Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Συνιδιοκτησία ακινήτου και ένταξη στο Ν. 4178/13


Recommended Posts

το "παρακολουθημα"....παρακολουθει το διαμερισμα..

 

σαν χωρος επι του οποίου  το διαμερισμα εχει την αποκλειστικη χρηση

Ο πελατης σου εχει συμβολαιο που το αναγραφει

επομενως

τακτοποιeιται με το 11/δ/iii....χωρις συναινεση

 

...

 

Και ουτε ειναι δουλεια σου να ψαχνεις τον κανονισμο...Αφου  εσυ  εχεις ενα ωραιο-ωραιο συμβολαιο

που του δινει την αποκλειστικη χρηση...

και ετσι ειναι καταχωρημενο και στο Κτηματολογιο...

 

Δημήτρη, πολύ ενδιαφέροντα αυτά που λες.

Ο τρόπος αντιμετώπισης στον 4178 είναι ο ίδιος (είτε αποκλειστική χρήση είτε ιδιοκτησία), δεν θέλει συναίνεση.

 

Απορία, όμως: τελικά το παρακολούθημα είναι κοινόκτητο με αποκλειστική χρήση ή ιδιοκτησία χωρίς χιλιοστά; Αν είναι το 1ο όπως λέτε, θεωρητικά, με απόφαση της πλειοψηφίας μίας πολυκατοικίας, μπορούν να πάρουν την αποθήκη (παρακολούθημα) ενός διαμερίσματος και να την δώσουν σε κάποιον άλλο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δηλαδή υποστηρίζεις ότι το συμβόλαιο με το οποίο το αγόρασε σαν παρακολούθημα αλλά είναι σε κοινόχρηστο χώρο δεν με κατοχυρώνει για τακτοποίηση χωρίς συναίνεση? επειδή δεν έχει χιλιοστά? Συγγνώμη απλά είμαστε μία ομάδα νέν μηχανικών και έχουμε μπερδευτεί με όλες αυτές τις έννοιες ...

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς συναίνεση, δεν είναι αυτό το πρόβλημα. Αλλά με τι ποσοστό συγκρίνεις, της οριζόντιας ή του συνόλου;

 

 

Εγώ μέχρι τώρα αντιμετωπίζω τα παρακολουθήματα ως ιδιόκτητο τμήμα της οριζόντιας.

Υπενθυμίζω τον χρησμό της πυθίας στην Εγκύκλιο 3, Παραρτ. 1, διευκρίνηση Δ, σελ 5-6.

Edited by dsworks
Link to comment
Share on other sites

Το είχα ρωτήσει και αυτό σε άλλο θέμα για παραβάσεις κατηγορίας 3 και όπως μου είπαν και σ'αυτό καταλήξαμε και εμείς με το ποσοστό της οριζοντίου, αφού αυτό (διαμέρισμα & παρακολούθημα) είναι μια ενιαία οριζόντια ιδιοκτησία όπως μου είπε και η συμβολαιογράφος!

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη, πολύ ενδιαφέροντα αυτά που λες.

Ο τρόπος αντιμετώπισης στον 4178 είναι ο ίδιος (είτε αποκλειστική χρήση είτε ιδιοκτησία), δεν θέλει συναίνεση.

 

Απορία, όμως: τελικά το παρακολούθημα είναι κοινόκτητο με αποκλειστική χρήση ή ιδιοκτησία χωρίς χιλιοστά; Αν είναι το 1ο όπως λέτε, θεωρητικά, με απόφαση της πλειοψηφίας μίας πολυκατοικίας, μπορούν να πάρουν την αποθήκη (παρακολούθημα) ενός διαμερίσματος και να την δώσουν σε κάποιον άλλο.

το " παρακολουθημα"  ειναι ενας "χωρος" που δεν μετρησε στην δομηση και δεν εχει χιλιοστα [συνηθως]

 

Προκειται για "χωρους" που ειναι μεν κοινοχρηστοι, 

αλλά ανηκουν στην κατηγορια οτι ειναι νομιμη η παραχωρηση της αποκλειστικης χρησης [αποθηκες, ΘΣΑ στην πυλωτη ή στον ακαλυπτο, χρησεις προκηπιου που δινονται  -συνηθως-   στα καταστηματα  στο ισόγειο......"μεχρι την ρυμοτομικη γραμμή."..ή η χρηση του δωματος...]

Αρα, "παρακολουθει" το διαμερισμα και μεταβιβαζεται "πακεττο" με το διαμερισμα...

 Οι  παραχωρηση αυτων των αποκλειστικων χρησεων δινονται με συμβολαιο...επομενως καμμια επιτροπη πολυκατοικιας δεν δικαιουται να ακυρωσει αυτο το συμβολαιο...

 

Πιθανον  μαλιστα - και ετσι ειναι πιο σωστο να γινεται- οι χρησεις αυτες να περιεχονται και στην συσταση και στον κανονισμο που προηγουνται χρονικα απο καθε μεταβιβαση.

Ετσι,  οι μετεπειτα αγοραστες δηλώνουν  στα συμβολαιά τους οτι εχουν λαβει γνωση ...και αποδεχονται ανεπιφυλακτα......

 

Ακομα και αν αυτοι οι χωροι [ΘΣΑ και αποθηκες]  εχουν ξεχωριστα  χιλιοστα...και παλι συμμεταβιβαζονται με το διαμερισμα, δεν αλλαζει ο χαρακτηρας τους ουτε εχουν υπέρτερα ή υποδεέστερα δικαιωματα.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Αφήστε που στη συνέχεια ο "εξυπνάκιας" ιδιοκτήτης θα μπορεί να δώσει χιλιοστά από τα υπάρχοντα της οριζόντιας ιδιοκτησίας του και θα μπορέσει να το "αυτονομήσει" και να το πουλήσει ακόμα.... (π.χ. διαμέρισμα 5ου ορόφου με αποκλειστική χρήση σε τμήμα του δώματος, στο οποίο έγινε ένα ωραιότατο διαμέρισμα και ρυθμίστηκε κ.ο.κ.).

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Αυτό προυποθέτει την αλλαγή της σύστασης οριζοντίου και δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι.

 

Σε συζήτησή μου με συμβολαιογράφο, μου είπε ότι δεν τείνει να κάνει τέτοιες αλλαγές.

 

Τώρα σίγουρα άλλος ταλιμπάν συμβολαιογράφος, όλα θα τα σφάξει όλα θα τα μαχαιρώσει.

 

Κάτι σα μηχανικός δλδ, όπως μας κατήντησαν

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη και Ιάσονα

 

υπάρχει διαφορά ανάμεσα στο

παρακολούθημα = (ξεχωριστό) τμήμα της ιδιοκτησίας που δεν έχει χιλιοστά

και στο

παρακολούθημα = κοινόκτητο τμήμα το οποίο αποδίδεται στην ιδιοκτησία με αποκλειστική χρήση

 

Στην 1η περίπτωση δεν παίρνει βεβαίωση αν έχει αυθαιρεσίες, στην 2η παίρνει δεν χρειάζεται καν βεβαίωση.

Στην 1η περίπτωση η αυθαιρεσία αναλογίζεται με τα χιλιοστά της ιδιοκτησίας, στην 2η με το 100%

Edited by dsworks
Link to comment
Share on other sites

Τη δεύτερη περίπτωση την καταλαβαίνω, την έννοια της πρώτης και γιατί τη ξεχωρίζεις από τη δεύτερη δεν καταλαβαίνω. Ούτως η άλλως το παρακολούθημα ξεχωριστό τμήμα δεν είναι? Εννοείς απλά την περίπτωση παρακολουθήματος που δεν είναι σε κοινόχρηστο χώρο (πράγμα σπάνιο)? Και τι εννοείς δεν παίρνει βεβαίωση?

Σαν συνέχεια της δικής μου υπόθεσης που ανέφερα ενώ το συμβόλαιο της αγοράς του σπιτιού αναγράφει το παρακολούθημα των 2 τετραγωνικών στο ισόγειο της οικοδομής, ο κανονισμός δεν γράφει τίποτα για παρακολούθημα και η περιγραφή της οικοδομής δεν είναι καν σωστή!Βέβαια για να πω την αλήθεια ο κανονισμός δεν έχει υπογραφές και δεν ξέρω καν αν είναι αυτός ο σωστός! Τέλος πάντων θα το τακτοποιήσουμε μάλλον χωρίς συναίνεση αφού είμαστε οκ. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.