Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρονική Υποβολή ΦΕΜ μέσω Taxisnet


Recommended Posts

Με την εφαρμογή για την πληρωμή του ΦΕΜ όλα είναι μια χαρά!

Προσοχή στις αμοιβές μας, από 1.1.2014 για ποσά πάνω από 500 ευρώ με ΦΠΑ χρειάζεται κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό!

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να είναι αυτό. (κρατάω μία μικρή πισινή το έχω δει φευγαλέα).

 

Το 500€ ισχύει στο εξής:

Δεν μπορείς να καταχωρίσεις ως έξοδο παραστατικό άνω των 500€ το οποίο ΔΕΝ έχει εξοφληθεί μέσω τράπεζας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστό κι αυτό!

Για ολοκληρωμένες φορολογικές χρήσεις που κλείνουν μετά την 30.6.2013 (όπως η δική μας, που άρχισε την 1.1.2014 και κλείνει στις 31.12.2014) πρέπει και οι αμοιβές άνω των 500 ευρώ να εισπράττονται μέσω τραπέζης.

Link to comment
Share on other sites

Οι συναλλαγές μεταξύ επιτηδευματιών από 3000€ πέφτουν στα 500€ γιατί προφανώς ο "αγοραστής" θα πρέπει να το βάλει στα βιβλία του.

 

Διατηρώ μία επιφύλαξη για τις συναλλαγές μεταξύ επιτηδευματία και ιδιώτη για το 1500€.

 

Θα το ξεκαθαρίσουμε λογικά εντός της ημέρας.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα ξεκαθαρίζεται εδώ.

Δε ξέρω κατά πόσο έμπιστο είναι το blog αυτό,

αλλά εμένα μου φαίνονται λογικά αυτά που λέει.

 

Μεταξύ επιτηδηματιών:

από 0€-500€ (με το ΦΠΑ): μετρητά

από 500€-3000€ (με το ΦΠΑ): με μετρητά ΧΩΡΙΣ να αναγνωρίζεται το έξοδο και ΧΩΡΙΣ κυρώσεις

                                               : μέσω τράπεζας ΜΕ δικαίωμα έκπτωσης της δαπάνης

άνω των 3000€: αποκλειστικά μέσω τράπεζας αλλιώς έχει ποινές του νόμου 2523/1999

 

Μεταξύ ιδιωτών:

από 0€-1500€ (με το ΦΠΑ): μετρητά

άνω των 1500€: αποκλειστικά μέσω τράπεζας αλλιώς έχει ποινές του νόμου 2523/1999

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να είναι αυτό. (κρατάω μία μικρή πισινή το έχω δει φευγαλέα).

 

Το 500€ ισχύει στο εξής:

Δεν μπορείς να καταχωρίσεις ως έξοδο παραστατικό άνω των 500€ το οποίο ΔΕΝ έχει εξοφληθεί μέσω τράπεζας.

  

Να το καταχωρήσεις μπορείς , να το εκπέσεις φορολογικά δεν μπορείς με βάση τό άρθρο 23 περ. β του Ν 4172/2013.

Link to comment
Share on other sites

Να το καταχωρήσεις μπορείς , να το εκπέσεις φορολογικά δεν μπορείς με βάση τό άρθρο 23 περ. β του Ν 4172/2013.

Ναι σωστά, θα κάνεις αναμόρφωση.

Για το #107 τι γνώμη έχεις Σωτήρη;

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Για το 107 ετσι είναι όπως τα περιγράφεις . Αν ανατρέξεις στους νόμους 2523/1997, 3842/2010, 4093/2012, 4172/2013 και 4174/2013 (και σε αρκετές κάποιες εγκυκλίους 0 θα φθάσεις στο συμπερασμα που παραθέτεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.