Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Ερώτηση για εξαίρεση από κατεδάφιση


setas

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Υπάρχουν 2 μεζονέτες 200 τετρ έκαστη χωρίς άδεια όλο το κτίσμα, εντός σχεδίου. Είμαστε σε δικαστήρια με τον πολιτικό μηχανικό γιατί δεν την βγάζει εδω και 15 χρόνια. Επειδή μας έχει φάει η αγονία μην μας κάνει κάποιος καταγγελία και επειδή δεν μπορούμε να βάλουμε ρολόγια της ΔΕΗ, είμαστε μόνο με ένα από παλιό σπίτι που υπήρχε. Άδεια για να βγάλουμε μόνοι μας με πρόστιμα κτλ πάει πάνω από 70 τα οποία δεν υπάρχουν. Θέλω να ρωτήσω αν μπορούμε να κάνουμε εξαίρεση από κατεδάφιση ώστε να μην έχουμε φόβο για καταγγελία και αν μπορούμε να πάρουμε ρολόγια της ΔΕΗ με αυτόν τον τρόπο. Κάπου άκουσα πως μείωσαν τα πρόστιμα για την εξαίρεση από την κατεδάφιση, ισχύει? Αυτο είναι κάτι σαν νομιμοποίηση αυθαιρέτου μέχρι να βγει η άδεια?

 

Επίσης ακούγεται τίποτα για μείωση των προστίμων για να βγει νέα άδεια σε ήδη υπάρχον σπίτι?

 

Η κατασταση είναι τόσο τραγική με τον πολιτικό μηχανικό που δεν μπορούμε ούτε τους υμιπαιθρίους να μονιμοποιήσουμε με την τελευταία ρύθμιση που έχει κάνει το κράτος.

 

Ευχαριστώ.

ΥΓ. είμαι αρκετά άσχετος με το θέμα αλλα όποια βοήθεια δεκτή.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέψου αμέσως άλλο μηχανικό εμπιστοσύνης. Το θέμα είναι αρκετά σοβαρό και τα στοιχεία που αναφέρεις ελάχιστα για να ακούσεις σοβαρές απόψεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Να επανέρθω.

Σε λίγες μέρες έχουμε δικαστήριο για τον πολιτικό μηχανικό.

Θεωρείτε καλή κίνηση ή θα μπλέξουμε χειρότερα γιατι εχω ακούσει πολλά.

Το δικαστήριο υπάρχει περίπτωση να στείλει εισαγγελέα και να σφραγίσει το σπίτι ή να μας πει σε ένα χ χρονικό περιθώριο για να βγάλετε εκ νέου την άδεια και αν τους πουμε δεν έχουμε για να την βγάλουμε?

 

Όποιος έχει παρόμοια εμπειρία θα βοηθήσει πολύ.

(Πήγαμε σε άλλη μηχανικό , εδω και ένα χρόνο, (η οποία μας σύστησε και την δικηγόρο),η μηχανικός μας είπε πως για να την βγάλει θέλει ενα χ ποσό που δεν υπάρχει και συνεχίσαμε με τα ασφαλιστικά μέτρα και είμαστε και σε συνενόηση μαζί της σχετικά με την απόφαση).

Έχω και μια μικρή ελπίδα το κράτος να μειώσει τα πρόστιμα για να βγάλουν άδειες τα αυθαίρετα μιας και θέλει λεφτα τώρα μπας και την βγάλουμε με πολύ λιγότερα.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Απορία:

 

Στον πρώτο μηχανικό τι είχατε αναθέσει?

1) Να εκπονήσει μελέτες προκειμένου να εκδοθεί οικοδομική άδεια?

2) Υπογράψατε εργολαβικό με το οποίο ο μηχανικός αναλάμβανε τις διαδικασίες έκδοσης της οικ. άδειας και την ανέγερση του κτιρίου ως γενικός εργολάβος?

Link to comment
Share on other sites

εχει πληρωθεί ήδη.

 

Επίσης είδα και αυτό

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=43778&catid=3

Ειναι πολί νωρίς βέβαια αλλα έχω ελπίδες μήπως και πέσουν τα πρόστιμα απο τα 35χιλ που μας λένε τώρα στο μισό και μπορέσουμε να πληρώσουμε για να βγει επιτέλους η άδεια.

 

Την δευτέρα είναι το δικαστήριο, σύμφωνα με την δικηγόρο ο μηχανικός έχει εξαφανιστεί και του κολήσανε χαρτί έξω απο την πόρτα, είπε πως θα ζητήσει να δεσμευτεί η περιουσία του μέχρι κάποιου ποσού για να βγει η άδεια με δικά του έξοδα.

Έχω μεγάλη περιέργεια τι μπορεί να γίνει απο το δικαστήριο...

Link to comment
Share on other sites

Να εκπονήσει μελέτες προκειμένου να εκδοθεί οικοδομική άδεια

 

Εσείς όμως κτίσατε.

Φαντάζομαι για να κτίσετε θα είχατε στα χέρια σας τις μελέτες του μηχανικού...

Δηλαδή θέλω να πω

πως ο μηχανικός έλαβε κάποια χρήματα για να εκπονήσει κάποιες μελέτες,

τις ετοίμασε,

και εσείς έχοντας τις μελέτες στα χέρια σας κάνατε την δουλειά σας...

 

και να μας βγάλει την άδεια.

Τις άδειες τις εκδίδουν αποκλειστικά οι πολεοδομίες, έχουν επάνω στρογγυλές σφραγίδες κλπ.

Ο μηχανικός το πολύ - πολύ να κάνει την διεκπεραίωση στη πολεοδομία - με έξτρα αμοιβή,

δηλαδή να κλείνει ραντεβού με τους ελεγκτές της υπηρεσίας για την έγκριση των μελετών.

 

Και καλά, αφού δεν είχατε άδεια στα χέρια σας,

γιατί αφήσατε να γίνουν οικοδομικές εργασίες μέσα στο οικόπεδό σας;;;

(Η παραπάνω απορία απορρέει βάση της κοινής λογικής

και επιπλέον είναι κάτι το οποίο θα σας ρωτήσουν και στην δίκη)

Link to comment
Share on other sites

Ο μηχανικός έλεγε στον ιδιοκτήτη πως υπάρχει άδεια.

Αλλα μόλις χρειάστηκε κάποιο μέλος της οικογένειας να πάρει ένα δάνειο μέσω τραπέζης για να τελειώσει το δικό του σπίτι (βαψιματα κτλ) και χρειάστικε η άδεια τότε μαθαμε πως δεν υπάρχει (αυτο έχει γίνει πριν 8 χρόνια, τα 2 σπίτια ειχαν φτιαχτεί ομως) και απο τότε μας έχει στο περίμενε ο μηχανικός πως αυριο και αυριο θα βγει η άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Eπειδή το θέμα είναι σοβαρό και δεν γνωρίζουμε όλες τις παραμέτρους του παρακαλώ όλους η συζήτηση να συνεχιστεί επί του αρχικού ερωτήματος (εξαίρεση από κατεδάφιση) και όχι επί των ευθυνών μηχανικού και ιδιοκτήτη.

 

Αλλωστε την Δευτέρα εκδικάζεται η υπόθεση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.