Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στατικό ερώτημα: Άνοιγμα οπών σε πλάκες ΟΣ


aithilenio

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 33
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι

 

προφανώς και σκοπός είναι η ενημέρωση. Προφανώς και ευθυνόμαστε κάπου εαν η εφαρμογή/κατασκευή δεν γίνεται σωστά. Μην ξεχνάμε οτι ακόμα και πριν 20 χρόνια ήτανε πρακτική. Σαφώς και πρέπει να αλλάξει και αυτό απαιτεί καθολική συνεργασία. Ολοι έχουν ευθύνες και όλοι προσπαθούν να βρούνε την βέλτιστη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και τα κομμάτια φελιζόλ ή σωλήνες που γράφουμε παραπάνω

πως χρησιμοποιούμε προκειμένου να εξασφαλίσουμε κατά την σκυροδέτηση

μελλοντικές οπές διέλευσης σωληνώσεων,

μπορεί να καταντήσουν πηγή κακού.

Αν δεν εξασφαλιστούν σωστά από τον καλουπατζή,

τα παίρνει το μπετό που πέφτει με δύναμη από την μπούμα και αν δεν το δεις εκείνη την στιγμή, προκειμένου να διακόψεις την σκυροδέτηση και να το μαζέψεις, δεν ξέρεις σε ποιο κόμβο μπορεί να σου κρυφτεί το φελιζόλ...

Γενικά αν ο μπουμαδόρος είναι άτσαλος (που πολλές φορές είναι...) μπορεί να σου κάνει πολλές ζημιές

Link to comment
Share on other sites

Συνεργάτης ΠΜ βάζει τσιμεντένιους σωλήνες στις οπές που τους ταπώνει με φελό και σημαιάκι. Δεν κουνιέται με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μηχανικοί γειά σας.

Λίγο έχω μπερδευτεί.

Δεν ξέρω και τους όρους σας καλά και δεν σας πιάνω απόλυτα.

Το ερώτημα όμως που θέλω να θέσω είναι.

Από την στιγμή που τα υπόγεια από αποθήκες και γκαράζ γίνονται playroom, μπάνια, χαμαμ και πλυσταριά κάπως δεν πρέπει να αποχετευτούν.

Από την στιγμή που το τελειωτικό σήκωμα έχει περιορισμούς ποια είναι η πρόταση σας;

Όλα αυτά που σας ρωτάω δεν σας τα ρωτάω τυχαία και όσοι με γνωρίζουν ξέρουν ότι δεν προσπαθώ να μειώσω κανέναν.

Από λάθη δόξα τον θεό έχω κάνει αμέτρητα.

Προσπαθώ μέσα από αυτή την διαδικασία συνομιλώντας με τόσους μηχανικούς να βρω ρεαλιστική διέξοδο και λύση στο πρόβλημα αποχέτευσης (ιδίως των υπογείων) που όσο και αν αυτό φαίνεται περίεργο θεωρώ ότι είναι το πιο δύσκολο κομμάτι των υδραυλικών σε ένα κτήριο.

Όταν σχεδιάζονται μπάνια στην μέση του κτηρίου χωρίς να υπάρχει κανένα πάτημα για να κατέβει η αποχετευτική στήλη κάπου δεν πρέπει να περπατήσει και να ξετρυπήσει;

Όταν ο ιδιοκτήτης δεν θέλει να βλέπει ψευτοδόκαρα και γυψοσανίδες στο σαλόνι του αναρωτιέμαι τι να κάνουμε….

Να τα βάλουμε με την βαρύτητα και να διακτινίζουμε τα λύματα…

Όταν έχεις επικλινή οικόπεδα και έχουν τελειώσει τα μπετα τα τούβλα χωρίς καμία υποδομή τότε τι;

Φρεάτια, βοθράκια και αντλίες, που;

Στα θεμέλια;

Link to comment
Share on other sites

aithilenio

κάθε περίπτωση είναι μοναδική και έχει τις ιδιαιτερότητές της, δεν υπάρχει γενική συνταγή.

Ευτυχώς η νομοθεσία έχει προνοήσει και σε κάθε οικοδομή αντιστοιχεί τουλάχιστον ένας μηχανικός.

Δεν είσαι υποχρεωμένος να βρεις μόνος σου λύση

ούτε να αναλάβεις την εύθύνη κανενός λάθους (εκτός από αυτά που αφορούν αποκλειστικά τον δικό σου έργο όπως κολλήσεις σωληνώσεων, δοκιμή & έλεγχος δικτύων κλπ).

Απαίτησε κατασκευαστικά σχέδια με κάθε λεπτομέρεια από τον μηχανικό του εργοταξίου

καθώς και την φυσική παρουσία του στο έργο.

Έτσι θα αποφύγεις πολλά λάθη, στενοχώριες προστριβές με πολλούς

και αν ποτέ προκύψει θέμα θα έχεις τα σχέδια στα χέρια σου ώστε να μην φορτωθείς εσύ ευθύνες.

 

Και όλα αυτά επειδή κάθε έργο είναι μοναδικό

και γενικές λύσεις - συμβουλές δεν υπάρχουν.

 

Και να θυμάσαι και κάτι ακόμα

στην οικοδομή - με σωστή μελέτη - τα πάντα είναι εφικτά

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μηχανικοί γειά σας.

..

Από την στιγμή που τα υπόγεια από αποθήκες και γκαράζ γίνονται playroom, μπάνια, χαμαμ και πλυσταριά κάπως δεν πρέπει να αποχετευτούν.

Από την στιγμή που το τελειωτικό σήκωμα έχει περιορισμούς ποια είναι η πρόταση σας;

 

 

aithilenio,

καταρχήν η συμετοχή σου και μόνο είναι επιτυχία του φόρουμ. Θέλουμε και εμείς μεγαλύτερη συμμετοχη των επαγγελματιών του κλάδου, και σε αυτό που λέω ελπίζω να εκφράζω και τους συντονιστές.

 

Τώρα στο συγκεκριμένο, και διατηρώντας την επιφύλαξη ότι κάθε μελέτη είναι ξεχωριστή:

 

α) Όταν η θεμελίωση είναι γενική κοιτόστρωση (ραντιέ) και υπάρχουν λουτρά υπογείου, κουζίνες υπογείου κλπ, η σωστή λύση (αλλά ακριβή) είναι να κατασκευάζεται άλλο δάπεδο επί επιχώματος και εκεί να οδεύουν οι αποχετευσεις. Δηλαδή, απλά, η θεμελίωση να ΜΗΝ είναι ταυτόχρονα δάπεδο υπογείου.

 

β) Όταν η θεμελίωση είναι εσχάρα πεδιλοδοκών, εκεί ο μελετητής θα έχει προβλέψει τρυπολόγιο, και οι οπές θα εξασφαλιστούν με τοποθέτηση πλαστικού ή τσιμεντένιου σωλήνα κατά την σκυροδέτηση. Το μόνο δύσκολο εκεί είναι να πετύχουμε σωστά τις "προβλέψεις" λόγω κλίσεων του σωλήνα αποχ. Αλλά αν οι εμπλεκόμενοι ξέρουν καλά την δουλειά τους τότε γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Brasco η αλήθεια πως σπάνια έρχομαι σε προστριβή.

Στα 20 χρόνια που δουλεύω μόνο μία φορά ήρθα σε προστριβή και αυτό πριν χρόνια με μηχανολόγο. Η αιτία όμως ήταν ο πολιτικός μηχανικός που τον πήγαινα. Για να μην του χαλάσω το χατίρι και χωρίς να γνωρίζω καλά τα γραφειοκρατικά τότε πήρα επιπόλαια πρωτοβουλία μιας και πολιτικός προτιμούσε επίτοιχους λέβητες αερίου παρά κεντρικό λέβητα που ήταν δηλωμένος στην πολεοδομία από τον δικό του μηχανολόγο. Εγώ τότε δεν γνώριζα για αναθεωρήσεις κλπ και ρωτώντας άλλους εμπορομηχανολόγους έκανα την πατάτα.

Αυτός όμως δεν είχε τα άντερα να κράξει τον πολιτικό μηχανικό αλλά τα έχωσε σε μένα με υποτιμητικό τρόπο. Το θεώρησα επαγγελματική ταξική διάκριση και του έχωσα και εγώ.

Αλλά στην ουσία είχε δίκαιο.

Θα σας πω όμως και ένα περιστατικό με αρχιτέκτονα που έδωσα μάχη μέχρι να το πείσω ότι τα όμβρια όλο του κτηρίου δεν έπρεπε να πέφτουν στα θεμέλια…

Κάτω από την πλάκα του υπογείου είχε ένα φρεάτιο όπου όταν έμπαινες μέσα έβλεπες όλο το υπόγειο και χώμα γύρω γύρω.

Εκεί ήθελε να πέφτουν όλα τα όμβρια και θα τα πίνει η γη μου όπως μου έλεγε…

Βρε καλέ μου βρε χρυσέ μου και προσπαθώντας να κρατήσω τις ισορροπίες τελικά πείσθηκε και τα κάναμε εναέρια.

Στην ουσία όμως το τόπικ για μένα βγάζει ουσιαστικά συμπεράσματα με δύο λέξεις κλειδιά.

Για τους μηχανικούς και τους ιδιοκτήτες ή κατασκευαστές η λέξη κλειδί είναι πρόβλεψη ενώ για μας τους μαστόρους είναι ερώτηση.

 

aithilenio,

καταρχήν η συμετοχή σου και μόνο είναι επιτυχία του φόρουμ. ι.

 

Φίλε agrafiot.

Η παραπάνω πρόταση σου με τιμά. Σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Θα σας πω όμως και ένα περιστατικό με αρχιτέκτονα που έδωσα μάχη μέχρι να το πείσω ότι τα όμβρια όλο του κτηρίου δεν έπρεπε να πέφτουν στα θεμέλια…

Δεν ξέρω τι να πώ?............μένω σιωπηλός παρατηρητής. Κάποια στιγμή το michanikos.gr θα πρέπει να τυπώσει ένα βιβλίο με φωτό και σχόλια και ας γίνει και μάθημα στο 5ο (υποχρεωτικό!!!).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.