Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επαρχιακή οδός "προσωρινά" μέσω ιδιοκτησίας μου


giannis45

Recommended Posts

Λόγω εργασιών στο συγκοινωνιακό δίκτυο, θα περάσουν προσωρινά τον επαρχιακό δρόμο μέσα από την ιδιοκτησία μου. Για να γίνει αυτό προβλέπεται να κάνουν χωματουργικά έργα μέσα στην γη μου (θα ρίξουν τόνους μπάζα) για να ισιώσουν την κλίση του εδάφους.

Δεν με ενημέρωσαν πότε για αυτό, από δικό μου ενδιαφέρον πήγα και απαίτησα την μελέτη του έργου το οποίο με τα χίλια ζόρια τελικά μου έδωσαν.

 

Τι δικαιώματα έχω, πως μπορώ να εγγυηθώ πως θα επανέλθει η ιδιοκτησία μου στην πρότερη της μορφή, μπορώ να διεκδικήσω αποζημίωση για την προσωρινή χρήση της γης μου;

Edited by giannis45
Link to comment
Share on other sites

Κατι αναλογο για να παρεις μια ιδεα.

 

ΦΕΚ Αναγκαστικων απαλλοτριωσεων  (Α.Α.Π.)  τευχος 189/2015

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θα πρέπει να κυνηγάω εγώ τον εργολάβο;

Για να με πληρώσει για την χρήση της γης μου και να αποκαταστήσει την γη μου στην πρότερη κατάσταση;

Η δημόσια υπηρεσία δίνει το δικαίωμα στον εργολάβο να μου καταπατήσει την γη, και θα πρέπει εγώ να βάλω και να πληρώσω δικηγόρο για να κατοχυρώσω τα δικαιώματά μου;

 

Συγνώμη, άλλα αυτό είναι το νόημα που βγάζω. Εγώ δεν έχω ΦΕΚ σαν αυτό που ανάφερες για την περίπτωσή μου. Ενώ η μελέτη του έργου δεν υποχρεώνει τον εργολάβο να αποκαταστήσει τον χώρο στην προηγούμενη κατάσταση.

Edited by giannis45
Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωσέ τους να πράξουν όλες τις νόμιμες ενέργειες αλλιώς θα φέρεις αστυνομία όταν θα ξεκινήσουν οι εργασίες και θα σταματήσεις το έργο μέχρι να έχουν όλα τα νόμιμα έγγραφα απαλλοτρίωσης κλπ

Ερώτημα: Έχεις τα απαραίτητα αποδεικτικά ότι η γη είναι δική σου? π.χ. κτηματολόγιο, συμβόλαια με τοπογραφικό κλπ? Θα σου χρειαστούν...

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωσέ τους να πράξουν όλες τις νόμιμες ενέργειες αλλιώς θα φέρεις αστυνομία όταν θα ξεκινήσουν οι εργασίες και θα σταματήσεις το έργο μέχρι να έχουν όλα τα νόμιμα έγγραφα απαλλοτρίωσης κλπ

Ερώτημα: Έχεις τα απαραίτητα αποδεικτικά ότι η γη είναι δική σου? π.χ. κτηματολόγιο, συμβόλαια με τοπογραφικό κλπ? Θα σου χρειαστούν...

 

 

Ναι, έχω τα απαραίτητα αποδεικτικά ιδιοκτησίας και το έχω περιφραγμένο. Ευχαριστώ για τις συμβουλές.

Edited by giannis45
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.