Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Αεροφωτογραφίες (α/φ) για απόδειξη παλαιότητας αυθαιρεσίας


Recommended Posts

ημέρες και σήμερα απομένουν για ν' ανέβουν στην εφαρμογή των δηλώσεων Ν.4178/2013 από το ΤΕΕ οι αεροφωτογραφίες της 28.7.2011 (κόκκινη γραμμή) για ολόκληρη την ελληνική επικράτεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάθος συναδελφε..Αυτο ισχυει μονο στην περιπτωση αποδοχη κληρονομιας..Κοιταξε την εγκυκλιο και θα καταλαβεις..

Ας μην αποπροσανατολιζομαστε μεταξυ μας..

Δεν είναι έτσι. Λέει ότι εφόσον στο Ε9 αναφέρεται το αυθαίρετο και ο χρόνος κατασκευής τότε αυτό αποτελεί αποδεικτικό δημόσιο έγγραφο και ότι σε περιπτώσεις κληρονομιάς καταθέτει συμπληρωματικά το Ε9 και ο κληρονόμος του αποβιώσαντος ιδιοκτήτη. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.

 

@terry

Εγκύλιος 4, σελ 6, στο (22).

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι έτσι. Λέει ότι εφόσον στο Ε9 αναφέρεται το αυθαίρετο και ο χρόνος κατασκευής τότε αυτό αποτελεί αποδεικτικό δημόσιο έγγραφο και ότι σε περιπτώσεις κληρονομιάς καταθέτει συμπληρωματικά το Ε9 και ο κληρονόμος του αποβιώσαντος ιδιοκτήτη. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.

 

@terry

Εγκύλιος 4, σελ 6, στο (22).

 

 

Σε ποια ακριβως διαταξη της Εγκ. αναφερεσαι?

Και σε ποια Εγκ. διοτι ειναι 2.

Η Εγκύκλιος 4, σελ 6, παραγραφος 22 αναφερεται μονο σε κληρονομους απ' οτι καταλαβαινω εγω..Και στις 8 σειρες..

Αν ισχυει αυτο που λες letom, τοτε ολοι θ αλλαξουν ηλεκτρονικα το Ε9 τους και θα δηλωσουν οτι γουσταρουν!Ολοι προ του 1975..!!!!Δε νομιζω να ειναι ετσι..αν και θα με συνεφερε να πω την αληθεια..Ας το ερμηνευσει και κανενας αλλος συναδελφος καλυτερα να παρουμε και μια τριτη,τεταρτη κλπ γνωμη..

Link to comment
Share on other sites

Δεν το είχα προσέξει αυτήν την παρατήρηση τόσο καιρό στην Εγκ.4 !!! 

 

Και εμένα βλακεία μου φαίνεται αυτό που γράφει η Εγκύκλιος, κληρονόμος ή μη. Στο Ε9 μπορείς να γράψεις ό,τι μ@@@κια θέλεις. Είναι δυνατόν να θεωρείται αυτό παλαιότητα ? 

 

Και να πω και κάτι...πείτε οτι σχύει τελικά. 

 

Πείτε μου ένα Ε9 που τα Μ2 του να συμφωνούν με του αυθαιρέτου. Αν πάρουμε τον νόμο κατά γράμμα για να αποδείξεις παλαιότητα θα πρέπει να αναφέρονται τα Μ2 του αυθαιρέτου ΟΛΑ και στο Ε9. 

Link to comment
Share on other sites

Η Εγκ μια χαρα τα γραφει.

 

Φυσικα και αποτελει αποδεικτικο παλαιοτητας.

 

Η πρωτη παραγραφος (της παρ 22) αναφερεται σε κληρονομους.

Η επομενη καμια σχεση δεν εχει με την πρωτη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το "ΦΥΣΙΚΑ" γιατί ? 

 

θεωρεις ΦΥΣΙΚΟ να πάω να δηλώσω αύριο στο Ε9 ένα αυθαίρετο του 2004 σαν αυθαίρετο του 1970 και να πάω να το ρυθμίσω ???

Link to comment
Share on other sites

Εδω και  εξη μηνες λεμε και ξαναλεμε

 

διορθωστε τα Ε9

δεν εχει  αναδρομικα   φορους ....δεν εχει προστιμα..

 

Η προθεσμια ειναι μεχρι τον Μαρτη...

 

[τον Ιουνιο θα ξανακουσουμε  απο τους πελατες......δεν το δηλωσα...το αφησα...ειχε φορους...θα ειχε φορους ..θα πληρωνα περισσοτερο...ΤΑΠ και δημοτικα  τελη καθαριοτητας, ναι  περναει απο εκει η καθαριοτητα του Δημου.... "πότε-πότε"....οχι  συχνά....]

 

Και εχουμε και  την εγκυκλιο...την εχει εκδοσει το "καθ' υλην αρμοδιο υπουργειο"

και μας λεει...

 

Μετρηστε...διορθωστε...προσκομιστε...δηλωστε...τελειωσατε...

 

Φυσικα δεν  υπεραμυνομαι  κανενος υπουργειου ή εγκυκλίου ή οδηγιας..

 

Αλλά,

Δεν υπαρχει κανενας λογος  να ασκουμε κριτικη στην εγκυκλιο,  σε αυτο το θεμα,

που ειναι και  υπερ των συμφεροντων των πελατων μας

 

και λυνει καθαρα  και ξαστερα και οριστικα το θεμα...με μονη απαιτηση την προσκομιση ενος "σωστου"   Ε9

 

υγ

και για να κανω μια ερωτηση

εχτισε καποιος 80 τμ...ενα "αυθαιρετακι"...

δεν το δηλωσε ποτε...παιρνει ρευμα απο τον γειτονα...νερο απο τον παραδιπλανο...του μαζευουν τα σκουπιδια τζαμπα....και πορευεται...

 

Δεν το δήλωσε  στο Ε9...ποτέ...και  δεν θελει να το γραψει...για να μην πληρωνει φορους...

 

Ερχεται να το τακτοποιησει  και πρεπει να αποδειξει μια "παλαιοτητα"...με μονο το Ε9...

 

Οσο δεν το προσκομιζει...  δεν μπορει να κανει τπτ..

 

Απλό

 

εντιτ

 

με προλαβε ο τερρυ οσο εγραφα...

συμφωνω μαζι του

 

νικ

και βεβαια και "φυσικα" ..για  αυτο που θα γραψει ο πελατης στο Ε9...φερει ο  ιδιος την ευθυνη...

Αυτος δηλωνει...εμεις δεν "υποστηριζουμε"  τιποτε.

Edited by dimitris GM
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ε δεν είναι απλό.....Με αυτήν την παράγραφο αλλοιώνεται και χάνει το νόημα του ο νόμος. Θα τρελαθούμε ? Όλα τα αυθαίρετα σε κάποιον ανήκουν και σε κάποιο Ε9 μπορούν να δηλωθούν.

 

Τότε τι νόημα έχει να δηλώνουμε παλαιότητες, κατηγορίες κ.τ.λ. ? Όλοι να βάζουμε την χρονολογία της Ο.Α. και τελειώσαμε...

 

Μακάρι να είναι έτσι πάντως όπως τα λες. 

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια το υπεκα  εχει βαλει  ΕΧΙΤ πανω απο την εξοδο διαφυγης .....   ε οποιοςδεν θελει να τη βλεπει αξιος της τυχης του,εγω παντως θα τη χρησιμοποιησω  χωρις να περιμενω την .....θεωρηση του ΣΤΕ κ στο τελος οποιος καει!!!

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

ΒΕΒΑΙΑ, ΠΡΟΣΟΧΗ !!!

 

Δεν ξέρω πόσο μας καλύπτει το Ε9 (κι εγώ το χρησιμοποιώ), όταν ΒΛΕΠΟΥΜΕ "περίεργα". Δεν μπορώ να δεχθώ και δεν πιστεύω να δικαιωθώ σε κάποιον έλεγχο εάν έχω περάσει ως προ του 1983 λόγω Ε9 μία κατασκευή που έγινε το 2010 και φαίνεται!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.