Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισφορές ΤΣΜΕΔΕ και φορολογία.


Recommended Posts

Έχω ξανακάνει τροποποιητική εκκαθαριστικής ΦΠΑ. Δεν είχα πρόστιμο. Εσύ δηλαδή προτείνεις να μην κάνω τροποποιητική;

 

 

Δεν είναι εδώ το ζήτημα των ενδεχόμενων επιπτώσεων μια τροποποιητικής (εκπρόθεσμης) δηλώσεως ΦΠΑ . Οτι δεν υπάρχει πρόστιμο το γνωρίζω πολύ καλά . 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 167
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν είναι εδώ το ζήτημα των ενδεχόμενων επιπτώσεων μια τροποποιητικής (εκπρόθεσμης) δηλώσεως ΦΠΑ . Οτι δεν υπάρχει πρόστιμο το γνωρίζω πολύ καλά . 

Πέπλο μυστηρίου σκεπάζει την υπόθεση εισφορές ΤΣΜΕΔΕ και εκκαθαριστικής ΦΠΑ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι εδώ το ζήτημα των ενδεχόμενων επιπτώσεων μια τροποποιητικής (εκπρόθεσμης) δηλώσεως ΦΠΑ . Οτι δεν υπάρχει πρόστιμο το γνωρίζω πολύ καλά . 

 

 

Kαλημέρα, δε το θεωρησα καθόλου προσβλητικό , απλά σημείωσα οτι κάτι εχει να πει παραπάνω σε σχέση με τις ενδεχόμενες επιπτώσεις μιας τροποποιητικής εκκαθαριστικής δηλώσεως ΦΠΑ .

Οι δύο αυτές απαντήσεις έρχονται σε αντίφαση μεταξύ τους ή εγώ στραβά αρμενίζω? Τελικά το θέμα είναι οι ενδεχόμενες επιπτώσεις μιας τροποποιητικής εκκαθαριστικής δηλώσεως ΦΠΑ ή δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Οι δύο αυτές απαντήσεις έρχονται σε αντίφαση μεταξύ τους ή εγώ στραβά αρμενίζω? Τελικά το θέμα είναι οι ενδεχόμενες επιπτώσεις μιας τροποποιητικής εκκαθαριστικής δηλώσεως ΦΠΑ ή δεν είναι?

 

 

 

Δεν ξέρω αν αρμενίζετε στραβά , αυτό όμως που γνωρίζω είναι ότι δε συνηθίζω να γράφω "παπατζίδικα".

Link to comment
Share on other sites

SOTHRIS έτσι τηλεγραφικά που γράφεις ούτε εγώ καταλαβαίνω. Και εγώ δεν καταχώρησα τα ΤΣΜΕΔΕ στα έξοδα όταν έπρεπε. Τώρα τι πρέπει να κάνω ? Τροποποιητική ? Πόσο κοστίζει το πρόστιμο αν υπάρχει ?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημά μου είναι στο αν πρέπει να κάνεις τροποποιητική επειδή δεν έβαλες το ΤΣΜΕΔΕ στα έξοδα.....Δηλαδή έπρεπε να το βάλεις και δεν το έβαλες; Είχες υποχρέωση να το βάλεις;

Link to comment
Share on other sites

 

 

Eϊχες σε καθε περίπτωση , από τη στιγμή που καταχώρησες τη δαπάνη στο βιβλίο και την υπολόγισες στα εξοδα στη δήλωση Ε3..

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

παρεμπιπτόντως

λογικά αφου οι ασφαλιστικές εισφορές καταχωρούνται στα έξοδα, λογικά πάντα και οι κρατήσεις του 2% (από τα 3) των αδειών καταχωρούνται επίσης

κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.