Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

προσθηκη

και μια και θα πας στην συμβ/φο

δειξε της και αυτον τον...χρησμο..

 

ΘΕΜΑ: Πιστοποιητικό ΕΝ.Φ.Ι.Α. σε συμβολαιογραφικές πράξεις της παρ. 3 του άρθρου 5 του Ν.4178/2013

 

Σε απάντηση επιστολής σας σχετικά με το θέμα, και στα πλαίσια αρμοδιότητάς μας σας γνωρίζουμε ότι:

 

Δημήτρη καλημέρα.

Το ΥΠΟΙΚ «άδειασε» την υπάλληλό του:

http://www.naftemporiki.gr/finance/story/836830/ti-apanta-to-ypoik-gia-to-pistopoiitiko-enfia-kai-ti-metabibasi-akiniton

 

Και μια παρατήρηση για το θέμα.

Εγώ έχω την άποψη ότι το προσύμφωνο στις συγκεκριμένες αναφορές στο νόμο, είναι δήλωση των ιδιοκτητών ότι προτίθενται να προχωρήσουν σε σύσταση, και σίγουρα λύνει τα χέρια όλων (και ο ιδιοκτήτης δεν πληρώνει τις αυθαιρεσίες του συνιδιοκτήτη, και στον συμβολαιογράφο φτάνουν χωρίς αυθαίρετα (λέμε τώρα)).

Αν όμως υπάρχει συναίνεση, στο επίπεδο που αναφέρεται τώρα, δεν χρειάζεται προσύμφωνο, η ιδιοκτησία αντιμετωπίζεται σαν απλή ιδιοκτησία με 2 ιδιοκτήτες, και οι δύο μπαίνουν με τα ποσοστά τους. Πρέπει βέβαια και ο συνιδιοκτήτης να είναι ενήμερος για την αναφορά του ονόματός του στην δήλωση, με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

Θέλω να πω ότι σε οποιοδήποτε οικόπεδο με 2 ιδιοκτήτες, μπορούν να μπουν στη ρύθμιση τώρα (εφόσον συμφωνούν) και να συστήσουν κάθετη μετά από 5-10 χρόνια. Το προσύμφωνο δεν είναι προαπαιτούμενο.

Link to comment
Share on other sites

ds,

πολυ σωστα...

 

δυο  "εξ αδιαιρετου" συνιδιοκτητες, και μπορούν και δικαιουνται να τακτοποιησουν τα αυθαίρετά τους  απο κοινου...χωρις προσυμφωνο.......

αλλά θα παρουν τα κτισματα   "εξ αδιαιρετου"......

 

[όμως, να μην ξεχναμε οτι καθε ενας δηλωνει  στο Ε9,  το κτισμα σαν δικο του  και οχι μαζι με τον αλλον...άρα και απο εκει υπαρχει...εμποδιο...]

 

Ομως,  σε ακίνητο εκτος σχεδιου,  μετα την τακτοποίηση   σαν "εξ αδιαιρέτου"    ΔΕΝ  θα μπορουν να συστησουν καμμια καθετη

Διοτι,

Ο 4178 οριζει την κατ' εξαιρεση εφαρμογη του νδ 1024/71 περι  δημιουργιας καθετης στα εκτος σχεδιου

μονον με τους ορους του 4178....

 

δλδ μετα απο προσυμφωνο..

 

Για τα εντος σχεδιου...δεν υπαρχει απαγορευση

 

αλλά και παλι -απο πρακτικής αποψης- αν  δηλωνουν  τα αυθαιρετα  σαν ατομικη περιουσια [που ειναι και το πιό λογικο]

...τοτε δεν εχουν λογο να τα δηλωσουν "εξ αδιαιρετου"

 

Και, τελικα,

 

η συνταξη προσυμφωνου, κρινεται απαραιτητη και για νομικους λογους

αλλά και για πρακτικους, αφου "μοιραζουν" οριστικα και χωρις διενεξεις ή αμφιβολίες την "κοινη"  περιουσια...

 

υγ

στην εγκυκλιο-χρησμο  για τον ΕΝΦΙΑ εχω ηδη αναφερθει...λογω πολλών φυλλων δαφνης που απαιτει...

 

το ειδα  "το αδειασμα..."

 

τωρα...τι εννοει  το υπουργειο  οτι ηταν αποψεις μιας υπαλλήλου, όταν προκειται για την προισταμενη του τμηματος....μονο αυτοι ξερουν...

 

τις καλημερες μου

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σε αγροτεμάχια εξ'αδιαιρετου εκτός σχεδίου όλοι έχουν ρύθμιση τα αυθαίρετα τους με διάφορους μηχανικούς. Κάποια ειναι αδομητα. Ερωτηση:Μπορεί κάποιος να πουλησει το ακίνητο του χωρίς να κανουν προσύμφωνο και κάθετη; η γνώμη μου ειναι όχι αλλά κάποιοι συνάδελφοί επιμένουν οτι γίνεται και σκέφτομαι μήπως είμαι λάθος εγώ.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

εσυ  δεν κανεις λαθος :smile:

 

αυτοι  εκαναν διαφορες υπαγωγες του τυπου

"εχω την συναινεση"

"θα εχω την συναινεση"

 

"σιγα τώωωρα...που δεν θα εχω την συναίνεση..."

 

 αρα...αυτοι κανουν λαθος :mrgreen: :mrgreen:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ μου έφυγε ενα βάρος. Εδώ οι μεσίτες έρχονται και δείχνουν μερικά σπίτια που τακτοποιήθηκαν προς πώληση!!!και αναρωτιομουν τόσο εξω πεφτω☺

Link to comment
Share on other sites

Η "πώληση" αυτών των εξ' αδιαιρέτου σπιτιών γίνεται, αλλά με ΠΡΟΣΥΜΦΩΝΟ!!!

Τώρα, ποιος αγοραστής θέλει να πάρει ένα τακτοποιημένο εξ' αδιαιρέτου αυθαίρετο με προσύμφωνο... τι να πω!!!!!

Link to comment
Share on other sites

χμ....

[μαλλον]   ουτε προσυμφωνο  μπορει να γινει

 

γιατι

πρεπει να υπαρχει πιστοποιητικο ΕΝΦΙΑ

και

συμφωνα με  προσφατες οδηγιες του υπουργειου πρεπει να γραφει  ο ιδιοκτήτης 

να γραψει τα "ποσοστα του "  σε ολα τα κτισματα.... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

[υπαρχει αυτη η αναρτηση...απο 30/7, η οποία αφορουσε ερωτηση   για  την αγωγη του 65%

 

αλλά....εχει σχέση και με τα προσυμφωνα

αφου κατα νομο δεν επιτρεπεται ούτε προσυμφωνο χωρις πιστοποιητικο ΕΝΦΙΑ]

 

 

ενας ακομα λογος που το "65%"  ειναι δυσκολο...

Η απόλυτη ταλαιπωρία για χιλιάδες ιδιοκτήτες.

 

real-estate_thumb_medium380_0.jpg
Την επικράτηση κατάστασης «απόλυτου παραλογισμού» όσον αφορά στα συμβολαιογραφικά προσύμφωνα για νομιμοποίηση αυθαιρέτων σε εξ αδιαιρέτου οικόπεδα και την αναγκαιότητα έκδοσης πιστοποιητικών καταβολής του Ενιαίου Φόρου Ιδιοκτησίας Ακινήτων καταγγέλλουν οι συμβολαιογράφοι . Σε πολλές περιπτώσεις συγκροτημάτων κατοικιών στα οποία δεν έχει πραγματοποιηθεί διανομή του οικοπέδου επί της ουσίας είναι εξ αδιαιρέτου μεταξύ των ιδιοκτητών των κτισμάτων. Για παράδειγμα, έχουμε ένα οικόπεδο δέκα στρεμμάτων στο οποίο έχουν οικοδομηθεί δέκα ανεξάρτητες κατοικίες, πολλές από τις οποίες έχουν αυθαίρετες κατασκευές και προσθήκες. Ο νόμος για την νομιμοποίηση των αυθαιρέτων προβλέπει ότι εφόσον το 65% των συνιδιοκτητών του οικοπέδου συμφωνήσει μπορεί να προχωρήσει στη νομιμοποίηση των αυθαίρετων κατασκευών εφόσον όμως προηγουμένως καταθέσει αγωγή ζητώντας τη σύσταση κάθετων ιδιοκτησιών στο οικόπεδο.

Για να συζητηθεί η αγωγή στο δικαστήριο θα πρέπει να έχει εκδοθεί πιστοποιητικό ΕΝΦΙΑ, δηλαδή να έχει πληρωθεί ή ρυθμιστεί ο φόρος ακινήτων που αντιστοιχεί στο ακίνητο που βρίσκονται τα κτίσματα. Για να γίνει αυτό θα πρέπει κάθε ιδιοκτήτης να υποβάλει τροποποιητικές δηλώσεις Ε9 για τα έτη 2010, 2011, 2012 και 2013 προκειμένου καθένας από τους συνιδιοκτήτες να δηλώσει ιδιοκτήτης του 10% του οικοπέδου και του 10% κάθε κτίσματος. Επίσης, ο συμβολαιογράφος θα πρέπει να συντάξει ένα προσχέδιο συμβολαίου για την σύσταση κάθετων ιδιοκτησιών και να αναγράψει σε αυτό την ύπαρξη πιστοποιητικού ΕΝΦΙΑ.
Edited by dimitris GM
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

σε οικοπεδο εντος οικισμου <2000 με 3 συνιδιοκτητες και 3  οικοδομες  με αδειες κ φυσικα καποιες αυθαιρεσιες επ αυτων + κτισματα αλλα προ 55 και  αλλα ..αντι αλλων .Δεν υπαρχουν συμβολαια κ χαρτια πασης φυσεως παρα μονο οτι δηλωνει ο καθενας στο ε9 του -ισως μονο μια διαθηκη  .Ο ενας  εξ αυτων θελει να τακτοποιησει αυθ προσθηκη οροφου .

1.Συναινεσεις κ προχωρα στις τακτοποιησεις και μετα θεωρειται το τακτοποιηθεν  ως εξ αδιαιρετου ? ? 2. αποδοχη κληρονομιας και μετα τακτοποιησεις κ μετα συστασεις ?3.Προσυμφωνο -πως προχωραει σε αυτην την περιπτωση ?τι γινεται με ενφια??υποχρεωτικες τακτοποιησεις ολοι ?

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

ή υπαρχει διαθήκη που ορίζει  τί παιρνει ο καθενας...
[ίσως να εχει γίνει και καποια συσταση καθετης  και διανομή]

 

ή ειναι εξ αδιαιρέτου

 

Και στις δυο περιπτώσεις  θα πανε με το 11...

 

[θα δείς τί "τίτλους" εχουν και  θα μιλησεις με την συμβ/φο.. απο αυτον θα ξεκινησεις

πιστοποιητικα ΕΝΦΙΑ κλπ θέματα, αφορούν αυτον]

 

καλημερα

Edited by dimitris GM
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.