Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στατικό ερώτημα: Άνοιγμα οπών σε πλάκες ΟΣ


aithilenio

Recommended Posts

Από την δική μου προσωπική εμπειρία σε οικοδομές, σπανίως είδα μηχανικό μέσα (πολιτικό)..Στις περισσότερες των περιπτώσεων, ως δια μαγείας ο ιδιοκτήτης περίμενε οτι οι σωληνώσεις δεν θα φαίνονται..

Σε αρκετές των περιπτώσεων για προεγκατάσταση κλιματισμού (σωληνώσεις που τοποθετούνται πριν το σοβάδισμα), έχει τύχει μετά από επιμονή του ιδιοκτήτη να κουμπώνω την καροτιέρα και να κόβω δοκάρια..

Σε μία περίπτωση μεγαλογιατρού όπου στο υπόγειο-γκαράζ δεν ήθελε να φαίνονται οι σωληνώσεις από την ενδοδαπέδια θέρμανση(ήταν χαλκός πρεσσαριστός με λευκή μόνωση για ομορφιά),τελικά τρυπήθηκε δοκάρι με 4 τρύπες από πάνω μέχρι κάτω κοντά στην ένωση με την κολώνα..

 

Μια επίσης μεγάλη αλήθεια είναι πως πέρα από το να στηρίξουμε σωστά ένα κτίριο, πρέπει να το κουρδίσουμε να δουλεύει ώστε να είναι κατοικίσιμο μετά..Οπότε εκεί απαιτείται συνεργασία πολλών τεχνικών κλάδων, που συνήθως αυτό δεν συμβαίνει..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 33
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

.Οπότε εκεί απαιτείται συνεργασία πολλών τεχνικών κλάδων, που συνήθως αυτό δεν συμβαίνει..

 

Μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Εχω μια απορια που μου δημιουργηθηκε απο την συζητηση σας. Θεωρειται προφανως επικυνδυνη την διαρροη καποιου αγωγου που εχει υποστει βλαβη και περναει μεσα απο τα θεμελια λογω διαβρωσης και ακουγεται λογικο. Η διαρροη λαδιων απο μηχανηματα ή η διαρροη πετρελαιου απο καυστηρα που χυνεται στην πλακα (κατω απο την πλακα τα θεμελια)και απορροφαται ενα τμημα απο αυτην διαβρωνει το σκυροδεμα και τα σιδερα ?θα δημιουργησει προβλημα στατικοτητας σε περιπτωση σεισμου και υπο ποιες προυποθεσεις?

Τις συγκεκριμενες περιπτωσεις τις εχω δει πολλες φορες σε ιδιωτικους και δημοσιους χωρους, λεβητοστασια, αποθηκες, ειτε υπογεια ειτε ισογεια. Δεν ειμαι μηχανικος απλως ενημερωτικα διαβαζω σχετικα.

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκαθαρίσω λίγο το θέμα. Το πετρέλαιο και τα παράγωγά του περιέχουν θειούχα τα οποία με την επαφή τους με το σκυρόδεμα δημιουργούν ενώσεις, αέρια, κλπ που μειώνουν την αλκαλικότητα του σκυροδέματος, Σαφώς και σε μια απλή κατοικία η δεξαμενή είναι απομονωμένη απο τον ΦΟ. Σε πολλά δημόσια κτήρια και ειδικότερα σχολεία του 60-85 είναι μια πρακτική. Τώρα για να επιφέρει διάβρωση της όπλισης χρειάζεται και ηλεκτρολύτης (είτε τεχνητη υγρασία διαρροή είτε φυσική απο το περιβάλλον). Σε ορισμένες περιπτώσεις βέβαια το ηλεκτρολυτικό μέσο το παράγει ο ίδιος ο μηχανισμός προσβολής. Τέτοιες περιπτώσεις είναι συχνές στην βιομηχανία. Το συνήθες πρόβλημα στην χημική προσβολή είναι η παραγωγή υδρογόνου. Δηλαδή έχουμε την πλέον επικίνδυνη περίπτωση που ο χάλυβας δεν εμφανίζει σημάδια σκωρίας αλλα έχει χάσει παντελώς την ολκιμότητα του.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.