Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Διακοπή εργασιών μετά τα τούβλα


CSPU

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους,

κατασκευαζω εξοχικο στην Ευβοια και εχω τελειωσει τα τουβλα. Λογω ρευστοτητας της οικονομικης καταστασης αλλα και στενοτητας δικης μου, εξεταζω το ενδεχομενο να σταματησω την κατασκευη και εχω να σκεφτω (τουλαχιστον οπως το βλεπω εγω) και να επιλεξω μεταξυ...

 

- να σταματησω εδω που ειμαι με τα τουβλα τελειωμενα και χωρις στεγη

 

- να βαλω στεγη και να σταματησω

 

- να βαλω στεγη και να σοβατισω εξωτερικα (να μπω και λιγο μεσα με το σοβατισμα στα ανοιγματα, για να βαλω εξωτερικα κουφωματα ) και να σταματησω για να γλυτωσω υδραυλικα και ηλεκτρολογικα .

 

Αυτο που με απασχολει επισης ειναι, αν σοβατισω (εξωτερικα) μονο, χωρις να βαψω, ειναι σοφο να μεινει ετσι η οικοδομη για καιρο (2-3 χρονια) λογω υγρασιων κλπ ή επιβαλλεται να βαφτει? Τι προβληματα μπορει να εχω?

 

Αν μεινει στα τουβλα ειναι μηπως καλυτερα?

 

Ποτε εχω υποχρεωση να εχω τελειωσει τις οψεις (πολεοδομικα εννοω).

 

Θα παρακαλουσα για τις συμβουλες σας...και αλλες ισως προτασεις αν κατι μου διαφευγει

 

Ευχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν υπάρχει απάντηση .

Οσο περισσότερο προχωρήσεις , τόσο καλύτερο είναι .

 

«Δει δη χρημάτων και άνευ τούτων ουδέν εστί γενέσθαι των δεόντων».
Link to comment
Share on other sites

Φιλε ΒΑS ευχαριστω για την ανταποκριση. Καπως ετσι το βλεπω και εγω, αλλα στα σεναρια που ανεφερα το πιο προχωρημενο περιλαμβανει σοβατισμα εξω χωρις βαψιμο...Αυτο τι προβληματα μπορει να μου δημιουργησει και μηπως ειναι προτιμοτερο να σταματησω στα τουβλα αν και θα μπορουσα να σοβατισω?

Ενα σπιτι σοβατισμενο εξω και αβαφτο ειναι ΟΚ ή ειναι καλυτερα με τουβλα μονο, αν προκειται να μεινει ετσι 2-3 χρονια?

Ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο είναι να προστατεύσεις όλο το κέλυφος , δηλαδή στέγη , σοβάτισμα και βάψιμο .

Το βάψιμο δεν είναι μεγάλο έξοδο .

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα το να προχωρήσεις τη κατασκευή όσο πιο πολυ γίνεται είναι το καλύτερο, αλλά αν θέλεις άλλη επιλογή φτάσε μέχρι τα τούβλα, τη στέγη και το σοβάτισμα για εμένα και συνέχισε μετα τα υπόλοιπα.

Αυτό που με προληματίζει είναι η υγρασία που θα τραβήξει όλη η κατασκευή σου μέχρι να αρχίσεις ξανά τις εργασίες , οπότε οπωσδήποτε στέγη για εμένα.

 

Προσοχή στη διακοπή εργασιών στη πολεοδομία και στο ΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να κάνεις και τη στέγη, η οποία θεωρείται οικοδομικός σκελετός, και να αναθεωρήσεις για επ' αόριστον ισχύ την οικοδομική άδεια, ώστε να μη λήξει.

Link to comment
Share on other sites

ted78, δεν έχει πρόβλημα για επ'αόριστον αναθεώρηση αν δεν έχει κατασκευάσει την στέγη. Δεν είναι Φέρων Οργανισμός η στέγη. Είναι επικάλυψη.

 

CSPU πάντως σε ότι αποφασίσεις, σκέψου πολύ σοβαρά το τι ζημιά θα πάθει η θερμομόνωση του σκυροδέματος μετά από κάποια χρόνια αν μείνει στο έλεος των καιρικών συνθηκών.

Link to comment
Share on other sites

Στην τοπική πολεοδομία μου έχουν ζητήσει να είναι ολοκληρωμένη και η στέγη, αλλιώς δεν δίνανε την έγκριση. Ίσως σε άλλες πολεοδομίες να είναι διαφορετικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.