Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Άμα έχεις nominal input και output είναι περίπου σαν να έχεις το eer.Εκει είσαι καλυμμένος.

Νομίζω ότι αυτό ήταν κατανοητό από την αρχή, δεν θα ταλαιπωρουσαμε το forum για αυτο

 

Όλη η συζήτηση είναι τι γίνεται άμα δεν τα έχεις,παίρνεις seer ή παίρνεις τις προκαθορισμενες τιμές ?

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορείς να συγκρίνεις μήλα (eer) με πορτοκάλια (seer)

δεν μου έχει τύχει πότε να έχω seer σε μηχάνημα χωρίς να έχω έστω nominal output και nominal current

και αν τύχει δεν θα βάλω seer αν δεν αλλάξει επισημως το πρόγραμμα ώστε να έχει στήλη για seer

 

πρόταση μου λοιπόν προς όλους

βλέπεται ταμπελακι χωρίς eer ή cooling input

αλλά με cooling capacity πχ 9000 btu/h και cooling current (οχι το max) πχ 3,6A

eer = (9000/3412)/0,23*3,6=3,17

(παραδοχη cosφ=1 δεν θα τους κάνουμε και χάρες, ας έβαζαν το eer)

Edited by zxgr
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι μια προσέγγιση,δεν ξέρω αν έχει ξαναειπωθει, αλλά θα γλιτωναμε τις αντεγκλησεις αν το είχες προτείνει πιο νωρις.

Πάντως είχα και περιπτώσεις που δεν μπορείς να βρεις στοιχεία για το eer ούτε και στο Internet, δεν θυμάμαι βέβαια άμα το ταμπελακι έγραφε ρεύμα λειτουργίας γιατί δεν είχα σκεφτεί αυτό τον τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βρίσκω στοιχεία για eer & cop ούτε και nominal output και nominal current, τότε παίρνω τιμές από ΤΟΤΕΕ για δεκαετίας και εικοσαετίας κι ας μου ζητήσει ο έλεγχος της Ε.Υ.ΕΠ.ΕΝ. εξηγήσεις. Ας μην ξήλωναν ταμπελάκια, ας παρείχε ο κατασκευαστής εύκολη πρόσβαση σε αναλυτικά τεχνικά χαρακτηριστικά, ας είχε πιστοποίηση π.x. eurovent. Αφού αρμενίζουν οι "αρμόδιοι" (τρομάρα τους) φορείς να αναθεωρήσουν τον Κ.Εν.Α.Κ., τις σύνοδες ΤΟΤΕΕ και το λογισμικό δεν θα κάνω παπατζηλίκια για χάρη τους.

 

Δηλαδή panos-vicious εσυ κάνεις μελέτη διαστασιολόγησης   ηλιακων συλλεκτών ώστε να βρεις τον συντελεστή (α)  για ΣΕΝΑΡΙΟ σε ΠΕΑ και οχι απο τους πιν 5.8, 5.9;

Ναι, δεν είναι άλλωστε και κάτι τρομερό. Σενάρια κάνουμε, κάπου θα πρέπει να δίνουν μια -σχετικά- καλή προσέγγιση ως προς το τι να περιμένει ο ενδιαφερόμενος.

Βλέπεις τον διαθέσιμο χώρο, προσανατολισμό και τυχόν σκιάσεις, επιλέγεις ανάλογα με τις τρέχουσες ανάγκες μια χωρητικότητα θερμοδοχείου, γωνιές τοποθέτησης και προσανατολισμό συλλεκτών, επιλέγεις κι έναν μέτριας απόδοσης συλλέκτη και κάνεις μερικές  δοκιμές με το μέγεθος και τον αριθμό τους για μια προσιτή οικονομικά εγκατάσταση. Για απλό σενάριο μιλώ και όχι για πρόταση στα πλαίσια επιδοτούμενου προγράμματος ενεργειακής αναβάθμισης.

Αν βέβαια ο ενδιαφερόμενος το ήθελε χθες το πιστοποιητικό, ανάλογα σενάρια και θα λάβει.

 

Αυτά και πραγματικά χωρίς καμιά απολύτως διάθεση για αντεγκλήσεις, και για τα δύο θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά συγνώμη να ρωτήσω κάτι. Εξετάζω ένα κατάστημα χοντρικά 70 τμ το οποίο έχει ένα κλιματιστικό 24άρι. 

Δεν έχω καταλάβει ακόμα αν αυτό το κλιματιστικό θα είναι η μοναδική πηγή θέρμανσης και ψύξης μου ή αν θα πρέπει να συμπληρώσω και ένα ποσοστό από το θεωρητικό.

 

Στη σελίδα 369 στα ποστ #3682 και #3688 είχα δύο απατήσεις επάνω στο ίδιο ερώτημα από τους αγαπητούς tetris και panos-vicious αλλά οι απαντήσεις διαφωνούν μεταξύ τους.

 

Το πινακάκι του Πάνου προτείνει 24άρι κλιματιστικό για 45tm και του tetris το πινακάκι δίνει τελείως διαφορετική τιμή.

 

Τι να πάρω εγώ τώρα; 

 

 

edit. Και να συμπληρώσω και κάτι ακόμα στο ερώτημα μου. 

Στο πινακάκι 4.13 της ΤΟΤΕΕ 1 όταν λέμε τοπική ηλεκτρική μονάδα σε εσωτερικό ή εξωτερικό τοίχο σε τι συσκευή αναφερόμαστε;;; Θερμοπομπό ας πούμε;

Γιατί εγώ νόμιζα ότι στην κατηγορία αυτή ήταν και τα σπλιτάκια αλλά όπως μου χε υποδείξει ο Πάνος παλιότερα αυτά έχουν nem=0.93 και σε θέρμανση και σε ψύξη.

Edited by Fade2Black
Link to comment
Share on other sites

Αν περιμένει να ψυχθεί και να θερμανθεί επαρκώς με 24.000 [bTU/h] (=7,03 [kW]), κατάστημα με τζαμαρίες, αμόνωτο και με τίποτα εξαερισμούς, θα περιμένει πολύ.

Κατά τα άλλα δεν έχω να προσθέσω τίποτα περισσότερο από αυτά που έγραφα στο #3688.

Τοπικές ηλεκτρικές μονάδες σε εσωτερικό ή εξωτερικό τοίχο: θερμοσυσσωρευτές, θερμοπομποί, ηλεκτρικοί κονβέκτορες, τέτοια πράγματα

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι τι περιμένει αυτός Πάνο! Το θέμα είναι τι είναι το πιο σωστό να κάνουμε εμείς στο ΠΕΑ, αυτό με απασχολεί εμένα.

 

Τέσπα χρησιμοποίησα το πινακάκι του Ινζάγκι όπως έκανα μέχρι σήμερα, γιατί το άλλο pdf έδινε το 24άρι κλιματισικό ως επαρκές για 130 τμ  :shock:

Έτσι πήρα ένα βαθμό κάλυψης περίπου 60% για το υπάρχον κλιματιστικό και 40% με το θεωρητικό.

 

Ευχαριστώ για την ταχύτατη απάντηση όπως συνήθως!  :smile:

Link to comment
Share on other sites

Δες, αν έχεις χρόνο και διάθεση, κάνε όποτε μπορέσεις μια δοκιμή για υπολογισμό θερμικών απωλειών και ψυκτικών φορτίων (με φορτία από άτομα, συσκευές, φωτισμό, αερισμό), π.χ. για το συγκεκριμένο κατάστημα, ώστε να δεις από μόνος σου τι απαιτήσεις έχει. Αν θες τρέξε και ένα δεύτερο αρχείο με ενεργειακές επεμβάσεις, π.χ. στο κέλυφός ή και στα η/μ του (τεχνητό φωτισμό και αερισμό). Έτσι μπορείς να έχεις μια εικόνα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

 

Σε κατάστημα στο οποίο έκανα αυτοψία για έκδοση πέα έχει φωτιστικά τύπου καμπάνας με τον λαμπτήρα τον οποίο επισυνάπτω στην παρακάτω φωτογραφία.

 

Μήπως ξέρει κάποιος τι είδους είναι; Ευχαριστώ.

 

 

post-900-0-88961400-1482520152_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.