταβολης την έκπτωση δεν την χανει. Σωστα?

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όχι δεν τη χάνει, υπολογίζεται κανονικά. Και η επαύξηση των προστίμων λόγω παρέλευσης των προθεσμιών αναστέλλεται με το ΦΕΚ237Α.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι άλλη ερώτηση. Σε εκτός σχεδίου περιοχή εχει ανεγερθεί δυοροφη αποθήκη με άδεια αποθήκης της οποίας τα τ.μ. ειναι περισσότερα από αυτά που αναφέρονται στην άδεια και σε αυτη τη φάση ειναι ημιτελής (στον σκελετό). Η ερώτηση μου ειναι αν γινει κατοικία μπορώ να χρησιμοποιήσω την άδεια αποθήκης για να έχω τον χαμηλότερο συντελεστη (οτι ειναι με άδεια) και φυσικα η ΥΔ και αλλαγή χρήσης μπένουνε extra. Επίσης σε περιπτωση που το οικόπεδο δεν ειναι οικοδομησιμο τι γίνετε, θα πρέπει να καταβάλει κάποια εισφορα όταν μπει στο σχέδιο πόλης ? Έχει ξεκαθαριστει ποιες θα ειναι αυτές οι εισφορές? Με το ΙΚΑ τελικα τι γίνετε, αναζητούνται εισφορες για οτι εχει γινει μεχρι την ένταξη στον 4014? Επίσης μετα την υπαγωγη στον 4014 θα πρεπει να βγει αδεια αποπεράτωσης για να ολοκληρωθεί η οικοδομή, ποιες μελέτες θα ζητηθούν?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι άλλη ερώτηση. Σε εκτός σχεδίου περιοχή εχει ανεγερθεί δυοροφη αποθήκη με άδεια αποθήκης της οποίας τα τ.μ. ειναι περισσότερα από αυτά που αναφέρονται στην άδεια και σε αυτη τη φάση ειναι ημιτελής (στον σκελετό). Η ερώτηση μου ειναι αν γινει κατοικία μπορώ να χρησιμοποιήσω την άδεια αποθήκης για να έχω τον χαμηλότερο συντελεστη (οτι ειναι με άδεια) και φυσικα η ΥΔ και αλλαγή χρήσης μπένουνε extra. Επίσης σε περιπτωση που το οικόπεδο δεν ειναι οικοδομησιμο τι γίνετε, θα πρέπει να καταβάλει κάποια εισφορα όταν μπει στο σχέδιο πόλης ? Έχει ξεκαθαριστει ποιες θα ειναι αυτές οι εισφορές? Με το ΙΚΑ τελικα τι γίνετε, αναζητούνται εισφορες για οτι εχει γινει μεχρι την ένταξη στον 4014? Επίσης μετα την υπαγωγη στον 4014 θα πρεπει να βγει αδεια αποπεράτωσης για να ολοκληρωθεί η οικοδομή, ποιες μελέτες θα ζητηθούν?

 

Ό,τι κλήρωσε κλήρωσε.

Δηλαδή, ό,τι ήταν μέχρι 28.7.2011 έμεινε.

Τώρα δεν μπορεί ν' αποδειχθεί η αλλαγή χρήσης (αφού είναι γιαπί).

Link to comment
Share on other sites

Απο που το συμπερανες αυτο? Απο την στιγμη που ο σκελετος ειναι πριν το 2011 αυτος ειναι ο περιορισμος. Και εν παση περιπτωση εστω οτι δεν δηλωνετε με αλλαγή χρήσης μπορει να δηλωθεί απο την αρχή χωρις οικοδομικη άδεια?

Edited by johnjohn1
Link to comment
Share on other sites

Μια γρηγορη ερωτηση επειδη εχω εγκαταληψει εδω και καιρο τους ΗΜΙΥΠΑΙΘΡΙΟΥΣ στον 4014:

Ημιυπαιθριος στην αδεια που στην πραγματικοτητα εχει γινει χωρος κυριας χρησης = μονο Υ.Δ.Κ.Χ, σωστα? (εχει αναιρεθει δηλαδη η 2Β απο την 25Γ)

Δεν εχει υπαρξει καποια αλλη διευκρινηση σε καποια εγκυκλιο κλπ, σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Αλλη ερωτηση:

Οταν σε μια ιδιοκτησια-MEZONETA εχω τις εξης ΛΟΙΠΕΣ ΠΑΡΑΒΑΣΕΙΣ:

 

i) αρχιτεκτονικη προεξοχη που εγινε ΕΞΩΣΤΗΣ στο 1ο επιπεδο της μεζονετας

ιι) αρχιτεκτονικη προεξοχη που εγινε ΕΞΩΣΤΗΣ στο 2ο επιπεδο της μεζονετας

ιιι) Σκαλα μεταλλικη σε αλλο εξωστη που οδηγει στο δωμα

 

Θα κανατε 1 αναλυτικο και για τις 3 παραβασεις ή 2 500αρικα επειδη η (ιιι) ειναι διαφορετικη απο τις (ι)+(ιι)?

Link to comment
Share on other sites

Μία παράβαση οι δύο εξώστες και μία παράβαση η σκάλα με την προϋπόθεση ότι, ΔΕΝ είναι η μοναδική διέξοδος προς το δώμα (αν είναι πάει ως ΥΔΚΧ).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.